חדשות מרעישות מישראל: שיא החוצפה של בנימין נתניהו

שיא חדש לבושה

יוסי שריד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי שריד

הישיבה של ועדת החוץ והביטחון אתמול היתה גדושה בחידושים מרעישים: לא ידענו שבנימין נתניהו בעד מדינה פלסטינית מאז 1995 ונאום בר אילן המיוחל היה בעצם מיותר. ולא ידענו שהוא היה מוכן ומזומן להקפאת הבנייה בהתנחלויות; וושינגטון היא שוויתרה במפתיע על היוזמה.

נקל לתאר את הפרצופים בבית הלבן ובסטייט דיפרטמנט למקרא החדשות האלה מישראל: הגבות מזדקרות בתימהון, העיניים נקרעות כלא מאמינות, האף מתעקם בהעוויה של מיאוס: יש לאיש הזה בעיה רצינית של אופי, שמטשטש את הגבול בין עובדה לבדיה, בין מציאות להמצאה.

מה לא עשו כדי לשדל אותו: ביקשו יפה, שטחו תחינה, בכו בלי קול. אחר כך עברו לפיתויים, הציעו לו חבילות מתנה - יתרונות מדיניים וביטחוניים הכרוכים בסרט כחול-לבן. אבל הוא דחה את כל ההצעות הנדיבות, המוגזמות, בשל מיחושים קואליציוניים עזים.

פעם היינו עונים בשאלה - מהו שיא החוצפה - עד שחדלנו לפסוק מחמת ריבוי השיאים: אולי להזמין קיטע לתחרות ריצה; אולי לבקש מסרק מקרח; אולי לטפוח על שכמה של הזקנה, המסרבת לחצות את הכביש בעזרתנו; או בגרסה העדכנית - להתמקח עם א' על דמי שתיקתה, האם היא מוכנה לרדת במחיר.

אתמול קבע נתניהו שיא חדש. היינו מעדיפים לראותו דבק בגירסא דינקותא שלו, מחזיק בתורתו מבית אבא ושרה. הלשון הכפולה - אחת בפה ואחת תחת לשונו - היא שמסבה לנו בושה.

בימים האחרונים שמנו לב לשינוי נוסף בנוסחיו: הוא מוכן לשבת מיד אל שולחן המשא ומתן, פנים אל פנים עם אבו מאזן, שניהם לבדם עד שייצא עשן לבן, או עד שיתברר שהמחלוקות אינן ניתנות ליישוב כרגע ואין ברירה אלא לאמץ את פתרון ליברמן - עוד הסכם ביניים, עוד פורענות בטרם תמורה.

רק לפני חודשיים הבטיח נתניהו הסכם שלום כעבור שנה, ופתאום נותר מהשלם רק חצי, שהוא לא כלום. שוב הידיים ריקות, והדיבור ריק מתמיד. אלף ציפורים חוזרות ונופלות מתות במקום ששמו ביבי.

בשבוע הבא צפויה לבוא לאזורנו משלחת אמריקאית, שתדלג בין ירושלים לרמאללה ותנסה לצמצם פערים בין הצדדים. שוב ייעשו הצרכים ליד הדלת הנעולה, והאורחים יתבקשו לנקות בניירות שהביאו מהבית, שמתייחסים אליהם כאל נייר טואלט; וזה שיא החוצפה, לפי שעה. וזאת עצתנו: שיחדשו האמריקנים את הצעתם המפוקפקת להמשך ההקפאה, וכך יניחו את דעתו של נתניהו המאוכזב; סוף סוף יינתן לו מבוקשו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ