הרשות: מפגינה מבילעין מתה מהרעלת גז מדמיע

במהלך הפגנה נגד גדר ההפרדה, נחנקה ג'וואהר אבו רחמה משאיפת גז מדמיע בו השתמשו חיילים. גורמים בצה"ל: לא נעשה שימוש חריג בגז

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ג'וואהר אבו רחמה, תושבת בילעין בת 36, מתה הבוקר (שבת) בבית החולים ברמאללה לאחר שנחנקה משאיפת גז מדמיע בו השתמשו כוחות צה"ל במהלך פיזור הפגנה נגד גדר ההפרדה, שנערכה אתמול בכפר.

לדברי מפגינים שנכחו במקום, חיילי צה"ל ירו כמויות גדולות של גז מדמיע, שהיה "חריף במיוחד", כהגדרתם. לאחר שאבו רחמה נחנקה, היא הובהלה לבית החולים ברמאללה, שם נקבע כי היא סובלת מהרעלת גז. הרופאים סיפרו לבני משפחתה שהיא אינה מגיבה לטיפול. במשך הלילה הידרדר מצבה ובשעה 9:00 נקבע מותה.

ג'וואהר היא אחותו של באסם אבו רחמה, שנהרג מפגיעת קליע גז לטווח מוגדל במהלך הפגנה בבילעין ב-17 באפריל 2009.

הפגנה בבילעין. תצלום ארכיון: דודו בכר

ההפגנה השבועית נגד הגדר יצאה תחת הסיסמה "יומה האחרון של הגדר". על אף שצה"ל הכריז על האזור כשטח צבאי סגור והציב מחסומים רבים מסביב לכפר, הגיעו למקום מאות מפגינים פלסטינים, ישראלים וזרים.

צעירים רבים מתנועת הפתח הגיעו מאזורים שונים בגדה המערבית כדי להשתתף בהפגנה. ראש ממשלת הרשות הפלסטינית, סלאם פיאד, הגיע אף הוא למרכז הכפר והביע תמיכתו במאבק בבילעין בפרט ובמאבק העממי בכלל.

דובר צה"ל טרם מסר תגובה רשמית לאירוע, אולם לפי גורמים בפיקוד מרכז, לא נעשה שימוש חריג בגז מדמיע במהלך ההפגנה בבילעין. בצה"ל מעריכים, על פי הידוע להם, כי המפגינה נפטרה מסיבוך של מחלת האסתמה ממנה סבלה, שייתכן ונגרם משאיפת גז מדמיע. בצבא אומרים עוד כי לא סביר שמדובר היה בגז מדמיע שונה מהרגיל, מכיוון שאם כך היה מצב הדברים, אנשים נוספים היו נפגעים באופן חמור יותר מהגז.

האירוע מתוחקר במקביל ובמשותף על ידי פיקוד מרכז והמנהל האזרחי ביהודה ושומרון. לדברי גורמים במנהל, עד עתה התקבלו דיווחים סותרים מהרשות על מהלך הטיפול באבו רחמה. לדבריהם, הפלסטינים שינו את גרסתם לגבי מקום קביעת מותה - בביתה או בבית החולים - ולגבי מצבה הרפואי הראשוני לאחר שאיפת הגז. כעת ממתינים לקבל דו"ח רפואי מסודר מהצד הפלסטיני כדי שיהיה ניתן לבנות תמונה מדוייקת יותר של האירוע.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ