שיחת היום | "אבישי ברוורמן, ברק גרם נזק ליחסים עם ארה"ב?"

ברק רביד
שיחת היום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד
שיחת היום

השר לענייני מיעוטים אבישי ברוורמן הודיע לפני שלושה חודשים כי יתמודד על ראשות מפלגת העבודה מול שר הביטחון אהוד ברק. מאז מוביל ברוורמן קו אופוזיציוני לברק ולנתניהו, אך כמו יתר שרי מפלגת העבודה, הוא עדיין לא מתפטר מהממשלה.

אתמול דיווח "הארץ" כי הממשל האמריקאי איבד את אמונו בשר הביטחון וביו"ר מפלגת העבודה אהוד ברק, וסבור כי האחרון "הוליך שולל" את הנשיא אובמה ואת שרת החוץ קלינטון לגבי מידת השפעתו על ראש הממשלה נתניהו בכל הנוגע לתהליך השלום עם הפלסטינים.

הפרסום עורר סערה בישיבת שרי מפלגת העבודה אתמול בבוקר וברוורמן דרש מאהוד ברק כי העבודה תציב אולטימטום לראש הממשלה נתניהו, ולפיו אם לא יחודש תהליך השלום והקיפאון המדיני יימשך, תפרוש המפלגה מהממשלה.

אבישי ברוורמן, מה דרשתם מברק בישיבת שרי מפלגת העבודה?

"היה דיון על כל מיני נושאים שוליים וכמה דקות לפני הסיום העליתי את הנושא המדיני לאור הפרסום ב'הארץ' על הביקורת החריפה בממשל האמריקאי נגד אהוד ברק. פניתי לברק ואמרתי לו שכבר לפני שלושה חודשים הצעתי לו ללחוץ על נתניהו כדי שיחדש את ההקפאה. אמרתי לו שבמקום לפעול כמנהיג מפלגת העבודה הוא שימש כמתווך בין נתניהו, ש"ס, ליברמן והאמריקאים. התוצאה של התנהלותו היתה כישלון, ממשלת ימין קיצונית וירידה בתמיכה במפלגת העבודה".

אתה מרגיש שיש משבר ביחסים עם ארה"ב?

"אני מתרשם שיש פגיעה ביחסים עם הממשל האמריקאי, שמשמעותה פגיעה בעוצמתה של מדינת ישראל. הגורם העיקרי לכך הוא ראש הממשלה בנימין נתניהו. המדיניות של נתניהו היא שהובילה לקיפאון המדיני ולמבוי הסתום, אבל אהוד ברק היה שליחו וזו היתה הטעות שלו. אמרתי לו שיפסיק להיות מתווך של נתניהו ויתחיל להיות מנהיג מפלגת העבודה. אביגדור ליברמן ואלי ישי שמים אולטימטום לנתניהו כדי לקדם את סדר היום שלהם.

"במצב שנוצר נתניהו כבול לחלוטין בידי הימין ונתון לסחטנות של ליברמן וש"ס בכל עניין מהותי, ואין סיכוי שיצליח לנהל משא ומתן רציני כל עוד העבודה לא מושכת אותו לשם בכוח. במקום להסתכל על המנגנון של השעון, אהוד ברק צריך להסתכל על השעה המדויקת. הגיע הזמן שמפלגת העבודה תכריע בין להיות עלה תאנה בממשלת ימין קיצונית לבין קבלת עמדה עצמאית. ברגע שהממשל האמריקאי אפילו אומר את הדברים הללו, לא נותר שום מוצא אחר חוץ מאולטימטום. אם נעשה את זה יש סיכוי שהמפלגה תתעורר לחיים".

כיצד אהוד ברק הגיב על דרישתך להציב לנתניהו אולטימטום?

"הוא אמר שהוא מתכוון לכנס את ועידת המפלגה - אבל רק באפריל או ביולי. אני דורש שהוועידה תכונס מיד אפילו עוד החודש. אני בטוח שתהיה ועידה כזו. תרגילים מלוכלכים לא עובדים לאורך זמן".

אם זה מה שאתה חושב, מדוע אתה עדיין חבר בממשלה?

"המטרה שלי היא לא פרישה אישית של אבישי ברוורמן. המטרה היא להוביל את מפלגת העבודה לדרך חדשה. אני מאמין שתוך חודש תכונס ועידת מפלגת העבודה שתציב אולטימטום לנתניהו בעניין תהליך השלום. אדרוש לקבל החלטה ולפיה נישאר בממשלה רק אם ייפתח מיד משא ומתן ישיר עם הפלסטינים בתקופה קצובה בתוך מושב החורף של הכנסת".

מה גורם לך לחשוב שעמדתך תתקבל?

"אני מאמין שהוועידה תלך איתי. אני שומע את הדברים שבן-אליעזר והרצוג אמרו גם כן היום בישיבת שרי המפלגה. זה יעבור בוועידה ואז או שנתניהו יתעשת וילך לממשלה חדשה, או שהוא יישאר עם ממשלת ימין קיצוני ויהפוך להיות ראש הממשלה מהגרועים בתולדות ישראל ואז נמצא עצמנו בבחירות כלליות בתוך זמן קצר".

אם המפלגה לא תציב אולטימטום לנתניהו? תפרוש מהממשלה?

"אני בטוח שיהיה לי רוב בוועידה. אם לא יהיה לי רוב אני אמשיך להיאבק מתוך המפלגה אבל לא אוכל להמשיך לשבת בממשלה הזו נגד מצפוני ואתפטר. יש לנו פוטנציאל מצביעים של יותר ממיליון איש במדינת ישראל אבל כולם שואלים את אותה שאלה - למה אנחנו יושבים בממשלה? אני אמרתי להם שזה בגלל תהליך השלום, אבל ברק נכשל בניסיונותיו להשפיע על נתניהו והוא צריך להודות שהוא נכשל. אם עד סוף המושב נתניהו לא הולך למשא ומתן ישיר, אנחנו בחוץ".

למה שמישהו ייקח ברצינות את מה שאתה ויתר שרי העבודה אומרים? בנימין בן-אליעזר דיבר על פרישה רק באפריל. זה נראה שאתם בכל פעם דוחים את הקץ.

"אני מוביל מהלך ויש לי גיבוי מוחלט בקרב חברי הסיעה. רוב החברים תומכים בעמדתי בדבר כינוס הוועידה והצבת אולטימטום לראש הממשלה. הרוב מבין שיש עתיד למפלגת העבודה רק אם נעמוד עכשיו בצורה ברורה מול נתניהו. נתנו לברק את כל החבל שבעולם במשך חודשים ארוכים, אבל עכשיו גם האמריקאים מבינים שהוא לא סיפק את הסחורה ושהוא לא משפיע על כלום. זה מבחנה של מפלגת העבודה ואני בטוח שעוד החודש ועידת מפלגת העבודה תתכנס. אני אעמוד על כך. אני שומע את השרים ואת יו"ר ההסתדרות עופר עיני. כולם מבינים שהמצב לא יכול להימשך. אני מאמין שתתקבל החלטה שבמסגרתה מפלגת העבודה תפסיק להיות מפלגת הכיסאות ותתעורר לחיים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ