מלקולם הונליין, המקורב לנתניהו נפגש עם נשיא סוריה בשאר אל-אסד בדמשק

בערוץ 10 דווח כי מלקולם הונליין העביר מסר לנשיא סוריה מנתניהו, אך זה מכחיש שעסק בנושאים מדיניים: "הגעתי לדמשק בעניין הומניטארי"

ברק רביד
יהונתן ליס
בהכנת הידיעה השתתף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד
יהונתן ליס
בהכנת הידיעה השתתף

מנכ"ל ועידת הנשיאים של הקהילות היהודיות בצפון אמריקה, מלקולם הונליין, נפגש לפני כשבוע ימים בדמשק עם נשיא סוריה בשאר אל-אסד.

כתב ערוץ 10 צ'יקו מנשה דיווח הערב (שני) כי הונליין העביר מסר לאסד מראש הממשלה, בנימין נתניהו. פקיד בכיר בירושלים ציין כי נתניהו ידע על הנסיעה אולם לא ביקש מהונליין להעביר מסר או לשמש כשליח. הונליין הכחיש גם כן כי ביקורו עסק בנושאים מדיניים.

ערוץ 10 דיווח שהונליין עדכן את ראש הממשלה נתניהו לפני נסיעתו לדמשק ואף קיבל ממנו את ברכת הדרך. לפי הדיווח, נתניהו העביר באמצעות הונליין מסר לנשיא הסורי בשאר אל-אסד ובסיום הביקור קיבל עידכון מפורט על תכני השיחה ועל דבריו של אסד.

"לא חסרים שליחים ומתווכים"

הונליין הינו אחד הפעילים הבולטים בהנהגה היהודית בארה"ב ונחשב גם למקורב מאוד לראש הממשלה בנימין נתניהו. במהלך כהונתו הראשונה כראש ממשלה שלח נתניהו מקורב אחר, איש העסקים היהודי אמריקאי רון לאודר, כשליח חשאי לנשיא סוריה דאז חאפז אל-אסד.

פקיד בכיר בירושלים אמר הערב בתגובה כי נתניהו ידע על נסיעתו של הונליין אולם לא שלח אותו לדמשק ולא ביקש ממנו להעביר כל מסר לנשיא הסורי. "לא חסרים שליחים ומתווכים", אמר הפקיד הבכיר. "מה שמקשה על חידוש המשא ומתן עם סוריה הוא התנאי המוקדם של אסד ודרישתו לנסיגה ישראלית מרמת הגולן עוד לפני תחילת המשא ומתן".

הונליין וראש הממשלה לשעבר שרון בפגישתם ב-2005. תצלום: אי-פי

מוקדם יותר היום התייחס נתניהו לאפשרות חידוש המשא ומתן עם סוריה במהלך ישיבת ועדת החוץ והביטחון של הכנסת. לדבריו, "לא חסרים לנו שליחים. אנחנו מוכנים ורוצים משא ומתן עם סוריה. הבעיה היא שהסורים רוצים הכל מראש, את כל השטח עוד לפני שהתחיל המשא ומתן".

"כל נסיון לקשור אותי למהלך מדיני מול סוריה הוא מניפולציה"

הונליין אמר הערב בשיחה עם "הארץ" כי הגיע לדמשק לאחר שקיבל הזמנה מארמון הנשיאות הסורי ולא כשליח מטעמו של נתניהו או כמתווך במשא ומתן מדיני בין ישראל לסוריה. "הגעתי לדמשק בעניין הומניטארי חשוב עבור העם היהודי", אמר הונליין. "נתניהו לא ביקש ממני דבר וכל נסיון לקשור אותי למהלך מדיני מול סוריה הוא מניפולציה".

הונליין הוסיף כי אחד הנושאים עליהם דן בסוריה הוא שיקום בתי כנסת עתיקים במדינה, אך גם סוגיות הומניטאריות נוספות. "רציתי לעשות משהו טוב עבור העם היהודי. אם אדבר על כך זה עלול להיכשל ולי חשובות התוצאות", אמר הונליין.

בין ישראל לסוריה קיימות שורה של סוגיות הומניטאריות כמו סיוע סורי בשחרורו של החייל החטוף גלעד שליט, סיוע באיתורו של החייל הנעדר גיא חבר והעלאת עצמותיו של המרגל הישראלי אלי כהן. לא ברור אם ביקורו של הונליין קשור לאחת הסוגיות הללו.

ראש הממשלה נתניהו סבור כי הזמנתו של הונליין לדמשק היא חלק מנסיון התקרבות של נשיא סוריה בשאר אל-אסד ליהדות ארה"ב. אסד סבור שדרך יהודי ארה"ב הוא יוכל לחמם את יחסיו עם הממשל האמריקאי. בחודש ספטמבר, במהלך העצרת הכללית של האו"ם, קיים שר החוץ הסורי וואליד אל-מועלם ארוחת צהריים עם קבוצה של מנהיגים יהודים.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ