עדויות נוספות: ההרוגה מבלעין נפגעה מגז מדמיע

עדי ראייה פלסטינים סיפרו ל"הארץ" כי אבו רחמה אמנם לא השתתפה בהפגנה, אך צפתה בה ממרחק של כ-150 מטרים

אבי יששכרוף
בלעין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף
בלעין
הגרסה הפלסטינית

עדויות חדשות שנמסרו ל"הארץ" מבהירות כי הפלסטינית ג'וואהר אבו רחמה, שמתה בסוף השבוע האחרון לאחר ההפגנה נגד הגדר בבלעין, אכן נפגעה מגז מדמיע שירו חיילי צה"ל. העדויות סותרות את הטענות שנשמעו בימים האחרונים מפי גורמים צבאיים, על כך שאבו רחמה כלל לא נכחה באירוע ולכן לא ייתכן שנפגעה מהגז. עם זאת, ערפל ממשיך לאפוף את הנסיבות המלאות של מותה, את מצבה הבריאותי בימים שלפני מותה ואת הטיפול הרפואי שקיבלה בבית החולים.

משיחות עם עדי ראייה פלסטינים עולה, כי אבו רחמה לא לקחה חלק בתהלוכה המרכזית השבועית בכפר נגד הגדר, אלא יצאה מביתה כדי לצפות בה. לטענת העדים, אבו רחמה עמדה כ-150-180 מטרים ממוקד אחר של עימותים בין נערים מיידי אבנים לבין כוחות צה"ל. ככל הנראה, על פי האנשים שהיו סביבה, היא נפגעה משאיפת גז מדמיע שיידו החיילים לעבר הנערים.

שתי נערות, אסלאם ואילהם פתחי, היו לצד אבו אחמה כשנפגעה. "פגשתי את ג'וואהר בכניסה לבית אבו חמיס (הדוד)", סיפרה אסלאם, בת 16. "היא שוחחה עם בן דודה שעומד להתחתן. היא הציעה שנלך לראות את התהלוכה שהיתה רחוקה מאתנו והתחלנו להתקרב לילדים שזרקו אבנים על הצבא".

לדברי אסלאם, "החיילים היו די רחוקים אבל הם ירו כמויות גדולות של גז והתיזו מים מסריחים. אמא שלה צעקה לה לחזור, וגם אני חשבתי שהספיק לנו כדי שלא יקרה מה שקרה עם באסם (אחיה שנהרג - א"י). אבל אז הגז הגיע אלינו".

אסלאם עמדה כחצי מטר מאבו רחמה. "היה המון גז וכיסיתי את עיניי ולא ראיתי אותה עד שאילהם צעקה לי ?בואי מהר, תעזרי לי להרים את ג'וואהר'", סיפרה. "ג'וואהר עוד הספיקה לקרוא ?אבא אבא, תקראי לסמיר (אחיה - א"י) שייקח אותי לבית החולים, אני הולכת למות'".

אילהם, לעומת זאת, היתה על גג ביתה כאשר האירוע התרחש. היא סיפרה כי ענן הגז הגיע לעברן והיא ירדה אל תוך הבית כדי לסגור את החלונות. "בשעה שסגרתי את אחד החלונות, ראיתי אותה מאבדת את הכרתה כתוצאה מהגז ומיהרתי אליה יחד עם אסלאם לפנות אותה. הרמנו אותה יחדיו ונשאנו אותה לחצר הבית שלי. זעקנו לעזרה והיא החלה להקיא ופיה התמלא קצף".

שתי הנערות הזעיקו את אחיה של ג'וואהר, סמיר, שבא למקום אך לא מצא אמבולנס קרוב ולכן התקשר לאחיו הבכור אחמד. זה האחרון היה בתהלוכה, ולידו היו שני אמבולנסים, ולכן לקח אחד מהם והגיע למקום שבו היתה אחותו הצעירה. על פי עדותם של אחמד וסמיר, שתיארו את האירוע בפגישה עם "הארץ", ג'וואהר עדיין היתה בחיים ובהכרה אך מטושטשת. היא סבלה ממחסור באוויר, ושבה ואמרה כי היא עומדת למות.

סאהר בשראת, נהג האמבולנס שפינה את ג'וואהר, מספר כי "קיבלתי את ג'וואהר בכניסה אל הדרך שמקבילה לגדר, שם היתה ההפגנה. היא עדיין היתה בהכרה חלקית, ענתה לשאלות, ואמרה שהיא נחנקה מהגז. פיניתי אותה ישירות לבית החולים".

בניגוד לטענות גורמים צה"ליים לפיהם לא התקבלו בזמן אמת דיווחים מההפגנה על פציעתה של הצעירה, מתברר כי ארגון "קול יהודי לשלום" דיווח על כך זמן קצר לאחר שאבו רחמה נפגעה (14:36), באמצעות ציוץ בטוויטר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ