עימותים בהפגנת שמאל בת"א; ח"כ לשעבר נעצר

מאות פעילים התקבצו מול הקריה במחאה על מות המפגינה בבילעין. לטענתם, המשטרה הפעילה כוח רב נגדם; ח"כ מוסי רז נעצר

הארץ
יניב קובוביץ
שירות ""
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ
יניב קובוביץ
שירות ""

מאות בני אדם הפגינו הערב (שבת) מול משרד הביטחון בתל אביב במחאה על מותה של ג'וואהר אבו רחמה הבוקר לאחר ההפגנה בבילעין. המפגינים דיווחו על אלימות מצד שוטרי היס"מ שהגיעו לשמור על הסדר, ודיווחו כי משה (מוסי) רז, חבר הכנסת לשעבר ממרצ, נעצר והוכה על ידי השוטרים. כוחות המשטרה עצרו בנוסף לרז שבעה פעילים במהלך ההפגנה. לטענת המשטרה, המפגינים גרמו לחסימת צירים והפעילו כוח כלפי השוטרים.

מארגני המחאה מארגון "סולידריות שייח' ג'ראח" טענו כי במהלך ההפגנה, שנערכה הערב באזור רחוב רוקח בתל אביב, דחפו השוטרים את המפגינים ואחד השוטרים אף סטר לח"כ לשעבר רז בפניו. "כמו בהפגנות בשייח' ג'ראח, גם בלב תל אביב משטרת ישראל מתייחסת לאזרחים כאויבים, רומסת את חופש הביטוי ומתפקדת כפלוגת הסער של הימין הקיצוני. משטרת ישראל חייבת לעבור ניקוי אורוות כללי ולהקיא מתוכה את הבריונות ורמיסת החוק שהפכו לסימן ההיכר שלה", נמסר מהארגון.

ההפגנה בת"א הערב. תצלום: תומר אפלבאום

דניאל ארגו שנכח בהפגנה ועמד סמוך לרז סיפר כי "שוטר אחד פשוט נתן לו סטירה. מוסי צעק עליו שיזדהה, אבל הוא לא היה מוכן להפסיק. אי אפשר לשתוק כשאנשים נרצחים. זו זכות לגיטימית להפגין ולא צריך לקבל מכות משוטרים כל פעם שיש לנו משהו להשמיע".

אבו רחמה, תושבת בילעין בת 36, מתה הבוקר בבית החולים ברמאללה לאחר שלטענת המפגינים נחנקה משאיפת גז מדמיע בו השתמשו כוחות צה"ל במהלך פיזור הפגנה נגד גדר ההפרדה בכפר. ג'וואהר היא אחותו של באסם אבו רחמה, שנהרג מפגיעת קליע גז לטווח מוגדל במהלך הפגנה בבילעין ב-17 באפריל 2009.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "במהלך הפרת סדר אלימה ובלתי חוקית שנערכה אתמול סמוך לכפר בלעין, דווח על פלסטינית שנפגעה משאיפת גז. הנפגעת פונתה על ידי הסהר האדום לבית החולים ברמאללה". לטענת צה"ל הפלסטינים דיווחו בהתחלה כי הפצועה שוחררה לביתה, שם נפטרה, ומאוחר יותר שינו הפלסטינים את גרסתם וטענו כי נפטרה בבית החולים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ