כתבת אל-ג'זירה נורתה למוות בעת פעילות צה"ל במחנה הפליטים ג'נין

שירין אבו עאקלה, תושבת מזרח ירושלים, עבדה באל-ג'זירה משנת 1997 ■ לדברי עיתונאי שנפצע באורח בינוני, שניהם היו עם אפודים של עיתונאים כשכוח צה"ל פתח לעברם בירי, ולא היו חמושים באזור ■ צה"ל: הכוח הגיב לירי מסיבי לעברו, ייתכן כי נפגעו מחמושים פלסטינים ■ בנט: הצענו לפלסטינים חקירה משותפת, אך הם מסרבים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שירין אבו עאקלה

כתבת אל-ג'זירה, שירין אבו עאקלה בת 51, נורתה הבוקר (רביעי) למוות במהלך פעילות של כוח צה"ל במחנה הפליטים ג'נין, עיתונאי נוסף נפצע באורח בינוני מהירי. מדובר צה"ל נמסר כי הכוח הגיב לירי מסיבי לעברו ולפי הערכות ראשוניות היא נפגעה מירי חמושים פלסטינים. עוד אמרו בצה"ל כי הציעו לפלסטינים לקיים חקירה משותפת. 

עיתונאים בבית החולים בג'נין, הבוקר. אל-ג'זירה מסרה כי אבו עאקלה נהרגה על ידי הכוחות הישראליים "בדם קר"צילום: JAAFAR ASHTIYEH - AFP

לדברי עדי ראייה לירי במחנה הפליטים ג'נין צה"ל ירה לעבר עיתונאים. אחד העיתונאים, עלי אסמודי, אמר ל"הארץ" כי הוא והכתבת היו עם אפודים של עיתונאים כשכוח של צה"ל פתח לעברם בירי. "לא היו שום חמושים", אמר. עיתונאית אחרת אמרה בתקשורת הפלסטינית ש"הגדר שעמדנו לידה הייתה מול בניין עם צלף והחיילים היו לפנינו, וראו אותנו. עמדנו באיזור בהתחלה עד שהחיילים יראו שאנחנו לבושים כעיתונאים. לפני כן אמרתי לקולגה שלי - בוא נתרחק והוא אמר לא, נעמוד פה כי אפשר לראות שאנחנו עיתונאים ואחרי זה נתקדם". 

נשיא הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס אמר כי הוא מטיל את מלוא האחריות על ההרג על הכוחות הישראליים. ראש הממשלה, נפתלי בנט, אמר כי "יו"ר הרשות מטיח בישראל האשמות ללא בסיס מוצק. ישראל קראה לפלסטינים לביצוע ניתוח פתולוגי משותף וחקירה משותפת כדי להגיע לאמת. עד כה, הפלסטינים מסרבים". שר החוץ יאיר לפיד אמר בהקשר לחקירה כי "אנחנו מציעים לפלסטינים חקירה פתולוגית משותפת של מותה המצער של העתונאית שירין אבו עאקלה. יש להגן על עתונאים בשטחי קרבות ומוטלת עלינו החובה להגיע לחקר האמת". שגריר ארה"ב בישראל תומאס ניידס קרא לחקירה יסודית של נסיבות מותה של עאקלה, שהייתה אזרחית אמריקאית. 

דובר צה"ל מסר בתגובה: "במסגרת פעילות במחנה הפליטים ג'נין חשודים ביצעו ירי מסיבי לעבר הכוח והשליכו מטענים. הכוח השיב בירי". עוד נמסר כי "בסרטונים שהפיצו החמושים הפלסטינים בג׳נין נראה ירי ללא הבחנה והם מתפארים שפגעו בחייל והוא שוכב על האדמה, למרות שהנפגעת היחידה באירוע היא העיתונאית". דובר צה"ל, תא"ל רן כוכב, אמר הבוקר בכאן ב' כי "הצענו לפלסטינים לחקור מיד, חקירה משותפת, כדי לוודא מי ירה בפלסטינית". לדבריו, "הסהר האדום פינה מיד את הגופה כדי שלא נוכל לבדוק את הגופה ואת הבליסטיקה. הטווחים מראים שהיא כנראה נפגעה מירי פלסטיני אבל אני אומר את זה בזהירות כי עוד לא סיימנו לבדוק את הדבר הזה". 

אבו עאקלה, שהתגוררה בשכונת בית חנינא שבמזרח ירושלים, עבדה באל-ג'זירה משנת 1997. היא סיקרה את הזירה הפלסטינית במשך תקופה ארוכה כמו גם אירועים מרכזיים בישראל. אבו עאקלה למדה הנדסה באוניברסיטת המדעים והטכנולוגיה בירדן ואחר כך למדה תקשורת באוניברסיטת אל-ירמוכ במדינה. עם תום לימודיה עבדה באונר"א ואחר כך הצטרפה לרדיו קול פלסטין, רדיו מונטה קרלו ולערוצים שונים בירדן. רשת אל-ג'זירה מסרה כי אבו עאקלה נהרגה על ידי הכוחות הישראליים "בדם קר". 

באל-בירה שליד רמאללה, נהרג הבוקר לפי משרד הבריאות הפלסטיני תאיר חליל מסלט, בן 18, מירי צה"ל. לדברי גורם ביטחוני, פלסטינים יידו אבנים על עמדה צבאית ליד ההתנחלות פסגות, והחיילים הגיבו בירי גומי. 

בימים האחרונים התקיימה פעילות רבה של כוחות הביטחון בגדה. כוחות צה"ל, שב"כ ומג"ב עצרו שלשום ארבעה פלסטינים בחשד שסייעו למחבלים שביצעו את הפיגועים באלעד ובאריאל. שניים מהחשודים נעצרו בכפר רומאנה בגדה שבו גרו המחבלים מהפיגוע באלעד, ושניים נוספים נעצרו בכפר קרוואת בני חסן שבו גרו המחבלים מהפיגוע באריאל. הכוחות פעלו גם במחנה הפליטים בלאטה ובכפרים אל עאידה, וואלג'ה, בית רימא, בלעין, עזון, קטנה וחיזמא, ועצרו שם עוד 11 חשודים בטרור. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ