המעסיקים הודיעו על העלאת שכר המינימום ל-4,300 שקל

השפלה לשטייניץ

נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר

יו"ר ההסתדרות עופר עיני חגג אתמול את ניצחונו. ראשית, על יריבו עמיר פרץ שהציע לפני חצי שנה להעלות את שכר המינימום - אך כשל. עיני פעל אז מאחורי הקלעים וגרם לטרפוד הצעת החוק של פרץ. כי מה פתאום לתת הישג למי שהיה יו"ר ההסתדרות לפניו? הרי הבמה שייכת כולה למוציא ולמביא, למתווך העל - עופר עיני.

עיני חגג אתמול ניצחון נוסף: על שר האוצר יובל שטייניץ. באופן טבעי שטייניץ אמור להיות השושבין המרכזי בהחלטה כה קרדינלית. אך היגיון לחוד ופוליטיקה לחוד. עיני ונשיא התעשיינים שרגא ברוש עשו צחוק משטייניץ ולימדו אותו מי באמת קובע במשק. הם אפילו לא סיפרו לו על החלטתם, ולו לא נשארה ברירה אלא להביע התנגדות.

מההסכם הקיבוצי שנחתם אתמול בין עיני לברוש ייהנה החלק העיקרי של העובדים במגזר הפרטי. ההסכם אינו חל על עובדי המגזר הציבורי וגם לא על עובדים המועסקים באמצעות חברות כוח אדם. העלאת השכר שעליה סוכם - מ-3,850 ל-4,300 שקלים בחודש - תתבצע בשני שלבים. ביולי 2011 יועלה שכר המינימום ב-250 שקל, ובאוקטובר 2012 תתבצע העלאה נוספת של 200 שקלים.

החלק המשעשע בהחלטה היה לשמוע את ברוש תומך בהתלהבות בהעלאת שכר המינימום למשרות כשרק לפני חצי שנה התנגד להצעה הדומה של פרץ, ואף הציג "שורת מחקרים שקובעת שהעלאת שכר המינימום תגרום לפיטורי עובדים ולהעברת הייצור לחו"ל". אז להיכן נעלמו המחקרים?

ברוש רוקד כבר שנים לפי החליל של עיני. לפני חצי שנה היתה זו הצעה של פרץ, ולכן ברוש התנגד. עכשיו סנשו פנשה נעמד דום למצוות אדוניו, אפילו שזה עומד בניגוד לאינטרסים של שולחיו מהמגזר הפרטי.

אבל אם נשים את הפוליטיקה בצד, ההחלטה עצמה נכונה מבחינה כלכלית וחברתית - דווקא עכשיו. זה צעד שמקדם את האסטרטגיה המרכזית של המשק: מקצבאות לעבודה. ששטייניץ יבוא אל עצמו בטענות בגין הסכמתו להעלאת הקצבאות לבני הישיבות, מה שמעודד השתמטות מעבודה.

שיבוא לעצמו בטענות בגין אי לימוד "לימודי הליבה" בבתי הספר של החרדים, מה שלא מאפשר להם לצאת לעבודה מכניסה. ורק אחר כך שיחפש טענות נגד שכר המינימום, שמשולם לאנשים שיוצאים בוקר בוקר לעבודתם, ומנסים להתפרנס מיגע כפיהם, בלי להיות תלויים על צווארי הממשלה. אותם צריך לעודד. לא את המשתמטים.

השאלה הגדולה היא האם העלאת שכר המינימום עכשיו תביא אמנם לפיטורים, כמו שטוען האוצר. זה נכון במשק סטטי שאינו צומח. אבל כאשר התוספת לשכר המינימום מתרחשת במשק צומח שהביקוש בו לידיים עובדות גובר, ניתן לספוג את העלאת שכר המינימום - בלי להגדיל את האבטלה. כי נכון שיהיו מפעלים ועסקים שייאלצו לפטר, אך יקומו מפעלים ועסקים אחרים - שיקלטו את המפוטרים. לכן המשימה העיקרית של שטייניץ היא לדאוג לצמיחה מהירה בשנים הקרובות.

מדברים אצלנו הרבה על הקטנת הפערים בחברה, בין העשירים לעניים. גם שר האוצר מדבר במונחים דומים. אם כך, מה יותר נכון מאשר להעלות את השכר למי שמשתכר כה מעט? תוספת לשכר המינימום מקטינה פערים, מקטינה את תכולת העוני והיא צודקת יותר.

האמת היא שאת התוספת הזו ראוי לשלם רק במגזר הפרטי, כי במגזר הציבורי אין בעצם עובדים שמרויחים שכר מינימום; לא בממשלה, לא בעיריות ולא בקופות החולים. בכל הגופים הללו יש תוספות רבות שאינן נכללות בשכר המינימום, אך הן חלק מהשכר הכולל של העובד. הבעיה לכן קיימת רק במגזר הפרטי; בבתי המלאכה, במסחר הזעיר, בענפי האירוח, במלונאות, בשירותי אוכל, באבטחה, בניקיון, בקרב עובדי קבלן ובמפעלים שחשופים לתחרות חריפה מייבוא, כמו טקסטיל.

עכשיו לשטייניץ יש בעיה. הוא חטף יריקה מעיני ורוצה להשיב לו כגמולו. כלומר למנוע את הרחבת ההסכם לכלל המשק. אבל זה לא פופולרי ושטייניץ מאוד רוצה להיות אהוב הציבור. אבל בכל מקרה, הנושא יצא מתחת לידו. הוא כבר לא יוכל לעצור את תהליך החקיקה. עיני פשוט לא סופר אותו ממטר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ