ראש המוסד היוצא, מאיר דגן: איראן לא תשיג יכולת גרעינית לפני אמצע העשור

ראש המוסד סיים את כהונתו

יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן

ראש המוסד היוצא, מאיר דגן, שסיים את תפקידו אתמול, סבור כי איראן לא תשיג יכולת גרעינית לפני אמצע העשור הנוכחי. דגן השמיע את ההערכה בסבב שיחות הפרידה שערך באחרונה.

על פי דגן, איראן עוד רחוקה מהשגת יעד של ייצור נשק גרעיני ושורת תקלות שאירעו בפרויקט עיכבה את מימוש מטרתה. לפיכך, אפילו לפי תרחיש מחמיר, איראן לא תגיע לפצצה לפני 2015 לערך.

אתמול בשעה תשע סיים מאיר דגן כמעט מאה חודשים - שמונה שנים ושלושה חודשים - בראשות המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים.

דגן נמצא בתקופת טקסי הסיום והסיכומים. את החפיפה עם תמיר פרדו הוא סיים בין השאר בנסיעות לחוץ לארץ להצגת מחליפו לראשי השירותים העמיתים של המוסד ברחבי העולם. נסיעה אחת כזו היא מעניינת במיוחד. היא היתה ללונדון. במפגשים שם לא ניתן היה להבחין כי יש משבר בין שתי המדינות כתוצאה מהשימוש שעשה המוסד בדרכונים בריטיים בחיסול המיוחס לו של בכיר החמאס מחמוד אל-מבחוח.

בתקופת כהונתו של דגן, שיקם המוסד את המיתוס שלו כארגון כל יכול, שיכולותיו מגיעות לקצווי עולם. המיתוס הזה מחזק את כושר ההרתעה של ישראל. זו היתה תקופה שבה המוסד הפך שוב לגורם דומיננטי בקהילת המודיעין הישראלית ובמערכת הביטחון ושחקן מרכזי בזירה הבינלאומית. להמחשת מעמד זה אפשר לציין את השיחות הרבות, חלקן בארבע עיניים וחלקן בשש, שקיים דגן עם נשיא ארצות הברית ג'ורג בוש ועם מנהיגי מדינות במזרח התיכון ובאירופה.

אך בעיקר עמדה תקופת כהונתו בשני מוקדים: תוכנית הגרעין של איראן ופעולות התנקשות המיוחסות למוסד בבכירים בחיזבאללה, בחמאס ובמדענים איראנים.

הערכות קהילת המודיעין של ישראל על יכולתה הגרעינית של איראן השתנו במרוצת כהונתו. ב-2003 העריכו בישראל כי איראן תגיע ליכולת גרעינית ב-2007. כשהגיעה 2007 הוזז התאריך ל-2009 וכעבור שנה ל-2011. כעת הערכת המודיעין היא שאיראן תוכל להגיע לפצצת הגרעין הראשונה שלה במחצית העשור הנוכחי.

השינויים לא נבעו מטעויות הערכה אלא בעיקר משום שאיראן סבלה וסובלת מקשיים גדולים בקידום התוכנית. לא מעט בזכות המאמצים שהשקיעו דגן ואנשיו.

עיכוב תוכנית הגרעין של איראן כלל מאמץ דיפלומטי בינלאומי מתואם ומאוחד, הטלת סנקציות שפוגעות בכלכלתה, ולפי דיווחי ויקיליקס ניצול של ריבוי המיעוטים האתניים כאמצעי לערעור יציבות המשטר של איראן וכן פעולות למניעת ניסיונותיה של איראן להשיג בחוץ לארץ את הציוד הדרוש לה לתוכנית. מורכבות תוכנית הגרעין משולה למכונית שיש בה עשרות אלפי רכיבים וכל אחד חיוני. פגיעה או מניעה מלהשיג רכיב זה או אחר משבשות ומעכבות את היכולת.

מאמצי המוסד כללו על פי המיוחס לארגון גם סיכול חשאי: מניעת מכירת אותם רכיבים חיוניים שכוללים פלדות, ממסרים, שסתומים החיוניים להעשרת האורניום, אספקת ציוד פגום באמצעות חברות קש וגם פה ושם חיסול מדענים - דמויות מפתח בתוכנית.

בתקופת כהונתו אירעו כמה אירועים מסעירים ששבו את הדמיון של דעת הקהל בישראל ובעולם. בראש וראשונה חיסולו של עימאד מורניה "רמטכ"ל" החיזבאללה. החיסול הזה שיבש את יכולת החיזבאללה. חיסול אחר המיוחס למוסד הוא זה של בכיר החמאס אל-מבחוח שהוא איש מפתח בתנועה שאחריותו כשל "ראש אגף הלוגיסטיקה, איש קשר לאיראן, מתאם רכישות הנשק". מרבית הפרשנים בישראל סבורים כי הההתנקשות היתה כישלון. אך החמאס נפגע פגיעה לא קלה מההתנקשות. המטרה חוסלה. זהותם של הלוחמים לא ידועה ומעל לכל, בניגוד לדעה הרווחת, יחסי החוץ של ישאל לא נפגעו.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ