זעם בממשל האמריקאי: שר הביטחון, אהוד ברק, הוליך אותנו שולל

הקיפאון נמשך ובארה"ב מאסו בברק: "אין כיסוי לדבריו, הוא איבד את כל האמינות שהיתה לו פה"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

הממשל האמריקאי זועם על שר הביטחון אהוד ברק על רקע המבוי הסתום שאליו נקלע תהליך השלום. שרת החוץ של ארה"ב הילרי קלינטון ויועציו הבכירים של הנשיא האמריקאי ברק אובמה סבורים שברק "הוליך אותם שולל" יותר משנה וחצי, לגבי יכולתו להשפיע על ראש הממשלה בנימין נתניהו להתקדם בתהליך השלום. בארה"ב אומרים כי הם ימשיכו לעבוד עם ברק בסוגיות ביטחוניות, אך הוא לא ייהנה יותר מיחס מיוחד בוושינגטון.

גורם ישראלי בכיר סיפר ל"הארץ" על פגישה שקיים באחרונה עם פקיד אמריקאי בכיר, שהציג בפניו בפירוט רב את הסיבות לכעס, לתסכול ולאכזבה מברק מצד קלינטון ומצד הבית הלבן. השיחה נמשכה שעה ורובה ככולה עסקה בברק.

הדברים שסיפר הגורם הישראלי לגבי התחושות בממשל כלפי ברק היו חריגים בחריפותם. בימים האחרונים נבדק המידע עם ארבעה גורמים נוספים שמעורים בהלכי הרוח במחלקת המדינה ובבית הלבן, וכולם אישרו את הפרטים במלואם.

לדברי הגורם הישראלי, הפקיד האמריקאי הבכיר שעמו נפגש הבהיר לו כי הכעס הרב על שר הביטחון מגיע מהדרגים הגבוהים ביותר בוושינגטון - הנשיא אובמה ושרת החוץ קלינטון. הכעס הגיע לשיאו לאחר שבחודש ספטמבר הגיע ברק להבנות עם האמריקאים על הארכת הקפאת הבנייה בהתנחלויות בשלושה חודשים, בתמורה למכתב ערבויות מדיניות-ביטחוניות חסרות תקדים של אובמה. ברק הבטיח לאמריקאים שנתניהו יאשר את ההבנות, אולם לא סיפק את הסחורה.

"שמנו את כל הכסף שלנו עליו עוד לפני שנה וחצי", אמר הפקיד האמריקאי לגורם הישראלי, "כל הממשל הימר על ברק כי הוא אמר לנו שהוא ישפיע על נתניהו ויצליח להזיז אותו לכיוון הסכם עם הפלסטינים, אבל הוא הטעה אותנו והוליך אותנו שולל".

הפקיד האמריקאי אמר לגורם הישראלי שמרגע הקמת הממשלה בישראל, החליט ממשל אובמה לפתוח בפני ברק את כל הדלתות בוושינגטון ובאופן חריג נפגש אתו הנשיא האמריקאי בבית הלבן. "הוא הקסים אותנו עם הניתוחים האינטליגנטיים שלו", אמר הפקיד האמריקאי, "הנשיא הקשיב לברק כמו תלמיד למורה וסמך עליו, אבל הוא לא עמד באף אחת מההבטחות שלו בנוגע לתהליך השלום והקפאת הבנייה בהתנחלויות".

הגורם הישראלי אמר ל"הארץ" כי יצא מהפגישה עם הפקיד האמריקאי "מוכה הלם", והוסיף: "כמעט פרצתי בבכי". לדבריו, ביקורו האחרון של ברק בוושינגטון לפני שלושה שבועות תואר בפניו כקו פרשת המים ביחס הממשל האמריקאי לשר הביטחון הישראלי. ברק כבר לא יהיה יותר "הבן יקיר" של הבית הלבן בישראל, והעובדה שקלינטון נפגשה אתו במשך רבע שעה בלבד בשולי פורום סבן בוושינגטון, לפני שבועות ספורים, נועדה לאותת לו על כך.

"שנה וחצי סמכנו עליו אבל בחודשיים האחרונים הבנו עם מי יש לנו עסק", המשיך הפקיד האמריקאי הבכיר, "גילינו שאין כיסוי לדברים שלו והוא איבד את כל האמינות שהיתה לו בוושינגטון. אנחנו לא נקנה יותר את הסחורה שלו בעניין תהליך השלום ולא יהיה יותר יחס מיוחד לברק בוושינגטון".

הפקיד האמריקאי הוסיף כי התנהלותו של ברק עוררה, במיוחד במחלקת המדינה, תחושה קשה של דז'ה וו לקדנציה של ברק כראש ממשלה. במחלקת המדינה נזכרו באכזבה שהסב ברק לאנשי הנשיא לשעבר ביל קלינטון בשני ניסיונות הפיוס שלו - במשא ומתן עם סוריה בשפרדסטאון ועם הפלסטינים בקמפ-דיוויד.

המאמץ האמריקאי לחלץ את תהליך השלום מהמבוי הסתום צפוי להתחדש השבוע, אולם בוושינגטון מנמיכים ציפיות לגבי סיכויי ההצלחה. שלושה ביקורים של בכירים בממשל בישראל לפני חג המולד הסתיימו ללא תוצאות.

הסיבה היחידה שהאמריקאים אינם מרימים ידיים ולא מניחים לצדדים במנוחה, היא ההערכה בוושינגטון שבמקרה כזה הקיפאון יביא להתלקחות אלימה, שתשאב את ארה"ב בלית ברירה בחזרה לאזור. במצב כזה, נקודת הפתיחה למאמצי הפיוס תהיה רעה בהרבה. "איבדנו תקווה לגבי הקואליציה הזו", אמר הפקיד האמריקאי לגורם הישראלי, "פשוט מאוד, אין לנו יותר ציפיות".

ראש הממשלה נתניהו ויו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן) מתבצרים בעמדותיהם וחידוש של המשא ומתן הישיר אינו נראה באופק. הפלסטינים עסוקים בהמשך הקמפיין הבינלאומי נגד ההתנחלויות ובעד הכרה במדינה פלסטינית בגבולות 1967. השבוע תתחדש הפעילות הפלסטינית במועצת הביטחון לקידום החלטה לגינוי ההתנחלויות, וזאת חרף ההתנגדות האמריקאית.

מלשכת שר הביטחון נמסר בתגובה כי ברק מקיים "מערכת קשרים ענפה ורציפה" עם צמרת הממשל האמריקאי. "גם בביקורו האחרון בארה"ב לפני כשלושה שבועות, נועד השר עם צמרת הממשל האמריקאי, כולל מפגש עם סגן הנשיא ג'ו ביידן בבית הלבן, פגישה עם מזכירת המדינה הילרי קלינטון, עם הנשיא לשעבר ביל קלינטון, עם מזכיר ההגנה רוברט גייטס, עם היועץ לביטחון לאומי טום דונילון ועם בכירים נוספים".בהודעת הלשכה נכתב כי "באף אחת מפגישותיו עם בכירים אמריקאים לא הועלתה טענה כזאת, גם לא בדיווחים של מקורות דיפלומטיים. שר הביטחון ברק מקפיד תמיד על הצגה מדויקת של פני הדברים ולא מייפה עובדות. לכן, ייתכן כי מדובר בהתרשמות או טרוניה של פקיד כלשהו בצד הישראלי או האמריקאי שאינו מכיר את העובדות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ