ברק רביד - צרובה
ברק רביד

הממשל האמריקאי עושה מאמץ נוסף לחדש את התהליך המדיני בין ישראל והפלסטינים. יועצו של ראש הממשלה, עו"ד יצחק מולכו, ייצא השבוע לוושינגטון לשיחות בנוגע לחידוש המשא ומתן, ובמקביל ישהה בוושינגטון נציג פלסטיני לשיחות "מקבילות" עם האמריקאים.

דניס רוס, יועצו הבכיר של הנשיא אובמה, ביקר בסוף השבוע בישראל וברשות הפלסטינית, נפגש ביום שישי עם ראש הממשלה בנימין נתניהו וסיכם איתו כי עו"ד מולכו יגיע לוושינגטון במקביל לנציג פלסטיני, ככל הנראה ראש צוות המשא ומתן סאיב עריקאת.

מולכו והנציג הפלסטיני לא צפויים להיפגש ויקיימו שיחות נפרדות עם האמריקאים כדי לנסות ולגבש מתווה שיאפשר את חידוש המשא ומתן בין הצדדים. בשלב זה מסרבים הפלסטינים לחדש את השיחות כל עוד ישראל אינה מחדשת את הקפאת הבנייה בהתנחלויות.

בינתיים ממשיכים הפלסטינים לקדם את הצעת ההחלטה לגינוי הבנייה בהתנחלויות במועצת הביטחון של האו"ם. השבוע צפויים הפלסטינים להגיש את הנוסח הרשמי של ההצעה למועצת הביטחון כדי שהוא יובא להצבעה.

הפלסטינים זוכים לתמיכה של 14 מתוך 15 חברות מועצת הביטחון, אולם ארה"ב עדיין מתנגדת להצעה. נשיא צרפת ניקולא סרקוזי שייפגש מחר עם נשיא ארה"ב ברק אובמה בוושינגטון צפוי לדון עמו בנושא. סרקוזי תומך בהצעה ומעוניין לבדוק האם אובמה מתכוון להנחות את שגרירת ארה"ב באו"ם סוזן רייס להטיל עליה וטו.

ישראל מקיימת מגעים עם הממשל האמריקאי בנושא, שגם עלה בשיחות שקיים נתניהו עם דניס רוס בסוף השבוע. עד כה לא העבירו האמריקאים התחייבות להטלת וטו על ההצעה הפלסטינית אולם ההערכה בירושלים היא כי בסופו של דבר הנשיא אובמה יחליט על הטלת הווטו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ