מקורבי הנשיא שמעון פרס השתמשו בחשדות נגד משה קצב בהתמודדות על הנשיאות כבר בשנת 2000

מטהו של פרס העביר מידע על חשדות לעבירות מין של קצב ליו"ר הכנסת דאז, אברהם בורג, שהציע להם לפנות למשטרה

אמיר אורן
אמיר אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר אורן
אמיר אורן

בהתמודדות על הנשיאות בשנת 2000, בין שמעון פרס למשה קצב, הגיע למטה הבחירות של פרס מידע על חשדות לעבירות מין של קצב, ועוזרי פרס ניסו להשתמש בו להסרת מועמדותו של קצב.

יו"ר הכנסת דאז, אברהם בורג, אישר השבוע בשיחה עם "הארץ" כי בעיצומה של ההתמודדות על קולות חברי הכנסת הזמין עצמו אחד מעוזרי פרס ללשכתו ודיווח לו שבמטה הבחירות של פרס הצטבר חומר המחשיד את קצב, לכאורה, בעבירות מין. עוזרו של פרס ביקש מבורג לשכנע את קצב לפרוש מההתמודדות, למען כבודו ולמען כבוד מוסד הנשיאות. בורג אמר השבוע כי עוזרו של פרס לא השאיר אצלו את החומר האמור.

לדברי בורג, הוא סירב לבקשת מטה פרס, באומרו כי אין זה תפקידו של יו"ר הכנסת. בורג הציע למטה פרס לפנות למשטרה, אם לחומר נגד קצב אופי פלילי. הוא הכחיש את גרסתם של גורמים בכירים בכנסת, שליוו את ההתמודדות בין פרס לקצב, כאילו נאמר לו באותה עת גם על ידי מקורבי קצב שברשותם חומר מביך נגד פרס, וכאילו התבקש על ידי שני הצדדים לערוב להסכם אי התקפה ביניהם.

בתגובה על הידיעה אמר אחד מעוזרי פרס כי לא זכורה פנייה להתערבות בורג וכי המידע היחיד מהסוג שבגינו הורשע בשבוע שעבר קצב ושהגיע למטה פרס, עסק בדיווח שמסרה אחת מידידותיה של א' ממשרד התיירות. הידידה שמעה מא', לדבריה, כי קצב תקף והטריד אותה. ממטה פרס ביקשו מהידידה לשכנע את א' להתלונן על קצב במשטרה, אך הידידה דיווחה כי א' החליטה להימנע מכך, מחשש לפגיעה בפרנסתה.

ההתמודדות, שבסופה גבר קצב על פרס, השאירה משקעים ביחסי הנשיא הנוכחי עם הנשיא לשעבר. מקורבי פרס העריכו השבוע כי משום כך ובהתחשב באווירה הציבורית שבעקבות הרשעת קצב, אין פרס צפוי להתייחס באהדה לבקשת חנינה של קצב, גם אם יצליח קצב, בתום ההליך המשפטי נגדו, לשכנע את מחלקת החנינות במשרד המשפטים ואת שר המשפטים יעקב נאמן לתמוך בבקשה כזו.

שר המשפטים לשעבר, יוסי ביילין, קרא אתמול לחון את קצב, מיד לאחר שבית המשפט יגזור עליו עונש מאסר בפועל. ביילין אמר את הדברים בראיון לתוכנית פוליטיקה בערוץ 1. ביילין הגדיר את משפט קצב כטראומטי למדינה ואמר "מבחינת הדמוקרטיה הישראלית זה היה סוג של מבחן בגרות".

השתתפה בהכנת הידיעה: מזל מועלם

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ