נשיא רוסיה ביטל ביקור היסטורי בגלל עיצומי משרד החוץ

ועד עובדי משרד החוץ החליט לפגוע בבטן הרכה של השר הממונה, והצליח להכשיל את ביקור הנשיא מדוודב. נתניהו אמר כי מדובר ב"פגיעה אסטרטגית ביחסי החוץ", אך אינו מתכוון להתערב

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

רוסיה וישראל סיכמו אתמול על דחיית ביקורו ההיסטורי של נשיא רוסיה, דמיטרי מדוודב, בירושלים. זאת, לנוכח העיצומים עליהם הכריזו עובדי משרד החוץ, אשר איימו לשבש את הביקור. שר החוץ, אביגדור ליברמן, פעל רבות לקידום הביקור, שהיה אמור להתקיים בעוד כשבועיים. הוא זועם על ועד העובדים ואינו מתכוון לנהל אתם משא ומתן כל עוד העיצומים נמשכים.

"את ביקור קנצלרית גרמניה בסוף החודש נעשה גם בלעדיהם", אמר בכיר בהנהלת המשרד. בתחילת השבוע הודיעו עובדי משרד החוץ כי בכוונתם להכשיל את ביקורו של הנשיא הרוסי. הם אמרו כי לא ישתפו פעולה ולא יסייעו בהכנת הביקור. מסרים ברוח זו העבירו גם לשגרירות רוסיה בישראל, ודיפלומטים ישראלים התראיינו לעיתונות הישראלית בשפה הרוסית כדי לוודע שהמסר יגיע למוסקבה.

הרוסים, שהבינו כי הם עומדים בפני תקרית דיפלומטית שעלולה להביך את הנשיא מדוודב, החליטו בעצה אחת עם ליברמן לבטל את הביקור ולקיימו במועד אחר בעתיד. אתמול התייחס ראש הממשלה נתניהו לביטול הביקור בדיון בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת. הוא אמר כי מדובר בלא פחות מאשר "פגיעה אסטרטגית ביחסי החוץ של ישראל". ואולם, חרף ההצהרה הדרמטית והמוזרה מעט של נתניהו, האחרון אינו מתכוון להתערב כדי להביא לסיום העיצומים.

בסוף החודש צפויה לבוא לישראל קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, יחד עם כמה משרי ממשלתה. מטרת הביקור היא "דיאלוג עם ממשלת ישראל". לאור הכשלת ביקורו של מדוודב, החליט ליברמן לפעול לקיומו של הביקור "בכל מחיר", חרף השביתה. הביקור יתואם על ידי משרד ראש הממשלה ומשרדי הממשלה אחרים.

לדברי מקור בכיר בהנהלת משרד החוץ, ליברמן סבור כי הסכם השכר שגובש בין ממלא מקום מנכ"ל משרד החוץ, רפאל ברק, לבין הממונה על השכר במשרד האוצר, אילן לוין, מהווה הישג גדול לעובדים ומשפר בצורה משמעותית את שכרם. המתווה המוצע כולל העלאת שכר של 10 אחוז בממוצע לדיפלומטים ישראלים. "הם טועים בגדול", אמר המקור בהנהלת משרד החוץ, "ניתנה להם הצעה הוגנת והם טיפסו על עץ, ועכשיו הם יצטרכו למצוא דרך לרדת. אנחנו לא ממהרים לשום מקום".

ועד עובדי משרד החוץ מסר בתגובה כי "לצערנו, האטימות והרשלנות של שר האוצר ופקידיו פוגעים שוב בחוסן הלאומי וביחסי החוץ של מדינת ישראל. אנו קוראים לראש הממשלה ולשר החוץ לקחת אחריות ולפעול באופן מיידי כדי להציל את שירות החוץ של מדינת ישראל".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ