המפכ"ל הורה לחקור את התנהלות השוטרים בהלווית העיתונאית

במהלך מסע הלווייה של כתבת אל-ג'זירה שירין אבו עאקלה החרימו שוטרים דגלי פלסטין מהמשתתפים והשתמשו באלות נגד נושאי ארון הקבורה, דבר שכמעט הביא להפלתו

בר פלג
בר פלג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שוטרים מתעמתים עם משתתפי הלווייה שאוחזים את ארון הקבורה של אבו עאקלה בירושלים, אתמול
בר פלג
בר פלג

המפכ"ל קובי שבתאי הורה בצהריים (שבת) לחקור את התנהלות השוטרים במהלך הלווייתה של כתבת אל-ג'זירה שירין אבו עאקלה אתמול. מהמשטרה נמסר כי בתיאום עם השר לביטחון הפנים עמר בר-לב, המפכ"ל הורה לתחקר את אירועי הלוויה ולהציג בפניו את המסקנות בימים הקרובים. התחקיר יתמקד בהיערכות להלוויה ויבדוק כיצד הופעלה אלימות כלפי שוטרים ואת מידת הכוח שהשוטרים הפעילו. גורמים במשטרה גיבו את התנהגות השוטרים בהלווייה, אך אמרו כי יפעלו להפקת לקחים מהמקרה.

השר בר-לב אמר היום כי "משטרת ישראל פעלה אתמול על מנת לאפשר קיום תקין של מסע הלווייה של העיתונאית שירין אבו עאקלה, בתיאום עם משפחתה ומתוך הבנה ברורה של רגישות ומורכבות האירוע. למרבה הצער, במהלך ההלוויה התפתחו מצד משתתפים בה אירועים אלימים קשים שדרדרו את המצב בשטח". לדברי בר-לב, צוות הבדיקה שמינה המפכ"ל "יקיים ביממה הקרובה תחקיר מקיף על מה שהתרחש במהלך ההלוויה".

אתמול התאספו מאות בני אדם בסמוך לבית חולים בשייח ג'ראח שממנו יצאה הלווייתה של אבו עאקלה והניפו דגלי פלסטין. במקום התפתחו עימותים בין המפגינים לשוטרים, שזרקו רימוני הלם. במהלך מסע הלווייה ניסו השוטרים במקום להחרים דגלי פלסטין מהמשתתפים ואף להוריד דגלים שנתלו בסמוך לכנסייה בשער יפו. במהלך ההלווייה החרימו שוטרים דגלי פלסטין מהמשתתפים והשתמשו באלות נגד נושאי ארון הקבורה, דבר שכמעט והביא להפלתו.

אתמול התייחס נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן להתנהלות המשטרה במהלך הלווייתה של אבו עאקלה בירושלים ואמר: "אני לא מכיר את כל הפרטים, אבל זה צריך להיחקר". ביידן אמר זאת לאחר שנשאל אם הוא מגנה את אלימות השוטרים בתקרית. הבית הלבן אמנם לא פרסם גינוי רשמי לתקרית, אך גורמים רשמיים בממשל הביעו זעזוע ממנה, ומחוקקים דמוקרטים בארה"ב גינו אותה.

אבו עאקלה נהרגה שלשום במחנה הפליטים ג'נין, בתקרית שבה נפצע עיתונאי נוסף באורח בינוני. לפי מסקנות הביניים בתחקיר שערך צה"ל, לא ניתן לקבוע מה מקור הירי שפגע בה. מהתחקיר שנעשה בפיקוד מרכז עולה כי ישנן שתי אפשרויות למקור הירי - חמושים פלסטינים שירו לכיוון בו שהתה הכתבת, או חייל צה"ל שירה לעבר חשוד שעמד בסמוך לאבו עאקלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ