עמותת המתנחלים בירושלים פטורה מדיווח על מקורות המימון

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

גם עמותות הימין אינן בוחלות בכסף זר שמגיע מעבר לים. אמנם הן לא זוכות לתמיכה מצד ממשלות זרות כפי שזוכים לה ארגוני השמאל, אך כיוון שמדובר בכספים פרטיים, קשה לאתר את המקורות שלהם ולהבין את האינטרסים שמניעים את התורמים.

חלק מעמותות הימין משתמשות בכספים כדי לבצע מהלכים בעלי משמעויות נרחבות, כמו למשל פרויקט ההתנחלות בשכונות הערביות במזרח ירושלים. הפרויקט משנה ללא ספק את המצב הגיאו-פוליטי בירושלים - אחד הנושאים הנפיצים ביותר על סדר היום הישראלי-פלסטיני בשנים האחרונות. כספי ההתיישבות היהודית בסילוואן ושייח' ג'ראח מגיעים על פי רוב מתורמים מעבר לים בעלי השקפה ימנית. בעוד הימין קובע עובדות בשטח באמצעות התרומות, ארגוני השמאל בדרך מנצלים את הכספים כדי לכתוב על כך דו"חות.

רוב הכסף מגיע מיהודים בעלי השקפה ימנית. התורם הידוע ביותר, שהרוויח ביושר את הכינוי פטרון המתנחלים במזרח ירושלים, הוא ארווין מוסקוביץ. מוסקוביץ, איל הון אמריקאי, שעשה את כספו בין היתר ברשת בתי קזינו, תרם ועודנו תורם כמעט לכל יוזמת התנחלות במזרח העיר. מקור חשוב נוסף הוא ארגונים אוונגליסטיים שרואים בישראל שלב ביניים בדרך לגאולה. קבלת הכספים מהאוונגליסטים מעוררת מחלוקת גם בתוך הימין.

עמותות הימין פיתחו שיטות מתוחכמות מאוד לטשטוש מסלול הכסף של התורמים שלהן. עמותת אלע"ד, למשל, שפועלת נמרצות בסילוואן, הצליחה לקבל פטור מרשם העמותות למסירת שמות של תורמים שנותנים לעמותה למעלה מ-20 אלף דולר.

שיטה אחרת היא באמצעות שימוש בחברות קש הרשומות במקלטי מס, איי קיימן למשל. כיוון שמדובר בחברות שלא מייצרות הכנסות ואין להן שיקולי רווח ממס מופחת, ניתן להניח שמיקומן באיים שבהם לא נדרשת החברה למסור פרטים על בעליה נועד לטשטש את נתיב הכסף לעמותות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ