מקורבי נתניהו על חקירת השב"כ: "יש לו אמון מלא באנשי לשכתו"

ראש הממשלה ביקש לפתוח בחקירה סמויה בנוגע להדלפת מידע מדיני-ביטחוני רגיש. לפחות שבעה יועצים נבדקו בפוליגרף

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקש לפני ארבעה חודשים משירות הביטחון הכללי לפתוח בחקירה סמויה סביב הדלפת מידע מדיני-ביטחוני רגיש. בעקבות הבקשה זומנו כמה מיועציו הקרובים ביותר של ראש הממשלה לחקירה בשב"כ, ועברו בדיקת פוליגרף שבסיומה נמצאו נקיים מכל חשד. "ההדלפה גרמה נזק למדינת ישראל", אמר מקור בכיר בלשכת ראש הממשלה. החקירה התקיימה בתיאום עם היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין. משרד המשפטים אישר את דבר קיום החקירה בהודעה רשמית.

לפי מקור בלשכת ראש הממשלה, הרקע לחקירה היה הצטברות של פרסומים בתקשורת בפרק זמן קצר יחסית, לגבי סוגיות מדיניות-ביטחוניות בהן עסק נתניהו. ככל הנראה, אחת ההדלפות היתה של פרטים מתוך שיחה מדינית שקיים נתניהו עם מנהיג זר.

השב"כ חקר את היועצים הקרובים ביותר לנתניהו שהיו שותפי סוד למידע הרגיש: היועץ לביטחון לאומי עוזי ארד, המזכיר הצבאי האלוף יוחנן לוקר, היועץ המדיני רון דרמר, מזכיר הממשלה צביקה האוזר ויועץ התקשורת ניר חפץ.

תוצאות החקירה לא היו חד-משמעיות בנוגע לזהותו של המדליף. מסקנה ברורה אחת שעלתה מהחקירה היא כי ההדלפה לא בוצעה על ידי גורם כלשהו בלשכת ראש הממשלה. תוצאות החקירה הועברו לידי היועץ המשפטי לממשלה, שלא החליט עדיין כיצד להמשיך את הטיפול בעניין.

מלשכת ראש הממשלה נמסר אתמול כי נתניהו לא התערב בחקירה והוא לא זה שהנחה את השב"כ את מי לחקור בפרשה ובאילו אמצעים להשתמש. "השב"כ חקר שורה של אנשים מחוץ ללשכת ראש הממשלה שגם היו שותפי סוד למידע", נמסר מלשכת נתניהו. עם זאת, בלשכת שר הביטחון הכחישו כי אחד מיועציו של השר אהוד ברק נחקר בפרשה.

הפרשה המביכה, שעליה דווח אתמול לראשונה בגלי צה"ל, מעידה יותר מכל על האווירה בתוך לשכת ראש הממשלה בשנה האחרונה ועל החשדנות הרבה של נתניהו כלפי יועציו. חקירות על הדלפות היו גם בממשלות ברק ואולמרט, אולם לא בצורה רחבה וגורפת כל כך. סביב פעולת חיל האוויר בסוריה בספטמבר 2007 במהלך כהונת ממשלת אולמרט, ניהלו השב"כ והממונה על הביטחון במשרד הביטחון כמה חקירות בנושא הדלפות, אך לא של כל יועצי ראש הממשלה.

מאז כניסת נתניהו ללשכת ראש הממשלה הפכו מונחים כמו "חקירה" או "פוליגרף" לשגורים ביותר וצצו ועלו כמעט בכל עימות בין היועצים השונים. מי שדרש בדיקות פוליגרף מהיום הראשון היה היועץ לביטחון לאומי עוזי ארד שהאשים כמה פעמים את יועץ התקשורת הפורש ניר חפץ ואת מזכיר הממשלה צביקה האוזר בהדלפות. עם זאת, גם נגד ארד עצמו היו חשדות להדלפות, ופעם אחת לפחות עימת אותו ראש הממשלה נתניהו עם פרסום בעיתון "הארץ".

נתניהו, שמפתח בקלות חשדות גם נגד קרובים שביועציו, רתח לא מעט פעמים על הדלפות. שרים בכירים בקבינט ציינו כי לא פעם פנה נתניהו בדיונים לראש השב"כ יובל דיסקין ואמר בכעס: "תבדקו איך הדברים מגיעים לתקשורת".

נתניהו ערך "מסדר בושה" במלון

לפני עשרה חודשים, במהלך ביקור מדיני במוסקבה, רתח נתניהו על פרסום ב"הארץ" ולפיו נשיא רוסיה דמיטרי מדבדב התחייב כי ארצו לא תמכור טילי 300-S מתקדמים לאיראן. נתניהו כינס את יועציו בסוויטה בבית המלון וערך להם "מסדר בושה", במהלכו דרש לדעת את זהות המדליף ואיים כי יורה לשב"כ לפתוח בחקירה. למרות איומיו, לא עשה אז נתניהו דבר. העיתון "מעריב" דיווח לפני כשבוע ימים כי בעקבות אותו אירוע החליט עוזי ארד להיבדק בפוליגרף כדי לנקות עצמו מכל חשד.

חקירת השב"כ חשפה שוב את המתחים והתככים בין יועציו של נתניהו. כבר לפני שבוע פורסמה ידיעה בעיתון "אל-ג'רידה" הכווייתי ולפיו יועץ התקשורת ניר חפץ עזב את הלשכה לאחר שנכשל בבדיקת פוליגרף בנוגע לחשד להדלפה. העיתון דיווח גם כי מזכיר הממשלה צביקה האוזר צפוי לעזוב גם הוא בקרוב את הלשכה על אותו רקע.

הדיווח בעיתון הכווייתי אינו נכון, אולם הצביע על כך שגורם בלשכת ראש הממשלה שהיה מודע לעובדה שהתקיימה חקירה הדליף את הדברים בצורה מניפולטיבית. הדבר תמוה שבעתיים לאור העובדה שמדובר בכלי תקשורת ערבי שולי יחסית. גורמים בלשכת ראש הממשלה העריכו כי מדובר בניסיון לחיסול חשבונות פנימי בלשכה שכוון נגד חפץ והאוזר.

מקורבי נתניהו הדגישו אתמול כי יש לו אמון מלא ביועציו וכי הוא סבור ש"הם אנשים מצוינים". עם זאת, חקירת השב"כ חייבה שכולם ייחקרו. בסביבת נתניהו אמרו גם כי הדיווחים על המתיחויות והעימותים בין היועצים השונים מוגזמים. "זו רכילות", אמרו.

החקירה התקיימה, כאמור, בתיאום עם היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין ועל דעתו וכללה בין השאר שימוש בפוליגרף כדי לבדוק את מהימנות גרסתם של יועצי נתניהו. ממשרד המשפטים נמסר אתמול כי בטרם ניתן אישורו של וינשטיין לחקירה, הוא עמד על כך שיובהר האינטרס הציבורי החיוני המצדיק זאת על ידי גורמי הביטחון הרלוונטיים.

וינשטיין קיים דיון עם ראש השב"כ ואנשיו, בטרם אישור החקירה, והבהיר את כלליה. בין השאר הובהר כי לא יבוצעו במסגרת החקירה האזנות סתר למי מהנחקרים בעניין. "אכן לא בוצעו האזנות לאישים אלה", נמסר אתמול ממשרד המשפטים.

אחד מקודמיו של וינשטיין בתפקיד, אליקים רובינשטיין, פרסם ב-2003 הנחיות מחמירות ומגבילות ביחס לבדיקות פוליגרף על ידי רשויות המדינה. זאת תוך התייחסות לחקירת הדלפות. רובינשטיין קבע אז, בין היתר, כי "לא תתבצע בדיקת פוליגרף כללית נגד כל המעורבים הפוטנציאליים בעבירה (?ירייה באפלה'), אלא רק בהתגבש חשוד או חשודים קונקרטיים, על יסוד החקירה שנערכה".

"הארץ" הפנה אתמול למשרד המשפטים שורת שאלות בעניין ההיתר שנתן וינשטיין לחקירה במשרד ראש הממשלה. היועץ נשאל מה היקף האישור שנתן לחקירה, אם הוא פיקח כי הבדיקה נעשית בהתאם להיקף האישור שנתן ואם בסופו של דבר הבדיקה נעשתה בהתאם להיקף שאושר על ידו.

החקירה התקיימה בתיאום עם היועמ"ש

דובר משרד המשפטים העביר תשובה כוללנית, שלא נוגעת לשאלות שהופנו: "שירות הביטחון הכללי", מסר הדובר, "חקר, בחודשים האחרונים, חשד להדלפה של מידע רגיש, וזאת לאור פניית ראש הממשלה בנושא. החקירה התקיימה בתיאום עם היועץ המשפטי לממשלה ועל דעתו. במסגרת החקירה נחקרו שורה של אנשים הן בלשכת ראש הממשלה והן נוספים. בתום החקירה נמצא כי ההדלפה לא בוצעה על ידי גורם כלשהו בלשכת ראש הממשלה. תוצאות החקירה הובאו לידיעת היועץ המשפטי לממשלה. מעבר לכך לא נוכל להתייחס".

אליקים רובינשטיין, היום שופט בבית המשפט העליון, פרסם בתקופת כהונתו הנחיות יועץ הנושאות את הכותרת "שימוש בבדיקות פוליגרף על ידי רשויות המדינה". רובינשטיין התייחס לפגיעה הממשית בזכויות יסוד מוגנות הכרוכה בבדיקת פוליגרף, ובעיקר פגיעה בזכות לפרטיות שעלולה להגיע גם לפגיעה בכבוד האדם. בנוסף התייחס בהרחבה לבעיות האמינות של הבדיקה. רובינשטיין ניסח כללים נוקשים לעריכת בדיקת פוליגרף במסגרת חקירה פלילית, משמעתית או במסגרת הליך בדיקה אחר, שנועד להפרכה או לאימות חשד קונקרטי. התנאים הם בין השאר, כי השימוש בבדיקת פוליגרף ייעשה רק במסגרת חקירה של עבירות חמורות, פליליות או משמעתיות, רק בהיעדר דרך אחרת למיצוי החקירה ורק בהתגבש חשד ממוקד.

רובינשטיין קבע עוד כי שימוש בפוליגרף שלא במסגרת הליך חקירה סטטוטורי יותר במקרים מיוחדים כאשר אינטרס ציבורי חיוני מצדיק זאת, ובאישור מראש מאת היועץ המשפטי לממשלה. הוא קבע עוד כי בדיקה של הדלפה מגוף ציבורי לאיתור המדליף אינה כשלעצמה בגדר המקרים המיוחדים כאמור, אלא רק אם מטרת הבדיקה כרוכה בהגנה על אינטרס חיוני אחר או במניעת פגיעה באינטרס כזה עשוי המקרה להצדיק שימוש בפוליגרף.

יש לציין כי כאשר התמנה רובינשטיין לתפקיד היועץ המשפטי, הוא סירב להיבדק בפוליגרף כנהוג במינוי בכירים בשירות הציבורי. זאת בטענה כי הוא מתנגד לכך עקרונית. רק לאחר עתירה בעניין הוא הסכים לכך.

משרד המשפטים: לא בוצעו האזנות סתר

"הארץ" ביקש מווינשטיין התייחסות גם להנחיות שפרסם רובינשטיין, ולאופן בו החלטתו עולה בקנה אחד עם ההנחיות. דובר משרד המשפטים השיב כי "בטרם ניתן אישור היועץ לחקירה, עמד היועץ המשפטי על כך שיובהר האינטרס הציבורי החיוני המצדיק זאת, וזאת על ידי גורמי הביטחון הרלוונטיים. לא נוכל לפרט, מטבע הדברים, את החומר שהוצג, ואת מהלכי החקירה, אך נבהיר כי בדיון שערך היועץ המשפטי עם ראש השב"כ ואנשיו, ובטרם אישור החקירה, הובהרו הכללים הרלוונטיים בהנחיית היועץ, והחקירה נערכה אכן בהתאם לכללים אלו, בתיאום עם היועץ, ובליווי הייעוץ המשפטי של השב"כ. בין השאר הובהר, כי לא יבוצעו במסגרת החקירה האזנות סתר למי מהנחקרים בעניין, ואכן לא בוצעו האזנות לאישים אלה".

היועץ המשפטי לממשלה הקודם, מני מזוז, נמנע ככלל מלהורות על חקירת הדלפות, גם כשהדברים פגעו בו אישית. כך, נמנע מזוז מלהורות על חקירת הדלפת המלצתה של פרקליטת המדינה, עדנה ארבל, בפרשת האי היווני למרות שמזוז זעם על ההדלפה מתוך משרד המשפטים, והדף דרישה לחקירת הדלפות מחקירות של הנשיא לשעבר משה קצב וראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט.

ברק רביד ותומר זרחין

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ