הכנסת אישרה לדון בהקמת ועדה שתבדוק את מקור המימון לארגונים ישראליים

הדיון בהצעה של סיעת ישראל ביתנו היה טעון ורצוף בקריאות ביניים. ח"כ הורוביץ: במסווה של ועדת חקירה עורכים מסע לסתימת פיות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

מליאת הכנסת אישרה היום (רביעי) ברוב גדול להורות לוועדת הכנסת לדון בהקמת ועדת חקירה פרלמנטרית, לתופעת הדה-לגיטימציה כלפי צה"ל בעולם מצד ארגונים ישראלים. מדובר ביוזמה של מפלגת ישראל ביתנו, שאמורה לבדוק מה מקור המימון של העמותות השונות, והאם עומדים מאחוריו מדינות זרות ואף ארגוני טרור.

הדיון במליאה היה טעון, רצוף בקריאות ביניים ומאבטחים רבים גדשו את המליאה מחשש לעימותים חריפים בין חברי הכנסת. ח"כ פאינה קירשנבאום, יוזמת ההצעה, אמרה היום בדיון כי "הארגונים האלה מגישים חומר לוועדת גולדסטון ועומדים מאחורי הגשת כתבי אישום נגד קצינים ובכירים ישראלים בכל העולם, בהם דורון אלמוג, ציפי לבני ובוגי יעלון. הם מנסים על ידי כך לשתק את תפקוד אותם אנשים בניהול יחסי החוץ של מדינת ישראל. ארגונים אלה אחראים על מיתוג חיילי צה"ל כפושעי מלחמה ומעודדים השתמטות. אחד הארגונים נכנס לבתי ספר תחת תכנית חינוכית ומנסה להסביר לילדים בכיתות י"א י"ב שגיוס לצה"ל הוא דבר לא מוסרי ומראה להם שיש דרך לא להתגייס".

קירשנבאום טענה שהוועדה אמורה לחקור מי עומד מאחורי המוסדות המופיעים במשרדי רשם העמותות כתורמים לארגונים אלה. "השיטה המדווחת לרשם העמותות היא שיטה שטוחה. רק הארגון האחרון שתרם את הכסף הוא המדווח לרשם העמותות. אבל הכסף מגיע בדרכים עקלקלות דרך שורה של קרנות. לא יפתיע אתכם אם אומר שחלק מהכסף מגיע ממדינות ערב. אולי חלק מהכסף מגיע מארגוני טרור וזאת הדרך להלבין את הכסף?".

בדיון התעורר עימות בין השר מיכאל איתן לסגן שר החוץ דני אילון. אילון עלה על דוכן הנואמים כדי להשיב להצעה מטעם הממשלה, אלא שאיתן אמר בזעם שאילון, איש ישראל ביתנו, לא מייצג את הממשלה היות שהנושא כלל לא עלה לדיון ולא נקבעה עמדה בנושא. במקביל, הכנסת החליטה גם בנושא ועדת שהציע דני דנון שלה מתווה דומה אבל כוללת גם בחינה של רכישת קרקעות בישראל בידי מדינות וגופים זרים.

סיעת ישראל ביתנו מסרה כי "החלטת מליאת הכנסת לאשר את הצעתה של ח"כ קירשנבאום היא החלטה חשובה שתאפשר לאזרחי ישראל לדעת באמת מי עומד מאחורי הגופים שפוגעים בחיילי צה"ל. הדרישה להקמת הוועדה נועדה לבחון את פעילותם ומימונם של הגופים התומכים דרך קבע בארגוני טרור, כולל תמיכה באופן גלוי בחיזבאללה בזמן מלחמת לבנון ובחמאס בזמן מבצע עופרת יצוקה.

"זכותו וחובתו של הציבור בישראל לדעת שרוב העדויות השקריות שנכתבו בדו"ח גולדסטון הועברו על ידי הארגונים האלה, בהם גם אלה שמסרו את שמותיהם של קציני צה"ל ועודדות הכנת תביעות משפטיות נגדם, ונציגיהם אף מסתובבים בבתי הספר ומטיפים לנוער להשתמט משירות צבאי".

ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ) אמר מנגד כי "במסווה של ועדת חקירה עורכים פה מסע לסתימת פיות. בושה וחרפה. ארגוני זכויות האדם בישראל מצילים את כבודה של הדמוקרטיה בישראל. אם יש ארגון שעובר על החוק, יש משטרה במדינת ישראל. אתם רוצים לבצע חקירה פוליטית, מבישה, שפלה. ארגוני זכויות האדם עושים דה לגיטימציה עם הצעות החוק הגזעניות שאתם מציעים? אנחנו נבקש לחקור את העמותות החרדיות ואת ארגוני הימין שמקבלים מארגונים אוונגליסטים שהכי שונאים את ישראל".

ח"כ דב חנין (חד"ש) הזהיר מפני הקמתה של ועדה "אנטי דמוקרטית בנוסח מקרתי בכנסת ישראל". לדבריו, "עד היום חשבנו שהסנטור ג'וזף מקרתי מת בויסקונסין, ארה"ב ב-2 במאי 1957. היום מסתבר שהוא חי וקיים בירושלים.

"ועדת החקירה שמציעה ישראל ביתנו היא טריבונל פוליטי המכוון לחקור פעילות פוליטית. זה כבר איננו רק סגנון מקרתיסטי - אותה ועדת חקירה לפעולות אנטי אמריקאיות שניהלה ציד מכשפות של אנשי שמאל בחיים הציבוריים והתרבותיים - אלא ממש העתקה מוחלטת של מודל הפעולה האנטי דמוקרטי, שרשם דפים שחורים בהיסטוריה האמריקאית. עד היום דיברנו על גלישה במדרון חלקלק של סכנות לדמוקרטיה - היום אנו עוברים לצניחה חופשית".

ח"כ שלמה מולה (קדימה) אמר בתגובה לקבלת ההחלטה כי "זהו יום עצוב לדמוקרטיה הישראלית. ממשלת נתניהו משתמשת בכנסת למטרותיה הפוליטיות ולסתימת פיות, ממשלה זו מחזירה אותנו לימים חשוכים בהיסטוריה. מי שעושה דה לגיטימציה לארגונים השונים הוא שעושה דה לגיטימציה לקיומה של מדינת ישראל ובכך הממשלה הופכת פעולות אלו לדפוס מכונן של פעולתה|.

יו"ר מרצ, ח"כ אילן גילאון הגיב גם הוא בחריפות כשאמר ש"געגוע עז לסטליניזם ולז'דנוב עולה מהצעות החוק של הסיעה הנוראה הזו. מדובר באנשים הרואים בדמוקרטיה ובזכויות אזרח רעה חולה ומפגעים בה מתוך מעוזיה".

ישי מנוחין, מנכ"ל הוועד הציבורי נגד עינויים בישראל מסר כי "אישור ההצעה להקים ועדת חקירה נגד ארגוני זכויות אדם מוכיחה כי לא קיים בישראל ארגון או אדם כלשהוא, שפגעו בלגיטימיות ובמעמד הבינלאומי של מדינת ישראל, כפי שפגעו פעולותיהם של ממשלת ישראל וחברי כנסת כמו חברת הכנסת פאינה קירשנבאום, שמקדמים שורה של יוזמות אנטי דמוקרטיות. בית המחוקקים של ה"דמוקרטיה היחידה במזרח התיכון" מציג מאז תחילת התכנסותו מופע אימים של ציד מכשפות, במקום להגן על זכויות אזרח ועל ערכים דמוקרטים".

מנוחין הוסיף כי "חברי הכנסת שכחו, ואולי מעולם לא ידעו, שבחברה דמוקרטית, ביקורת על התנהלות הכנסת ומדיניות הממשלה היא זכותם ואף חובתם של אזרחים ושל ארגוני החברה האזרחית. אין ספק כי ביום שחור זה לדמוקרטיה הישראלית הוכח מעל לכל ספק כי אכן "הפטריוטיות היא מפלטו האחרון של הנבל".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ