בארגונים זועמים על אישור ועדת החקירה: "הקמתה - עוד צעד לחיסול הדמוקרטיה"

בארגוני השמאל הביעו זעם על החלטת הכנסת להורות לבדוק את מקורות המימון שלהם. "ההתנהלות עלולה לפגוע במעמדנו בעולם"

הארץ
יהונתן ליס
שירות ""
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
יהונתן ליס
שירות ""

בארגוני השמאל וזכויות האדם ביקרו הערב (רביעי) בחריפות את החלטת הכנסת להורות לוועדת הכנסת לדון בהקמת ועדת חקירה למקורות המימון שלהם. מזכ"ל שלום עכשיו, יריב אופנהיימר, מסר בתגובה כי "ההחלטה להקים ועדת חקירה כנגד ארגוני השמאל וזכויות האדם הוא עוד צעד בדרך לחיסול הדמוקרטיה הישראלית". לדבריו, הקמת הוועדה נועדה לרדוף אחר אנשים וארגונים המתנגדים לעמדות הממשלה ולקיים מולם משפט שדה". אופנהיימר תלה את האחריות בראש הממשלה, בנימין נתניהו.

מהקרן החדשה לישראל נמסר כי אישור היוזמה "מוכיחה עד כמה הידרדר מעמדה של הדמוקרטיה הישראלית - אפילו בתוך בית המחוקקים. לא תיתכן דמוקרטיה מתוקנת ללא חופש דיבור, חופש להשמיע ביקורת על הממסד וארגוני זכויות אדם פעילים".

"הרדיפה הפוליטית של ארגוני זכויות האדם גורמת נזק אדיר לישראל ברחבי העולם והיא זאת שמובילה לדה-לגיטימציה שלה ולהצגתה כמדינה מקרתיסטית שמתקיים בה ציד מכשפות", נמסר עוד . "התנהלות שכזאת, ועוד בתוך כתלי הפרלמנט הישראלי, עלולה לפגוע במעמדנו בעולם ולהרחיק מאיתנו דווקא את הדמוקרטיות שעדיין תומכות בנו ורוצות בטובתנו".

משוברים שתיקה נמסר כי "אנחנו גאים בפעילויות הארגון ומקורות המימון שלנו, כיום אנחנו בעיקר מתביישים בכנסת ישראל. ישראל ביתנו הופכת את מדינת ישראל למקום שצעירים רבים לא ירצו לחיות בו, והעולם יסלוד ממנה".

ישי מנוחין, מנכ"ל הוועד הציבורי נגד עינויים בישראל, מסר כי "אישור ההצעה להקים ועדת חקירה נגד ארגוני זכויות אדם מוכיחה כי לא קיים בישראל ארגון או אדם כלשהוא, שפגעו בלגיטימיות ובמעמד הבינלאומי של מדינת ישראל, כפי שפגעו פעולותיהם של ממשלת ישראל וחברי כנסת כמו חברת הכנסת פאינה קירשנבאום, שמקדמים שורה של יוזמות אנטי דמוקרטיות. בית המחוקקים של ה"דמוקרטיה היחידה במזרח התיכון" מציג מאז תחילת התכנסותו מופע אימים של ציד מכשפות, במקום להגן על זכויות אזרח ועל ערכים דמוקרטים".

מנוחין הוסיף כי "חברי הכנסת שכחו, ואולי מעולם לא ידעו, שבחברה דמוקרטית, ביקורת על התנהלות הכנסת ומדיניות הממשלה היא זכותם ואף חובתם של אזרחים ושל ארגוני החברה האזרחית. אין ספק כי ביום שחור זה לדמוקרטיה הישראלית הוכח מעל לכל ספק כי אכן "הפטריוטיות היא מפלטו האחרון של הנבל".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ