דיווח: פריצת דרך לקראת מו"מ עם סוריה

לפי דיווח בעיתון כווייתי, דמשק מוכנה להתרחק מאיראן, חיזבאללה וחמאס. מנגד, הביעה ישראל "נכונות מוחלטת" לסגת מהגולן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

התקדמות לקראת מגעים בין ישראל לסוריה? העיתון הכווייתי א-ראי אל-עאם דיווח אתמול על תזוזה מפתיעה בעמדת סוריה לקראת אפשרות של משא ומתן עם ישראל. על פי הדיווח, עליו חתום כתב העיתון בוושינגטון, ישנה "היענות חסרת תקדים" מצד הסורים, להתקדם בתהליך השלום עם ישראל כדי להגיע איתה להסכם.

בשבוע שעבר ביקר בכיר הממשל האמריקאי, דניס רוס, בסוריה ובישראל ונפגש עם בכירים בשתי המדינות. שר החוץ הסורי, ווליד אל-מועלם, העביר בפגישתו עם רוס מסרים חיוביים, שעיקרם נכונות של הסורים לשוב מיד לדיאלוג מדיני עם ישראל. מועלם שומר על יחסים הדוקים עם רוס מאז כיהן כשגריר סוריה בוושינגטון בשנות ה-90.

פרטי השיחות בין רוס לבכירים הסורים נותרו חסויים, אולם לעיתון נודע כי השליח לשעבר למזרח התיכון הודיע לממשל, כי בצד הסורי יש נכונות גדולה מאי פעם להתרחק מאיראן ולצמצם את היחסים עם חיזבאללה והחמאס. מנגד, כך נטען, הביעה ישראל "נכונות מוחלטת" לסגת באופן מלא מרמת הגולן, ולחתור להסכם באשר לחלוקת המים ונרמול היחסים בין המדינות באופן מיידי.

עוד נמסר בדיווח כי הממשל האיץ בישראל להתקדם לעבר פשרה במישור הסורי והפלסטיני. הלחץ האמריקאי הביא את ראש הממשלה, בנימין נתניהו, למנות את שר הביטחון, אהוד ברק, לעמוד בקשר עם רוס, לפחות עד להשגת התקדמות משמעותית בנושא.

מקורות אמריקאיים אמרו לראי אל-עאם כי הנכונות הסורית הביאה את הממשל לנקוט צעד של רצון טוב מצדו - באמצעות מינוי שגריר זמני בדמשק. העיתון העריך, בהתבסס על מקורות אמריקאיים בימין, כי הלחץ הכלכלי על איראן הביא את הנשיא הסורי, בשאר אל-אסד, להרהר בתועלת שתצמח לו מהברית עם איראן.

באחרונה נשמעים יותר ויותר קולות בצמרת צה"ל בדבר הצורך לבחון את האפשרות להגיע להסכם שלום עם סוריה. אותם קצינים אף העריכו כי אם ייחתם הסכם שלום עם סוריה ורמת הגולן תשוב אליה, הרי שהברית שלה עם איראן וארגוני הטרור תעבור טלטלה.

הממשל האמריקאי, כך לפי העיתון, מייחס חשיבות רבה לחידוש המגעים בין ישראל לסוריה, בתקווה שהדבר יתניע את השיחות המדיניות באזור כולו, ויוכל לסלול את הדרך להסדר מדיני גם בין ישראל לפלסטינים.

ראש הממשלה נתניהו ממשיך במסע ההסברה נגד הפלסטינים וטוען כי האחרונים הם אלה שאחראים לקיפאון המדיני. נתניהו שיגר בשבוע שעבר את יועצו לביטחון לאומי, עוזי ארד, לפגישות בקהיר ובעמאן, כדי להסביר את עמדתו ולבקש ללחוץ על הפלסטינים. ביום חמישי יבוא נתניהו לקהיר לפגישה עם נשיא מצרים חוסני מובארק. בהתייחס לפרסום בעיתון הכוויתי אמרו בלשכת ראש הממשלה כי הוא אינו נכון.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ