הפרקליטות מבקשת לחקור קבוצות ימין שהסיתו בפייסבוק

תומר זרחין
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין
ג'קי חורי

המשנה לפרקליט המדינה, שי ניצן, פנה למשטרה בבקשה לפתוח בחקירה נגד חברים בשתי קבוצות פייסבוק שהסיתו נגד ערביי ישראל. קבוצה אחת מכונה "מוות לכל הערבים" והקבוצה השנייה מכונה "הפגנה באום אל-פחם נגד התנועה האיסלאמית".

הבקשה הועברה למשטרה בעקבות פניותיהם של גוש שלום והמטה למאבק בגזענות בישראל ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין. בפנייה לווינשטיין נטען כי הקבוצה "מוות לכל הערבים" אף זכתה להפניה מעמוד הפייסבוק של מפלגת ישראל ביתנו. מאחר שתוכני הקבוצה, שמנתה כ-170 חברים, כללו קריאות מפורשות למעשי אלימות כלפי ערבים, ביקש ניצן לפתוח בחקירה גם בחשד לעבירת הסתה לאלימות, בנוסף לחשד לעבירה של פרסום הסתה לגזענות. בשני המקרים ביקש המשנה לפרקליט המדינה כי היחידה החוקרת תפנה אל חברת פייסבוק ותבקש להסיר את הפרסומים הפוגעניים.

עו"ד נדאל עותמאן מהמטה למאבק בגזענות הגדיר את החלטת ניצן להורות על חקירה, חשובה ונדירה, אך הביע ספקנות לגבי האפשרות שתוביל לכתבי אישום. "אנחנו נעקוב אחרי מיצוי החקירה ותוצאותיה עד להחלטת היועץ המשפטי והפרקליטות למצות את ההליכים נגד המסיתים", אמר עותמאן.

מנגד, עו"ד ניצן דחה אתמול בקשה של הפורום המשפטי למען ארץ ישראל לפתוח בחקירה נגד מארגני התערוכה "איווט", שעסקה בשר החוץ אביגדור ליברמן. התערוכה התקיימה בחודש אוגוסט בגלריית המדרשה לאמנות בתל אביב. לטענת אנשי הפורום, התערוכה הציגה את דמותו של ליברמן באופן פוגעני, ולפיכך ביקשו מניצן להורות על פתיחה בחקירה פלילית נגד יוצרי התערוכה בחשד להעלבת עובד ציבור, הסתה לאלימות והמרדה.

ניצן השיב לפורום כי מדובר ביצירות אמנות אשר מעצם טבען חוסות תחת חופש הביטוי, חופש היצירה וזכות הפרט להגשמה עצמית. "לא מצאתי כי תוכנן חצה קו אדום, הגם שהינו מתריס ובעל אופי פוליטי ביקורתי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ