שלמה שמיר
ניו יורק

פרשת מותה של ג'ווהאר אבו רחמה באה בעיתוי לא נוח לדיפלומטיה הישראלית. דווקא בימים האחרונים פתחו עובדי משרד החוץ בעיצומים כחלק מהמאבק להעלאת שכרם, והדבר פוגע גם בהסברה בחו"ל של הגרסה הישראלית לנסיבות המקרה.

נציגים של כלי תקשורת שפנו אתמול לדובר הקונסוליה הכללית של ישראל בניו יורק וביקשו את תגובתו לגרסה הפלסטינית על מותה של אבו רחמה, נענו בתשובה מתחמקת. במקום תגובה ישראלית רשמית, קיבלו כלי התקשורת האמריקאיים ציטוטים מדיווחים על התקרית כפי שפורסמו בעיתונות בארץ.

זאת אחת מההשלכות הקשות של העיצומים שמפעילים עובדי משרד החוץ. הקונסוליה הכללית של ישראל בניו יורק נחשבת לגדולה מבין 96 הנציגויות שמפעיל משרד החוץ בעולם, והשפעת העיצומים על שגרת העבודה בה משמעותית במיוחד. לפי הנחיות שהגיעו אתמול מוועד העובדים של משרד החוץ בירושלים, העובדים בניו יורק הונחו להחריף את העיצומים והקונסוליה הגדולה למעשה משותקת.

במסגרת החרפת העיצומים, נותקו מאתמול כל הקשרים והמגעים בין הקונסוליה לנציגים של משרדי הממשלה בניו יורק. מדובר בהשעיה של כל פעילות מצד הקונסוליה עם המשלחת של משרד הביטחון, המשלחת הכלכלית ומשלחת משרד התיירות.

"הניתוק הוא מוחלט", אמר אתמול דובר הקונסוליה בניו יורק, יואל ליאון. הדובר סיפר כי לא יכול היה לדווח לנציגי התקשורת בניו יורק על גרסת ישראל למות הפלסטינית מעבר למה שקרא בעתונים בישראל. "בעקבות העיצומים נותק המגע בין הדוברות בקונסוליה לגורם האחראי בצה"ל שממנו אנו מקבלים דיווח מפורט ומוסמך על תקריות מסוג זה שאירעה בהפגנה בבלעין".

אתמול גם בוטל תדרוך שראש דסק צפון אמריקה בדובר צה"ל אמור היה להעביר לבכירים בקונסוליה. ראש הדסק שוהה בניו יורק בביקור פרטי ויזם את התדרוך אך נתבקש לבטלו.

כמו כן, הפסיקה הקונסוליה בניו יורק להנפיק דרכונים ואשרות כניסה, וכן נציגי משרד החוץ הונחו להפסיק כל פעילויות מול ארגונים בינלאומיים. הקונסול הכללי של ישראל בניו יורק, עידו אהרוני, נמנע מלהשתתף בדיונים שבהם נוכח נציג של משרד ממשלתי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ