יהונתן ליס
יהונתן ליס

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום (שני) בוועדת החוץ והביטחון כי הוא הסכים להאריך את הקפאת הבניה בשטחים בשלושה חודשים נוספים, אך האמריקאים חזרו בהם והמהלך טורפד. לדברי נתניהו, שליחים אמריקאים עשויים להגיע לישראל כבר בשבוע הקרוב בניסיון לחדש את התהליך המדיני עם הפלסטינים.

נתניהו תיאר בפני חברי הוועדה את השתלשלות העניינים בנושא הארכת ההקפאה. "ארצות הברית פנתה אלינו בבקשה שנשקול הארכה של שלושה חודשים להקפאה". לדברי נתניהו "האמת היא שבניגוד למה שפורסם, היינו מוכנים לזה, ישראל לא סירבה להארכה, אך בסופו של דבר ארצות הברית היא זו שהחליטה לא ללכת בכיוון הזה, לדעתי בצדק". נתניהו הוסיף כי האמריקאים החליטו כי הם רוצים "לחזור למתווה שיחות בו ינסו לצמצם את הפערים בין הצדדים".

ראש הממשלה הסביר כי "אמרתי לאובמה שאני מוכן ללכת עם זה לקבינט ושאצליח להעביר את המהלך, אלא שאז הגיעה שיחת הטלפון המפתיעה מהאמריקאים שאמרו שהם לא דורשים להאריך את ההקפאה". לדברי נתניהו, "האמריקאים אמרו בצדק שההקפאה יכולה להוביל לדרך ללא מוצא במסגרתה היינו נכנסים למתווה אין סופי של הארכת ההקפאה אך למרות הכל הסכמתי ללכת על זה".

נתניהו בוועדה. "האמריקאים אמרו כי ההקפאה עשויה להוביל לדרך ללא מוצא". תצלום: טס שפלן

באשר לניסיונות הפלסטינים לזכות בהכרה חד צדדית במדינה פלסטינית אמר נתניהו כי "אנחנו מודעים לצעדים שלהם אך גם הקונגרס שלל צעדים חד צדדיים ונראה שהאמריקאים לא יהיו שותפים להסכם כפוי, זה ייכשל ולא ייתן תוצאות". במהלך הדיון ציין ראש הממשלה שהוא דיבר עם הנשיא אובמה על נוסחה להסדר שלום שתביא לשימור יתרונה הצבאי הייחודי של ישראל.

נתניהו אמר לחברי הכנסת ששליחים אמריקאים יגיעו לישראל באמצע ינואר ואולי אפילו בשבוע הבא. "הניסיון כרגע הוא לצמצם פערים מול הפלסטינים ולדון בנושאי הליבה". נתניהו הוסיף כי "שום הסכם קואליציוני לא ימנע הסכם עם הפלסטינים. ביום ראשון, במהלך ישיבת הממשלה, פניתי לאבו מאזן וקראתי לקיים משא ומתן ישיר אך לא נעניתי".

נתניהו שב והטיל את האחריות על הפלסטינים בקיפאון המדיני ואמר כי "עשינו פעולות רבות כדי לקדם את התהליך אבל הפלסטינים לא התקדמו אף לא מילימטר למרות ההקפאה שעשינו. הפלסטינים נכנסו לשיחות רק לקראת סיום ההקפאה והנושא היחיד שהם העלו היה המשך ההקפאה".

בהתייחסו לסוגיית המסתננים אמר ראש הממשלה כי הוא שוקל להורות על הארכת גדר הבטחון בדרום גם לאזור הערבה כדי למנוע הסתננות לישראל. נתניהו הוסיף ש"כל המדינות בודקות כיום את ההגירה הבלתי מבוקרת. צריך ללמוד גם ממדינות אחרות".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ