נחשפו ליקויים במתן אישורי כניסה למשרד הביטחון לאזרחים

ועדת בדיקה בעניין הרפז תגיש היום מסקנותיה

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

ועדת בדיקה פנימית במשרד הביטחון, שמונתה לאחר פרשת מסמך הרפז, תגיש היום את מסקנותיה למנכ"ל המשרד, האלוף (מיל') אהוד שני. הוועדה חשפה ליקויים חמורים במתן אישורי כניסה לאזרחים למתקני המשרד וכן בעיות פיקוח באשר לחלוקת היתרים לייצוא ביטחוני לחו"ל לקצינים בכירים במילואים.

בראש ועדת הבדיקה עמד תת-אלוף (מיל') שמואל צוקר. צוקר, בעבר מפקד אוגדת עזה ומפקד עוצבת הגליל, משמש כיום בתפקיד בכיר במשרד הביטחון. מינוי הוועדה נשמר בסוד עד לאחרונה. באוגוסט האחרון, לאחר התפוצצות פרשת המסמך שסגן-אלוף (מיל') בועז הרפז הודה בזיופו על רקע ההתמודדות על התפקיד הרמטכ"ל, הודיע שר הביטחון אהוד ברק על מינוי ועדת בדיקה בראשות האלוף (מיל') יצחק בריק, נציב קבילות החיילים. אולם, ברק הקפיא את עבודתה של ועדת בריק, בעקבות פנייה של היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין. פרשת הרפז נחקרת כעת בידי מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס.

גם בצבא גילו באיחור את קיומה של ועדת צוקר. עובדה זו תורמת למתיחות, הגבוהה ממילא, בין הרמטכ"ל גבי אשכנזי לשר ברק, משום שבצבא סברו שאין מקום לבדיקות נוספות, כל עוד נמשכת עבודת המבקר. משרד הביטחון מסר בתגובה לפניית "הארץ" כי ועדת צוקר מונתה בידי מנכ"ל המשרד ולא בידי השר, וכי שני "מינה צוות לבדיקה פנימית של התנהלות המשרד בכל הנוגע לבועז הרפז, על מנת לבדוק לקחים פנימיים לעתיד. אין בכוונתנו להתייחס להמלצות הצוות עד שיוצגו בפני הנהלת המשרד".

בדיקת מבקר המדינה בפרשה עוסקת, לצד שאלת זיוף המסמך, גם בהליך מינויו של האלוף יואב גלנט לרמטכ"ל ה-20, ביחסים בין שר הביטחון לרמטכ"ל הנוכחי, במערכת הקשרים המסועפת שניהל הרפז עם בכירים במטכ"ל וכן בפרשת הקרקעות במושב עמיקם, שבו מתגורר הרמטכ"ל המיועד גלנט. בג"ץ ידון ב-13 בינואר בעתירת התנועה הירוקה נגד מינוי גלנט לרמטכ"ל. הדיון בעתירה נדחה כמה פעמים והוא יתקיים רק חודש ויום לפני כניסת גלנט לתפקיד, עובדה שעשויה להעיד כי הסיכוי להתערבות בג"ץ בפרשה נמוך יחסית.

אנשי המבקר כבר ראיינו עשרות עדים, בהם קצינים בכירים רבים במטכ"ל. כחלק מהבדיקה, גם קיבל המבקר גישה למחשבי הלשכות הרלוונטיות ולתכתובות ביניהן סביב הסוגיות הנמצאות בבדיקה. ההערכה הרווחת היא כי משרד המבקר יפיץ טיוטה חלקית לפחות של הדו"ח שלו בין המעורבים, סמוך למועד החילופים המתוכנן בין אשכנזי לגלנט. עם זאת, פרסום הדו"ח הסופי עשוי להתעכב עד לאביב או לקיץ הקרובים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ