גבי אשכנזי: לאיראן היו לפני שנה 300 טילי שיהאב

פרסום נוסף של ויקיליקס בנורווגיה

יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן

"לאיראן היו לפני יותר משנה כ-300 טילי שיהאב, המסוגלים לפגוע בישראל" - כך מצוטט הרמטכ"ל, גבי אשכנזי, במסמך שחיברה שגרירות ארה"ב בתל אביב. המסמך, מ-15 בנובמבר 2009, הוא חלק מהמסמכים שהשיג אתר ויקיליקס ושחלקים ממנו הגיעו לידי העיתון הנורווגי אפטן פוסטן.

את המסמך שלחה שגרירות ארה"ב בעקבות פגישה של אשכנזי עם חברי קונגרס אמריקאים, בראשות חבר המפלגה הדמוקרטית אייק סקלטון. באותה פגישה צוטט גם אשכנזי כאומר שזמן ההרתעה שיהיה לישראל נגד ירי טילים מאיראן הוא 10-12 דקות.

טיל השיהאב מהדגם השלישי הוא בעל טווח של 1,300 קילומטר ומסוגל לפגוע בכל מקום בישראל. יכולת הנשיאה שלו היא 500-750 ק"ג חומר נפץ. אפשר להניח כי מאז דברי הרמטכ"ל גדל המלאי באיראן בעוד כמה עשרות טילים.

הרמטכ"ל אמר באותה שיחה שאיום הטילים על ישראל הוא "חמור יותר מתמיד" ועל כן ישראל שמה דגש מיוחד על הגנה מטילים. עם זאת ציין כי החמאס בעזה וחיזבאללה בלבנון הם איום חמור יותר על ישראל. זאת, משום שלחיזבאללה יש כ-40 אלף טילים ורקטות שרבים מהם מסוגלים לפגוע עמוק בישראל. לדבריו, גם לחמאס יש יכולת טילית משתפרת ויכולת להפציץ את תל אביב.

לפי המברק, הדגיש אשכנזי כי ישראל מכינה עצמה למלחמה בהיקף רחב. "אני מכין את הצבא למלחמה רחבה, משום שקל יהיה יותר במקרה כזה לצמצם אותה למבצע קטן יותר מאשר לעשות את ההפך", מציין המברק.

באותה שיחה גם הדגיש הרמטכ"ל שבפעם הבאה - לאחר מלחמת לבנון השנייה והמערכה בעזה - ישראל לא תסכים "לשום מגבלות על לוחמה בשטח מאוכלס". הוא ציין במיוחד ש"הצבא מעולם לא תקף במכוון מטרות אזרחיות".

אם המברק נכון, זו הפעם הראשונה שמושמעת הערכה מפי אישיות צבאית רשמית של ישראל ביחס למספר טילי השיהאב שבידי איראן.

אתמול הודיע בכיר במשמרות המהפכה של איראן שכוחותיו הפילו שני מטוסים ללא טייס, אך לא מסר פרטים מתי ואיך זה נעשה. סוכנות הידיעות האיראנית, המצטטת אותו, ציינה שעל סמך הפלתם הצליחה איראן בשיטת "הנדסה לאחור" לייצר בעצמה מל"טים.

מדברים אלה ניתן להסיק כי מדובר בהפלה שאירעה מזמן אבל אין לכך אישוש.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ