תראו מי בא: על סוריה, ארצות הברית וישראל

הצורך להבטיח שקט בלבנון ובעיראק ולבלום את איראן מביא להתחממות יחסי ארה"ב וסוריה. אובמה שולח שגריר לדמשק, ולישראל כדאי להתכונן להגברת הלחצים לסגת מהגולן

צבי בראל
שכנים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל
שכנים

לנציגי המשלחת האמריקאית הבכירה, שביקרה בדמשק ב-18 בפברואר בשנה שעברה ציפתה הפתעה. אל חדר הישיבות במשרד החוץ הסורי פסע הגנרל עלי ממלוכ, ראש המודיעין הסורי, שבדרך כלל איננו מתייצב אפילו לפגישות עם נציגי מדינות ידידותיות כמו צרפת ובריטניה. את הישיבה ניהל סגן שר החוץ הסורי, פייסל מקדאד. בצד האמריקאי ישבו המתאם למלחמה בטרור דניאל בנג'מין, סגנית תת שרת החוץ לענייני המזרח התיכון מאורה קונלי, והממונה על דסק סוריה ולבנון במועצה לביטחון לאומי, מייגן מקדרמוט.

מקדאד הסביר לאורחים, כי ממלוכ בא לפגישה לבקשת בשאר אל-אסד, בעקבות הפגישה הטובה שהיתה לנשיא יום קודם עם עוזר שרת החוץ ויליאם ברנס. על פי מברק שפורסם בוויקיליקס, מטרת הפגישה היתה למסד שיתוף פעולה מבצעי ומודיעיני נגד פעילי טרור שפועלים בעיראק, ולגרום לסוריה להעמיק את שיתוף הפעולה בכל הנוגע לסגירת הגבול משני צדיו בפני טרוריסטים

לממלוכ היה מה להציע לאורחים. הוא סיפר להם על שפע המידע שהצטבר במודיעין הסורי על פעילות אנשי אל-קאעדה ועל התנועות האיסלאמיות הרדיקליות, ואף פירט אילו פעולות הוא נוקט נגדם. "איננו הורגים אותם מיד. תחילה אנחנו חודרים לתוך הארגונים הללו, אוספים מידע, וכשמגיעה ההזדמנות פועלים". ממלוכ אמנם לא אימץ את עמדת האמריקאים ביחס לחמאס ולחיזבאללה, אבל הסכים להרחיב את שיתוף הפעולה המודיעיני נגד ארגונים אחרים.

עם זאת היו לו ולסגן שר החוץ הסורי גם דרישות בתמורה. "אנו דורשים מטרייה פוליטית בדמות שיפור היחסים בין סוריה לארצות הברית", אמר מקדאד, "אנו דורשים גם להיות הכוח המוביל במאמץ המשותף במלחמה בטרור, ושלישית, כדי לשכנע את העם הסורי לשתף פעולה עם ארה"ב יש לקדם את הסרת הסנקציות הכלכליות מעל סוריה, לאשר אספקת חלקי חילוף למטוסים ולמכור מטוס לנשיא אסד". במיוחד דרש מקדאד שהממשל האמריקאי יודיע לחברת "לופטהנזה-טכניק", שאינו מתנגד לכך שתמכור לסוריה חלקי חילוף.

בנג'מין, המתאם לענייני טרור, לא נותר אדיש. "לעומת הנשיא בוש, אובמה רואה במלחמה בטרור חלק מהמארג הכולל של מדיניות החוץ. הממשל מכיר בכך ששיתוף פעולה ביחסים הבילטרליים יחייב תיאום בתחומים נוספים", אמר. הוא הוסיף כי ארצות הברית מאמינה שהעם הסורי ייווכח במהרה בתועלת שביחסים קרובים יותר.

באווירה החיובית הזאת הוסיף מקדאד עוד שתי בקשות: שאזרחים סורים לא יהיו נתונים לבדיקה מעמיקה, כאשר הם מבקשים להיכנס לארצות הברית, ושסוריה תוסר מרשימת המדינות שתומכות בטרור. על אלה לא קיבל תשובה מיידית, אבל הקבוצה האמריקאית הציעה לקבוע פגישה נוספת כעבור חודש.

מאז נראה כי הקשר בין סוריה לארצות הברית מתקדם יפה. כה יפה, עד שהנשיא החליט בשבוע שעבר לנצל את ההזדמנות שהקונגרס בחופשה ולמנות בהליך יוצא דופן את רוברט פורד לשגריר ארצות הברית בדמשק. פורד, לשעבר השגריר באלג'יריה וסגן השגריר בעיראק, ייכנס לתפקידו מיד לאחר חופשת ראש השנה. הוא יהיה השגריר האמריקאי הראשון בדמשק אחרי הפסקה של חמש שנים - ב-2005 הוחזר השגריר האמריקאי לוושינגטון בעקבות רצח רפיק אל-חרירי.

"מינויו של פורד מייצג את מחויבותו של הנשיא אובמה לעשות שימוש במעורבות ישירה כדי לקדם את האינטרסים של ארצות הברית על ידי שיפור הקשר עם הממשל הסורי ועם העם הסורי", הסביר דובר הבית הלבן. הסנאט האמריקאי עיכב את הדיון במינויו של פורד, משום שלטעמו "אין להפגין ולו צעד קטן אשר יעיד על מתן לגיטימיות למשטר הסורי", כלשון מכתב ששיגרו שמונה סנאטורים לנשיא אובמה בחודש מארס.

אבל אובמה החליט שלא לגרור את העניין, והשתמש בסמכות שניתנת לו לעקוף את הסנאט כדי לקדם את יחסי ארצות הברית עם סוריה. המינוי מחייב אמנם את אישור הסנאט, אבל השגריר יוכל לכהן בתפקידו לפחות עד סוף המושב הקרוב של הסנאט, כלומר עד תחילת השנה הבאה. באותה הזדמנות, אגב, מינה הנשיא גם את פרנק ריצ'רדיונה, מי שהיה שגריר במצרים, לשגריר ארצות הברית באנקרה. גם הדיון בעניין זה עוכב על ידי הסנאט.

נראה כי אין מדובר רק במחווה ניסיונית, אלא בהבנה אמריקאית שסוריה היא שותפה הכרחית בתכנון עתידה של עיראק לקראת נסיגת כל הכוחות האמריקאיים. סוריה היא גם המדינה שתוכל להבטיח את היציבות בלבנון, אחרי שבית המשפט הבינלאומי יפרסם את כתב האישום בעניין רצח אל-חרירי. להידוק הקשרים אחראית במידה רבה סעודיה, אשר הבהירה לאובמה, שמי שרוצה לבלום את המשך השפעתה של איראן, חייב לקרב את סוריה.

לישראל כדאי להתכונן לשינוי מערכת היחסים בין סוריה לארצות הברית, שכן ההערכה היא שדמשק תבקש עתה מוושינגטון להתחיל בתיווך אינטנסיבי בינה לבין ישראל כדי להביא לנסיגה מרמת הגולן. וכך, מי שחסם את נתיב נסיעתו של ג'ורג' מיטשל בין רמאללה לירושלים, ימצא אותו בקרוב מגיח מדמשק.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ