שר השיכון, אלי אטיאס: האבטחה במזרח ירושלים מסכנת חיי אדם

גורמי ביטחון ושר השיכון התריעו בפני נתניהו כי מאבטחי המתחמים היהודיים במזרח העיר אינם עוברים הכשרה מתאימה ואינם כפופים לנוהלי המשטרה

עקיבא אלדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עקיבא אלדר

על אף התרעות של גורמי ביטחון ושל שר השיכון, אריאל אטיאס, מפני ההשלכות הקטלניות של הפעלת מאבטחים פרטיים במתחמי המתנחלים במזרח ירושלים, נמנע ראש הממשלה בנימין נתניהו מלקיים דיון בסוגיה. שישה חודשים לפני שמאבטח של חברה פרטית שמועסקת על ידי המשרד ירה למוות בתושב סילוואן, דבר שעורר מהומות במזרח ירושלים, כתב הממונה על הביטחון במשרד הבינוי והשיכון, יצחק לרר, לשר אטיאס כי "מחובתי להתריע כי יחידת האבטחה האזרחית אינה ערוכה להתמודדות עם הפרות סדר רחבות היקף, הכוללות שימוש באמצעי לחימה ובקבוקי תבערה. ישנם פערים שעלולים להביא לכשל מערכתי ולסיכון חיי אדם בטווח הזמן המיידי".

במכתב, שהעתק ממנו הועבר על ידי אטיאס לנתניהו, הוסיף לרר בלשון של תחינה: "אני מבקש, בטרם יהיה מאוחר מדי, להתריע: אל לנו להתעלם מחומרת האירועים; חיי אדם מונחים על הכף".

אחרי המהומות שפרצו בעקבות מותו של תושב סילוואן סאמר סרחאן (32), שנורה בידי מאבטח של משרד השיכון בספטמבר האחרון, פנה ח"כ חיים אורון ממרצ לאטיאס בבקשה שיטפל בנושא.

אטיאס ענה לאורון כי "לאור דחיפות ורגישות הנושא, פניתי לראש הממשלה בבקשה לערוך דיון דחוף בראשותו, לגבי בחינת המשך מתכונת השמירה במזרח ירושלים". אטיאס מציין כי מאז מארס אשתקד הועברו מתפקידם כ-15 מאבטחים, לאחר שלא נמצאו מתאימים לעבוד ביחידה. הוא דיווח כי בחודש מאי שעבר נרשמו ביומן האירועים של המאבטחים 246 אירועים, לרבות שלושה שבהם השתמשו בנשקם, מאחר שנמצאו בסכנת חיים. במכתב לנתניהו כתב אטיאס "הכתובת מרוחה על הקיר ולי נותר לקרוא אותה בפניך שוב ושוב".

עופר רוזנמן, מנהל חברת "עילית אבטחה", המאמנת את המאבטחים, אמר ל"הארץ" אחרי התקרית כי "בסילוואן יש ואקום שלטוני" וטען שבקשתו לקבל אמצעים לפיזור הפגנות נענתה בסירוב.

בעקבות התקרית פנתה גם האגודה לזכויות האזרח לראש הממשלה ולשר השיכון, בתביעה להעביר את סמכויות האבטחה בשכונות הפלסטיניות במזרח ירושלים לידי משטרת ישראל. המלצה דומה הגישה בשנת 2006 "הוועדה הציבורית לבדיקת השמירה ואבטחת המתחמים במזרח ירושלים", בראשותו של אלוף (במיל.) אורי אור.

הממשלה קיבלה את ההמלצה, אולם בינואר 2007 החליטה ממשלת אולמרט לבטלה והחזירה את המצב לקדמותו. בשנת 2010 הקציב משרד השיכון כ-54 מיליון שקלים למימון האבטחה הפרטית במזרח ירושלים.

במכתב לראש הממשלה מציינת האגודה לזכויות האזרח כי המאבטחים הפרטיים אינם כפופים לחוקים ולכללים הבסיסיים שאמורים להנחות את המשטרה, שהם אינם עוברים הכשרה מתאימה ושאינם נתונים לפיקוח ישיר של המשטרה. בחודשים האחרונים נרשמו כמה מקרים בהם השתמשו המאבטחים בנשק כלפי האוכלוסייה ואף פתחו באש חיה ללא אזהרה, וללא נקיטת הליך דומה לנוהל פתיחה באש, שבו מחויבים כוחות המשטרה והצבא.

לדברי גורמי שמאל, בין המאבטחים לבין עמותות המתנחלים, בעיקר אלע"ד, קיימים קשרים הדוקים, ולטענתם, אנשי העמותה אף מורים למאבטים כיצד לפעול.

מעמותת עיר עמים שפועלת לקידום דו-קיום בירושלים נמסר בתגובה כי "העובדה שהממשלה מתעקשת להמשיך ולספק למתנחלים במזרח ירושלים מערך אבטחה פרטית, בניגוד להמלצות כל הגופים המקצועיים הנוגעים בדבר, מעידה על עומק השעבוד של האינטרסים הציבוריים לטובת סדר יומם של קבוצות קצה בירושלים".

מלשכת ראש הממשלה נמסר כי "על פי החלטת ממשלה משנת 2007 נושא אבטחת מזרח ירושלים נמצא באחריות משרד הבינוי והשיכון. מנכ"ל משרד ראש הממשלה קיים מספר דיונים בנושא עם מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון, בסופם הוחלט כי אין סיבה המצדיקה את שינוי החלטת הממשלה".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ