עמוס הראל
עמוס הראל

אלוף-משנה (מיל') ליאור לוטן יהיה דובר צה"ל הבא. כך החליט הרמטכ"ל המיועד, האלוף יואב גלנט. לוטן, יוצא סיירת מטכ"ל, הוא בעל צל"ש הרמטכ"ל על חלקו בניסיון החילוץ של החייל החטוף נחשון וקסמן. שר הביטחון, אהוד ברק, אישר את המינוי - ובצעד חריג לשכת השר היא שהוציאה אמש את ההודעה.

ההחלטה על מינוי לוטן (שיחזור לשירות קבע כתת-אלוף) היא הברקה של גלנט, אך כרוך בה גם הימור לא מבוטל. בבחירה בלוחם מעוטר לתפקיד יש ממד הצהרתי. גלנט ממנה אדם בעל רקע שונה בתכלית מהדובר הנוכחי, תא"ל אבי בניהו, כנראה ה"ספין דוקטור" המוכשר ביותר שפועל היום בזירה הביטחונית והפוליטית, אך גם מי שגלנט מייחס לו חלק מרכזי בהעכרת תדמיתו בתקשורת ובליבוי האש בינו לבין הרמטכ"ל המכהן, רב-אלוף גבי אשכנזי.

מינויו של לוטן הוא המינוי המרכזי הראשון שעושה גלנט לבדו. קדמו לו מינויי ראש אמ"ן, ראש אגף המבצעים ואלוף פיקוד הדרום, אך אלו עוד נעשו במשותף עם ברק וסוכמו גם עם אשכנזי. הפעם, זו "משרת אמון" אישית ואשכנזי לא היה בסוד ההחלטה. בעשור האחרון, על רקע התרחבות המפה התקשורתית והסיקור האינטנסיבי של צה"ל, צבר תפקיד דובר צה"ל חשיבות ניכרת. בניהו עצמו היה, במידה רבה, יועצו הקרוב ביותר של אשכנזי.

לוטן, בן 45, עשה חלק ניכר משירותו כלוחם ומפקד בסיירת מטכ"ל. באוקטובר 1994, פיקד לוטן על כוח מהיחידה שניסה לחלץ את סמל נחשון וקסמן, שהוחזק בידי חוליית חמאס בכפר ביר-נבאללה, ליד ירושלים. בקרב עם המחבלים נהרגו סרן ניר פורז וסמל וקסמן ואילו לוטן נפצע קשה. לפורז וללוטן הוענק צל"ש הרמטכ"ל.

בנימוקי הצל"ש מטעם הרמטכ"ל אז, אהוד ברק, נכתב כי "הכוח בפיקודו של סרן ל' מילא את המשימה המורכבת שהוטלה עליו לפרוץ למבנה תוך התגברות על שתי דלתות משוריינות. במהלך הפריצה נפצע ל' פעמיים, אך חרף זאת המשיך לפעול בנחישות, פרץ את דלת החדר בו הוחזק וקסמן והביא לחיסול המחבלים תוך שהוא מגלה דבקות במשימה, מקצועיות ואומץ לב יוצאי דופן".

כמה חודשים קודם לכן, במאי 1994, מילא לוטן תפקיד מרכזי במבצע חטיפתו של מוסטפא דיראני, המחבל השיעי שהחזיק בנווט השבוי רון ארד עד להיעלמו מלבנון. לוטן היה הראשון שנכנס לחדר שבו היה דיראני והשתלט עליו. בשלבים מאוחרים יותר, מילא לוטן חלק פעיל במאמץ המורכב, שנכשל, לברר מה עלה בגורלו של רון ארד.

לאחר שעזב את הסיירת שימש לוטן במשך קרוב לעשר שנים ראש צוות המשא ומתן המטכ"לי ובהמשך, במקביל, גם ראש מחלקת שבויים ונעדרים באמ"ן. חלק מהתקופה עשה בשירות מילואים ומאוחר יותר חזר לשירות קבע. הוא שימש סגנו של האלוף (מיל') אילן בירן במשא ומתן עם חיזבאללה על עסקת החילופין שבסופה הוחזרו ב-2004 אל"מ (מיל') אלחנן טננבאום וגופות שלושת החיילים שנחטפו בהר דב בשנת 2000.

צוות המו"מ בפיקודו ריכז חלק מהמגעים עם המחבלים שהתבצרו בכנסיית המולד בבית לחם בזמן מבצע חומת מגן ב-2002, והבטיח את שחרורו בשלום של נהג המונית החטוף אליהו גוראל שנה מאוחר יותר. הצוות גם נטל חלק מרכזי בהתנתקות ב-2005, כשסייע בפירוק מוקשים כמו התבצרות קנאי ימין בכמה מההתנחלויות בגוש קטיף. במלחמת לבנון השנייה היה לוטן חבר במפקדה שתכננה פעולות מיוחדות בעורף חיזבאללה, ובהן הפשיטה של סיירת מטכ"ל ושלדג על אזור העיירה בעל-בק בבקעת הלבנון. המפקדה, ברשותו של תא"ל (כיום אלוף פיקוד הדרום) טל רוסו, עבדה תחת ראש אגף המבצעים אז, האלוף גדי אייזנקוט.

לעומת זאת, הודרו לוטן ואנשיו בשלב מוקדם יחסית מניהול המשא ומתן על החזרת גופות החיילים אלדד רגב ואודי גולדווסר מידי חיזבאללה ועל שחרור החייל החטוף גלעד שליט. לוטן אף מתח ביקורת, במאמרים ב"הארץ", על אופן ניהול המשא ומתן על עסקת שליט בתקופת שבה ריכז אותו עופר דקל.

האם כל זה מכשיר את לוטן, שמימיו לא שימש דובר או עיתונאי, לתפקיד המסובך של דובר צה"ל הבא? הדעה הרווחת אמש, בקרב עיתונאים וקציני דובר צה"ל, היתה חיובית. לוטן, שהוא גם עורך דין בהכשרתו, צבר שנים רבות בחיכוך עם העולם האזרחי ועסק בעניינים מורכבים, ממבצעי מודיעין ועד עסקות שבויים ומהלכי לוחמה פסיכולוגית.

הוא יכול בהחלט להצליח בתפקיד החדש, אם יידע לזהות גם את מה שאינו יודע בשלב זה: יש מרחק גדול בין הופעה משכנעת בטלוויזיה (דבר שלוטן עושה גם כיום היטב), לבין ניהול מערכה הסברתית מתמשכת. זה תלוי, כמובן, גם בטיב הקצינים שלוטן יידע לשבץ או לשמור במערכת סביבו.

לדובר צה"ל יש כיום הרבה כובעים: דובר הצבא, דובר הרמטכ"ל, יועצו האסטרטגי ובמידת מה, איש שמייחצ"ן גם את עצמו (שניים מקודמיו של בניהו, מירי רגב ונחמן שי, עשו מכך קריירות פוליטיות). מכל הכובעים הללו, ללוטן יהיה קל בעיקר עם הראשון - הוא מבין איך צה"ל עובד והרקע הקרבי המרשים שלו יעניק לו נקודת זינוק טובה מול עמיתיו. אבל ההמשך הרבה יותר מסובך, בעיקר המלאכה העדינה של ייצוג הרמטכ"ל. לוטן עוד עתיד לגלות שעם כל הכבוד לקרב המוחות מול חסן נסראללה, גם התמרון בין עורכי "ידיעות אחרונות" ל"ישראל היום" אינו עניין פשוט במיוחד. גלנט, מכל מקום, זכה לשבחים אתמול, הן על המהלך הנועז והמפתיע בעצם המינוי והן על כך שהצליח לשמור את המידע בסוד, עד להודעה, מבלי לייצר פסטיבל תקשורתי מיותר סביב ראיונות עם המועמדים.

אין זה סוד שגלנט יתחיל את תפקידו ב-14 בפברואר מעמדת פתיחה בעייתית, אחרי מה שעוללו מסמך הרפז ומריבות ברק ואשכנזי למטכ"ל בשנה האחרונה. לתפקודו של הדובר המיועד תהיה השפעה גדולה על הדרך שבה יבנה הרמטכ"ל הבא את מעמדו הציבורי. בעניין הזה, ובוודאי בלי קשר ללוטן עצמו, נעשתה אמש שגיאה: ההודעה על המינוי, שהפתיעה את הרמטכ"ל המכהן ודוברו, יצאה מלשכת ברק, במקום מיחידת דובר צה"ל או לפחות במקביל משתי הלשכות. אשכנזי אולי ספג כאן השפלה נוספת, אבל שמו של לוטן נגרר למריבה לא לו.

בין תפקידיו:

עו"ד בהכשרתו, יוצא סיירת מטכ"ל, בעל צל"ש על ניסיון החילוץ של נחשון וקסמן

מילא תפקיד מרכזי בחטיפתו של מוסטפא דיראני, המחבל השיעי שהחזיק ברון ארד

שימש במשך כעשר שנים ראש צוות המו"מ המטכ"לי וראש מחלקת שבויים ונעדרים באמ"ן

שימש סגנו של אלוף במיל' בירן במשא ומתן להשבת אלחנן טננבאום וחטופי הר דב

ריכז חלק מהמגעים עם המחבלים שהתבצרו בכנסיית המולד בבית לחם בזמן "חומת מגן"

מאמר של לוטן משנה שעברה ב"הארץ" | שליט בשבי הקונצפציה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ