הרשות הפלסטינית מקדמת את גינוי ההתנחלויות באו"ם

הפלסטינים מקדמים במועצת הביטחון של האו"ם הצעת ההחלטה הקובעת שההתנחלויות לא חוקיות ותובעת מישראל לחדול לאלתר מבנייה בשטחים

שלמה שמיר
(ניו יורק)
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה שמיר
(ניו יורק)

הרשות הפלסטינית החלה במהלך רשמי לקידום גינוי ההתנחלויות כבלתי חוקיות באו"ם. הצעת ההחלטה שמקדמים הפלסטינים במועצת הביטחון של האו"ם תובעת מישראל לחדול לאלתר מבנייה בשטחים. למהלך שותפות קבוצת הארצות הערביות והוא זוכה לתמיכת גורמים אוהדים באו"ם.

מאז הופצה לפני כשבועיים הטיוטה הראשונה של ההצעה, קיימו הפלסטינים מגעים בלתי רשמיים עם ראשי גושים וקבוצות הארצות הפועלים באו"ם. אבל היום, עם תחילת פעילות מועצת הביטחון לאחר פגרת ראש השנה האזרחית, השיקו הפלסטינים את יוזמתם באופן רשמי ופתחו במהלכים דיפלומטיים במאמץ אינטנסיווי מוצהר להשיג את אישורה של מועצת הביטחון להצעת ההחלטה נגד ההתנחלויות.

ההצעה מגדירה את ההתנחלויות כ"מכשול מרכזי" לשלום ותובעת מישראל להפסיק את הבנייה מעבר לקו הירוק. הצעת ההחלטה קוראת למאמץ לקידום הסכם שלום לפי קווי מתווה של הקוורטאט.

ארה"ב הביעה כבר באופן רשמי את הסתייגותה מהיוזמה הפלסטינית. דובר משרד החוץ אמר בשבוע שעבר ש"שיחות ישירות הן הדרך היחידה שבה יוכלו הצדדים להשיג הסכם מסגרת".

בתשובה לשאלה האם ארה"ב תטיל וטו השיב הדובר כי "זאת שאלה היפותטית". הערכה הרווחת בניו יורק היא, שהסיכויים שמועצת הביטחון תאשר החלטה רשמית הם קלושים ביותר. ארה"ב מתנגדת באופן עקבי למעורבות פעילה של מועצת הביטחון בתהליך ולפי הערכה תפעל לסילוק הצעת ההחלטה וכפשרה תסכים להצהרה נשיאותית שתביע התנגדות להתנחלויות - התנגדות שהיא העמדה הרשמית של כל ממשל אמריקאי. הצהרה נשיאותית היא בלתי מחייבת אך הנוסח שלה חייב להיות מוסכם על כל חברות המועצה.

להערכת דיפלומטים בניו יורק, המטרה של הפלסטינים היא למעשה להעצים את בידודה של ישראל בזירה הבינלאומית ולכן בסופו של יום יסכימו להצהרה נשיאותית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ