השבוע ייגזר דינם של המג"ד והחייל שירו באשרף

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
אנשיל פפר

ההפגנות השבועיות של הפלסטינים נגד גדר ההפרדה בכפרים בלעין ונעלין, הפכו מוקד התעניינות לתקשורת העולמית, מקור משיכה לפעילי שמאל מישראל ומהעולם ונחשבות ספק כמעט אינסופי של אירועים חריגים מצד חיילי וקציני צה"ל.

מאז החלו ההפגנות לפני שש שנים, נהרגו לפי רישומי הפלסטינים 21 מפגינים מאש כוחות הביטחון - חמישה מהם בנעלין ושניים מהם, בהם ג'וואהר אבו רחמה ואחיה, באסם, שנהרגו בבלעין.

באסם נהרג באפריל 2009 מפגיעת רימון גז. המפגינים טענו אז שלוחם מג"ב ירה את הרימון ב"כינון ישיר" וכך גרם למותו. בצה"ל הכחישו את הטענה לאחר תחקיר שנערך על ידי מפקד חטיבת בנימין הקודם, אלוף-משנה אביב רשף.

לפני כשישה חודשים, בלחץ עתירה לבג"ץ, הורה הפרקליט הצבאי הראשי, אלוף אביחי מנדלבליט, לפתוח בחקירת מצ"ח לבירור נסיבות מותו. למרות הזמן שעבר, אמר קצין בפיקוד מרכז, שהיה מעורב באירוע, כי הוא ועמיתיו טרם זומנו לחקירה.

גם עו"ד מיכאל ספרד, המייצג את משפחת אבו רחמה, ציין אתמול כי איש מהעדים הפלסטיניים לאירוע לא זומן להיחקר. מדובר צה"ל נמסר כי "מתנהלת חקירת מצ"ח וכשתסתיים יועברו ממצאיה לעיון הפרקליטות הצבאית".

בן נוסף למשפחת אבו רחמה ששמו עלה לכותרות הוא אשרף, שצולם כשחייל צה"ל יורה לעברו כדור גומי מטווח קצר. התמונות עוררו סערה בינלאומית. השבוע צפוי בית המשפט לגזור את דינם של המעורבים - סא"ל עמרי בורברג, שפיקד על החייל לאונרדו קוראה. בורברג, שהודח מפיקוד על גדוד שריון, הורשע באיומים והתנהגות שאינה הולמת קצין וקוראה הורשע בשימוש בלתי חוקי בנשק.

בשנה האחרונה שינה צה"ל את אופי פעילותו נגד המפגינים באזור הגדר, ביוזמתם של מפקד אוגדת איו"ש החדש, תת-אלוף ניצן אלון והמח"ט הנכנס של חטיבת בנימין, אל"מ סער צור. צה"ל ממעט להפעיל לוחמי מג"ב לצורך פיזור ההפגנות, שהואשמו במקרים שונים כי גרמו פציעות קשות למפגינים. מרבית החיילים המתמודדים כיום מול הפלסטינים הם חיילי שריון המוצבים בגזרה, שעברו הכשרה מיוחדת לצורך פיזור הפגנות.

בצה"ל אומרים כי בחודשים האחרונים חלה ירידה משמעותית בכמות כדורי הגומי ורימוני גז מדמיע בהם נעשה שימוש בהפגנות. השינויים באופן פעילות הכוחות הביא לטענתם לכך שבמשך יותר משנה וחצי, לא היו הרוגים או פצועים קשה בצד הפלסטיני. באשר לטענות שלפיהן הגז בו משתמש צה"ל מכיל חומרים רעילים, אומרים בצה"ל כי השימוש בגז נעשה במדינות רבות בעולם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ