בנימין נתניהו - אמן הפשרות או הלחיץ הגדול

יש הסבורים כי גם בסכסוך עם הפרקליטים וגם בסכסוך עם השלטון המקומי הוכח, שוב, כי ראש הממשלה לחיץ וקל לסחוט אותו

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוטי בסוק

בשבוע שעבר התערב ראש הממשלה בנימין נתניהו בשביתת הפרקליטים, וזאת הסתיימה לאחר 43 ימים ארוכים ארוכים. אתמול לפנות בוקר שוב התערב נתניהו בסכסוך כספי - הפעם בין מרכז השלטון המקומי לבין האוצר ומשרד הפנים, ובדקה ה-89 נמנעה שביתה. האם זהו נוהל תקין? האם מעתה מתכוון ראש הממשלה להתערב בכל סכסוך עבודה במשק?

באופן כללי, תפקידו של ראש הממשלה הוא להתערב במקרה של סכסוך מקצועי קשה, הפוגע קשות במדינה, ושכל הגורמים האחרים לא הצליחו למנוע או לסיים אותו. גם זאת רק פעם או פעמיים בשנה, ולאחר הכנה יסודית - כדי להבטיח את הצלחתו.

יש הבדל בין שני הסכסוכים שבהם היה מעורב נתניהו. סכסוך הפרקליטים התמשך והתמשך, וכל הגורמים המקצועיים, כולל הממונה על השכר באוצר, שרי המשפטים והאוצר, לא הצליחו לסיים אותו. בסופו של דבר הועבר עניינם לבוררות, ונתניהו קיבל קרדיט ציבורי וטפיחות על השכם. לא פלא איפוא שמיהר להתערב בעימות עם הרשויות המקומיות.

גם העימות עם הרשויות נחשב לסכסוך במשקל בינוני. גם כאן נוצר חוסר אמון בין הצדדים. קיים מתח גדול וחוסר אהבה בין יו"ר מרכז השלטון המקומי שלמה בוחבוט לבין שר האוצר יובל שטייניץ ובכירים במשרד. ברור כי נדרשת מעורבות של ראש הממשלה. עם זאת צריך לזכור כי מגה-סכסוך, איום ההסתדרות להשבית את כל המשק לפני חודש וחצי, הסתיים בישיבה לילית של יו"ר ההסתדרות עופר עיני ושטייניץ, בצורה שקטה, בלי שביתה.

ויש הסבורים כי מעורבות נתניהו בשני סכסוכי העבודה היתה בבחינת טעות. לדעתם, גם בסכסוך עם הפרקליטים וגם בסכסוך עם השלטון המקומי הוכח, שוב, כי ראש הממשלה לחיץ וקל לסחוט אותו. לפעמים, כמו במקרה של מרכז השלטון המקומי, כך סבורים לא מעט אישים, צריך לתת לתהליכים למצות את עצמם. אז מה אם הרשויות המקומיות ישבתו יום? תפקיד ראש הממשלה לשמור על קופת המדינה, לא לתת כסף לכל מי ששובת או מאיים בשביתה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ