במערכת הביטחון ממשיכים לתחקר את נסיבות מותה של תושבת בלעין ג'וואהר אבו רחמה בשבת. בה בעת מתרבים סימני השאלה על השימוש שעושים כוחות הביטחון ברימוני גז מדמיע. אבו רחמה מתה בשבת בבוקר, לאחר שנפגעה כנראה משאיפת גז מדמיע בהפגנה נגד גדר ההפרדה ליד בלעין ביום שישי.

לפיזור הפגנות משתמש צה"ל בגז מדמיע מסוג CS, שפותח לפני כ-50 שנה בבריטניה ובארה"ב, ונכנס לשימוש בצבאות וכוחות משטרה רבים בעולם. אבל בשנים האחרונות העלו מחקרים סימני שאלה בעניין סכנות הגז הזה, וידועים מקרי מוות משאיפת הגז.

בעקבות מות מפגין פלסטיני, באסם אבו רחמה - אחיה של ג'וואהר - לפני שנה וחצי, מפגיעה ישירה של רימון גז בחזהו, מקפידים היום צה"ל ומג"ב לירות את רימוני הגז כלפי מעלה, בקשת רחבה. עם זאת, הירי נעשה בדרך כלל ברובה מיוחד המכיל שישה רימונים ויכול לירות אותם בקצב מהיר. במקום שבו נוחתים הרימונים נוצר ענן עשן גדול וסמיך מכמה רימונים.

"אחד הגורמים העיקריים המשפיעים על רמת הפגיעה של גז CS הוא כמות החלקיקים באוויר", אומר ד"ר דניאל ארגו, רופא ישראלי המשתתף בקביעות בהפגנות נגד גדר ההפרדה ומדריך פעילים בטיפול בפגיעות. "במקרה כזה הייתי מצפה מצה"ל להגביל את השימוש במקבצים גדולים של רימונים בשטח מצומצם, וזה לא המצב. לא ברור אם יש הוראות בנושא".

לדברי ד"ר ארגו, בתקופה האחרונה אובחנו פגיעות מתמשכות בעיניים, מחלות עור ומחלות בדרכי הנשימה, שניתן לקשור ביניהן לשימוש הרב בגז מדמיע. "יש סוגים שונים של גז מדמיע המסוכנים פחות מ-CS, ולא ברור לנו למה צה"ל מתעקש להמשיך את השימוש בו", אמר.

גורם במערכת הביטחון אמר ש"מדינות מערביות רבות משתמשות בדיוק באותו סוג גז". בצה"ל המשיכו לטעון אתמול שנראה שהיו לג'וואהר אבו רחמה בעיות בריאות, שקדמו לאירוע וגרמו למותה, וקראו לשלטונות הפלסטיניים להעביר את התיק הרפואי המלא שלה לבדיקת מערכת הביטחון.

גורם בצה"ל אומר שהגז המדמיע שבשירות כוחות הביטחון "עבר את כל הבדיקות המקצועיות המחמירות", והוגדר "נשק אל-הרג". כללי השימוש בגז, כמו הטווחים המותרים, הוגדרו בהתאם. עוד אמר הגורם שחיל הרפואה הכין חוות דעת נרחבת על הגז, ולפיה "גז מדמיע המופעל בשטח פתוח מתפזר במהירות והשפעתו חולפת תוך מספר דקות מרגע החשיפה והיא אינה דורשת התערבות רפואית".

הדו"ח הרפואי מבית החולים ברמאללה, שבדק את נסיבות מותה של ג'וואהר אבו רחמה, קובע שמותה נגרם מירידה חדה בתפקוד כלי הנשימה בשל שאיפת יתר של גז מדמיע. כך מסר אתמול ל"הארץ" אחיה אחמד אבו רחמה. לדבריו, היא סבלה מהרעלה שהובילה לפגיעה בריאות, בכבד ובאחת הכליות. לאחמד נותרו עוד שלושה אחים חיים: אשרף, שנורה מכדור גומי של צה"ל, סמיר, בן 43, ואדהם, בת 23.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ