לא ברור אם קצב יגיש ערעור; פלדמן: עוד לא אבדה תקוותנו

קצב וסנגוריו נפגשו לראשונה מאז ההרשעה

עפרה אידלמן
עפרה אידלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עפרה אידלמן
עפרה אידלמן

נשיא המדינה לשעבר, משה קצב, נפגש אתמול - לראשונה מאז הרשעתו באונס בבית המשפט - עם עורכי דינו, אביגדור פלדמן, ציון אמיר ואברהם לביא. הפגישה התקיימה בנוכחות בני משפחתו של קצב בביתו בקרית מלאכי. נבחנו בה האפשרויות למהלכים הבאים בתיק. הצדדים לפגישה סירבו להתייחס לתוכנה, ולנטייתו של קצב להגיש או לא להגיש ערעור.

בסוף השבוע אמר עו"ד פלדמן ל"הארץ" כי למרות קביעות המהימנות הנחרצות של השופטים, סיכויי הערעור בתיק טובים, להערכתו. ההערכה הרווחת היא, שמכיוון שהכרעת הדין נשענת ברובה על קביעות מהימנות של העדים - שבהן בית המשפט העליון אינו נוטה להתערב - סיכויי הערעור אינם גבוהים. זאת, במיוחד לאור העובדה שהקביעות התקבלו פה אחד על ידי השופטים. אך לטענת עו"ד פלדמן, בערעור כזה יעמדו על הפרק לא רק קביעות המהימנות אלא שאלות משפטיות.

"להבנתי, יש סיכוי מאוד טוב לערעור בשאלה משפטית", הסביר פלדמן. "בניגוד למה שחשבתי מאז שסיימתי פקולטה למשפטים, השופטים קבעו שנאשם צריך להוכיח שהוא חף מפשע. אך נאשם לא צריך להוכיח שהוא חף מפשע, התביעה צריכה להוכיח שכל יסודות העבירה התקיימו, לרבות היעדר ההסכמה".

פלדמן הסביר שהתביעה היתה צריכה להוכיח קיום אונס, באמצעות הוכחת אי הסכמתה של א' ממשרד התיירות לקיים יחסי מין עם קצב. "בית המשפט אמר שהוא לא נכנס לזה, ושקצב לא יכול להחזיק בשתי גרסאות (בעדותו הכחיש קצב קיום יחסי מין עם המתלוננות, ובסיכומיו טענו סנגוריו לאפשרות של יחסי מין בהסכמה, ע"א)". לדברי פלדמן, "בית המשפט חשב ככה, ואני חושב אחרת, ובית המשפט העליון חושב אחרת, ועל זה אנשים חכמים ומלומדים יילכו לבית המשפט העליון".

פלדמן הוסיף כי "בית המשפט בחר לצטט מכתב, שכל מי שקרא את המכתב עד לבית המשפט חשב שיש פה מכתב אהבה, אבל בית המשפט חשב אחרת. זכותו לחשוב אחרת, ובגלל זה יש ביקורת שיפוטית".

לדבריו, "רק בחודש האחרון זיכיתי משני תיקים, שאחד נידון ל-14 שנים, אחד הורשע שוב במשפט חוזר, ובית המשפט העליון, בשני תיקים, פסל את החלטת בית המשפט, שכמו כאן התבססה רק על מהימנות. אז אני אומר, עוד לא אבדה תקוותנו".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ