האוצר מתנגד להסכם העלאת שכר מינימום בין ההסתדרות לתעשיינים

על פי ההסכם, השכר יעלה ל-4,300 ש' בחודש. האוצר: "הגדלת עלויות העסקה כשהדולר נחלש תפגע במשק"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הסכם קיבוצי להעלאת שכר המינימום ב-12%, ל-4,300 שקלים בחודש, נחתם אתמול בין יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, ליו"ר לשכת התיאום של הארגונים הכלכליים, שרגא ברוש. עם זאת, משרד האוצר התנגד להסכם, בטענה שההחלטה להגדיל את עלויות ההעסקה בתקופת היחלשות הדולר עלולה לפגוע במשק הישראלי.

על פי ההסכם, העלאת שכר המינימום תהיה הדרגתית ותיעשה בשתי פעימות. הפעימה הראשונה תהיה ב-1 ביולי 2011, אז יועלה שכר המינימום ב-250 שקל ל-4,100 שקל בחודש. הפעימה השנייה תהיה באוקטובר 2012, אז יועלה שכר המינימום בעוד 200 שקל ויגיע ל-4,300 שקל בחודש.

עם זאת, ההסכם יהיה תקף רק במקרה שבו שר התמ"ת בנימין בן אליעזר יחליט להוציא לו צו הרחבה, המחיל את ההסכם על כלל המשק. במקרה כזה יהיה ההסכם תקף לגבי כחצי מיליון עובדים.

במסיבת עיתונאים משותפת להסתדרות וללשכת התיאום, אמר עיני כי משיחות שהיו לו עם שר התמ"ת התברר לו כי האחרון תומך במהלך. כמו כן, מקורבים לבן אליעזר אמרו כי ינסה להגיע להסכמה בנושא עם שר האוצר, במטרה לאפשר מהלך חקיקתי מטעם הממשלה.

לדברי ח"כ עמיר פרץ (עבודה), לשעבר יו"ר ההסתדרות, שניסה לקדם חקיקה בנושא, חלק מהתוספת לשכר המינימום שתשולם ביולי 2011 אמורה להיות משולמת ממילא במסגרת החוק הקיים, כך שהתוספת האפקטיבית השנה היא בסך 131 שקלים בלבד.

ברוש, המכהן גם כנשיא התאחדות התעשיינים, אמר: "זהו יום חשוב לעובדים ולמעסיקים כאחד".

משרד האוצר הביע התנגדות להסכם. בהודעת המשרד נאמר כי "בעת שהמשבר העולמי עדיין לא חלף, ההחלטה להגדיל את עלויות ההעסקה עלולה לפגוע בתחרותיות של המשק הישראלי בתקופה של היחלשות הדולר והיורו ואף לגרום לגידול לא רצוי באבטלה".

בן אליעזר אמר אתמול בשיחות סגורות כי אם השר שטייניץ לא יצטרף אליו, הוא יפעל להגדלת שכר המינימום במגזר הציבורי לבדו, באמצעות הפעלת צו ההרחבה. באוצר אמרו אתמול, לאחר שבדקו את הנושא עם יועצים משפטיים, כי בן אליעזר אינו יכול להפעיל בצו את החלת החוק על המגזר הציבורי. עלות הפעלת חוק שכר מינימום על המגזר הציבורי לקופת המדינה היא 1.5 מיליארד שקל.

באוצר העירו שרק לפני חודשיים חתמו ההסתדרות והאוצר על הסכם להעלאת שכר עובדי המגזר הציבורי ב-6.25% בפריסה לשלוש שנים וחצי ולתשלום מענק חד-פעמי לכל עובד בסך 2,000 שקל.

עיקרי ההסכם

העלאת שכר המינימום תהיה הדרגתית, ותיעשה בשתי פעימות

ביולי 2011 יעלה השכר ב-250 שקלים, ויעמוד על 4,100 שקל בחודש

באוקטובר 2012 יעלה השכר בעוד 200 שקלים, ויעמוד על 4,300 שקל בחודש

ההסכם יהיה תקף רק במקרה שבו שר התמ"ת יחליט להחיל אותו על המשק

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ