המי והמה של חקירת השב"כ בלשכת נתניהו

אמיר אורן
אמיר אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר אורן
אמיר אורן

סגן ראש השב"כ, י', שהיה בין תפקידיו הרבים בשירות חוקר ולבסוף גם ראש אגף החקירות, הוא אחד הבכירים המעטים בתולדות השב"כ - ואולי בתולדות שירות ביטחון מערבי כלשהו - שטרח ועבר בעצמו קורס פוליגרף. י', המועמד המוביל לתפקיד ראש השב"כ הבא, מחזיק בהסמכה נדירה למדי לבדיקות פוליגרף. היא נדירה מפני שרק שני גורמים בישראל, השב"כ והמשטרה, הוסמכו להסמיך, על ידי ארגון בינלאומי שזה עיסוקו, ומפני שבדיקות פוליגרף הן עניין יקר. עלות כל אחת מהן נאמדת במאות רבות של שקלים; מכונים פרטיים, בבעלות יוצאי הגופים הביטחוניים, גובים אף יותר.

חוקרים מנוסים בשב"כ סבורים שהפוליגרף הוא כלי אמין ונחוץ, המדייק ביותר מ-90% מהמקרים. באחוזים ספורים הממצאים אינם החלטיים ובאחוז או שניים בלבד דובר אמת מוקע כשקרן או להפך. לדעתם, בניגוד לספרות העממית בהקשר זה על הק-ג-ב ודומיו, קשה מאוד לאמן נחקר-בכוח - כולל חוקר שיהיה לנחקר - להערים על המכשיר. לעומתם, מי שמגיע לצד הרע של הפוליגרף, צד הנבדק, נוטה תכופות לפקפק בו. אליקים רובינשטיין, כיום בבית המשפט העליון, התנגד לו עקרונית, בעקבות ידידו ג'ורג' שולץ, בהיותו שר החוץ האמריקאי, אך כתנאי למינויו ליועץ המשפטי לממשלה ב-1997, נאלץ רובינשטיין בחריקת שיניים לעבור בדיקה, פולשנית וסותרת ככל שתהיה את האמון הבסיסי בשותפי-סוד ותיקים כמותו.

עניין של הגינות בסיסית, ולחלופין של צביעות: היועץ המשפטי, שלשום רובינשטיין וכיום יהודה וינשטיין, מאשר לחקור - גם בפוליגרף - בכירים אחרים. בחודש הקרוב יחליט בנימין נתניהו אם י' יקבל ב-15 במאי מיובל דיסקין את הפיקוד על השב"כ. בעוד י' ושני קודמיו כסגניו של דיסקין ממתינים בדריכות לשמוע מי מהם יזכה בקידום הסופי, נדרש השב"כ לבצע חקירה בלשכת נתניהו, אך לא רק בה. שבעה או שמונה שותפי-סוד בלשכה, להערכת אחד מהם, נחקרו בפוליגרף ובאמצעים אחרים (למשל, ניתוח נתוני התקשורת שלהם עם עיתונאים, לגוף העניין וכתשתית לשאלות שהוטחו בהם במבדק הפוליגרף), ולפני כשבועיים טוהרו מהחשד. על הנחקרים נאסר לגלות את תוכן החקירה. אלא שגלאי-השקר הוא רק ה"איך", בעוד הסוגיות החשובות הן "מה" הודלף ו"מי" נחקר. אשר ל"מה", לשב"כ חשוב לשמור על דימויו כארגון ממלכתי, שאינו נענה לגחמות פוליטיות או אישיות, מהסוג שמעביר לעתים אישים על דעתם. העניין נשוא החקירה אסור בפרסום - אף שלא היה כך מראש, הוא מקבל מעמד כזה, לפי חוק השב"כ, מרגע כניסתו תחת כנפי השירות - אך אם להאמין לשב"כ, חלופה שאינה פסולה בהכרח, הוא מהסוג המצדיק (באישור היועץ המשפטי) חקירה.

אשר ל"מי", צריך לקרוא בעיון את ההודעות השונות שפרסמו אתמול נתניהו והשב"כ, כדי למצוא את ההבדלים. נתניהו הודיע כי "הטענה כאילו הנחה לחקור בפוליגרף את אנשי לשכתו אינה נכונה" - הוא הנחה את השב"כ לבדוק כיצד דלף מידע חשוב לביטחון המדינה, השב"כ החליט מי ואיך ייחקר והשב"כ הוא שהחליט לחקור גם שורת "שותפים למידע" מחוץ ללשכת ראש הממשלה. הודעת השב"כ מציינת שנחקרו "נוספים", מחוץ ללשכת ראש הממשלה, וכי "נמצא שההדלפה לא בוצעה על ידי גורם כלשהו בלשכת ראש הממשלה".

הטפחיים שמסתירה הודעת השב"כ רחבים למדי. הם רומזים, בלי לומר זאת במפורש, שאכן נמצא מקור ההדלפה והוא מחוץ ללשכת ראש הממשלה; אך הם מתעלמים משתי שאלות מפתח באשר לזהות הנחקרים. האם נחקר נתניהו עצמו (והרי הוא מועד לחשיפת סודות ביטחוניים - "מסמך שטאובר" ב-95', תקיפת הכור הסורי ב-2007 - ומשוחח תכופות עם עיתונאים) והאם ברשימת התפוצה של הסוד, בנוסף לפקידים ולקצינים, נמצאו גם שרים; ואם כן, האם הם נחקרו. אמת-מידה אחת חייבת לחול על ראש הממשלה, על שריו, על בעלי תפקידים אחרים ועל ראשי ארגונים ביטחוניים המזמינים חקירות שב"כ נגד סגניהם בלי שהם - וראש הממשלה שמעליהם - נחקרים בעצמם. כאשר השב"כ מחליט את מי לא לחקור, או נכנע לסירובו של ראש הממשלה להיחקר או לדרוש משרים להיחקר, הוא משמש מכשיר בסכסוכים פנימיים ונכשל בהשגת מטרתה המוצהרת של החקירה, סתימת פרצה ביטחונית.

חבל שנתניהו לא היה בין הנבדקים בפוליגרף. מעניין להיווכח כיצד יגיב המכשיר כאשר יופעל, לפחות באופן ניסיוני, כגלאי-אמת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ