החוק שיאפשר אפליה בקבלה ליישובים יובא לכנסת

מאמציו של יו"ר הכנסת לשכנע את ח"כ דוד רותם לרכך את נוסח החוק השנוי במחלוקת כשלו, ובימים הקרובים הוא יובא למליאה לקריאה שנייה ושלישית

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

המגעים לגיבוש נוסחת פשרה בחוק "ועדות הקבלה ליישובים קהילתיים" בין יו"ר הכנסת ליוזמי החוק התפוצצו בימים האחרונים. המשמעות: החוק, בנוסח המקורי והשנוי במחלוקת שלו, יובא כנראה להצבעה בקריאה שנייה ושלישית בכנסת כבר בשבוע הקרוב, או בתחילת השבוע הבא.

ביום חמישי דחה אחד מיוזמי החוק, דוד רותם (ישראל ביתנו), נוסח שגיבשו היועץ המשפטי לכנסת, אייל ינון, ועו"ד סיגל קוגוט מהלשכה המשפטית. המגעים לפשרה החלו לאחר שיו"ר הכנסת, ראובן (רובי) ריבלין, עיכב את ההצבעה על החוק במליאה בניסיון לאפשר למציעים להגמיש את הנוסח הסופי. בשבועות האחרונים התגבש נוסח לפיו היישובים הקהילתיים שעליהם יחול החוק יהיו בגודל של עד 400 בתי אב, ולא עד 500 בתי אב כאמור בהצעת החוק המקורית. בנוסף, הוצע כי החוק יחול רק על יישובים בנגב ובגליל ולא בכל ישראל, כפי שהוצע בנוסח המקורי.

השינויים נועדו לצמצם את יכולתם של היישובים הקהילתיים למנוע את קבלתן של קבוצות אוכלוסייה שונות ובהן ערבים, עולים חדשים ומשפחות חד הוריות או חד מיניות. לצד זאת, הנוסח המרוכך אמור היה לאפשר ליישובים קהילתיים קטנים בפריפריה לשמר את המרקם החברתי-תרבותי שלהם. אלא שלפי נתוני ארגון עדאלה, מתוך 48 ישובים קהילתיים בישראל, 43 נמצאים במחוזות צפון ודרום, ומספר יחידות הדיור בכל אחד מיישובים אלה אינו מגיע ל-400. לפני כחודש הבהיר ריבלין למציעי החוק, שלא יאפשר את העלאתו להצבעה, לפני שיוכנסו בו שינויים מהותיים. החלטת ריבלין נבעה מהביקורת הציבורית שנמתחה על החוק, לפיה אף שהחוק בנוסח שהוצג לא מאפשר להפלות אוכלוסייה רק על רקע נטייה דתית, מינית או חברתית, ניתן יהיה להשתמש בסעיפיו כדי למנוע, הלכה למעשה, קבלת ערבים, עולים, משפחות חד הוריות, זוגות חד מיניים ומועמדים בני מעמד סוציו-אקונומי נמוך.

בשבועות האחרונים נפגש ריבלין עם מציעי החוק, ח"כ דוד רותם (ישראל ביתנו) וחברי הכנסת ישראל חסון ושי חרמש (קדימה), כדי לגייס אותם לתמוך בפשרה שהציע. חסון וחרמש נעתרו להצעתו של ריבלין, אולם כל ניסיון לשכנע גם את רותם לא הניב תוצאות.

בעקבות כשלון המגעים, עדכן ריבלין את ראש הממשלה בנימין נתניהו, ואת יו"ר האופוזיציה ציפי לבני, על כך שהנוסח שיועלה להצבעה זכה לביקורת ציבורית נוקבת והתריע מפני השלכותיו. ריבלין הוסיף כי יצביע נגדו.

באגודה לזכויות האזרח הבהירו כי אם החוק יעבור במליאה, האגודה תעתור לבג"ץ. "החוק עדיין מפלה, ויהיה כתם על ספר החוקים של המדינה", אמר עו"ד גיל גן מור מהאגודה. לדבריו, "מי שיבקש לגור באחד ממאות היישובים וההרחבות בנגב או בגליל, יידרש לעבור הליכי סינון פוגעניים ומשפילים, ועלול להידחות רק משום שמישהו בוועדת הקבלה סבר שהוא אינו מתאים למרקם החברתי-תרבותי".

ועדת הקבלה תהיה רשאית לסרב לקבל מועמד ליישוב קהילתי אם המועמד הוא קטין; אם הוא נעדר יכולת כלכלית להקים בית ביישוב הקהילתי, בפרק זמן הקבוע בהסכם הקצאת המקרקעין; אם אין לו כוונה לקבוע את מרכז חייו ביישוב; אם אינו מתאים לחיי החברה בקהילה בהתבסס על חוות דעת מקצועית בלבד; או אם נמצא חוסר התאמה שלו למרקם החברתי-תרבותי של היישוב, שיש יסוד להניח שיהיה בו לפגוע במרקם זה.

יש לציין שלנוסח הצעת החוק לקריאה ראשונה נוסף סעיף, ולפיו "ועדת הקבלה לא תסרב לקבל מועמד רק מטעמי גזע, דת, מין, לאום ומוגבלות". לפי הצעת החוק, מועמד שוועדת קבלה דחתה יהיה זכאי לקבל ממנה החלטה מנומקת על סירובה. המועמד יורשה לערער לפני ועדת ההשגות על ההחלטה. ועדת ההשגות תהיה רשאית לבטל את החלטת ועדת הקבלה, לאשרה או להחזיר את הנושא לדיון מחודש בוועדת הקבלה.

ל"הארץ" נודע כי במגעים בניסיון לגבש נוסח מרוכך לחוק נטל חלק גם יו"ר מפלגת ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן. במהלך המשא ומתן ח"כ רותם הסכים להתגמש בסעיפים הנוגעים לגודלם של היישובים הקהילתיים, אך סירב לתחום את ההצעה לנגב ולגליל בלבד. רותם מתח אתמול ביקורת על ריבלין ועל מעורבותו למניעת העלאת החוק להצבעה במליאה. לדבריו, "החוק איננו גזעני. ריבלין הוא שהופך אותו לגזעני, בכך שהוא מציע שרק ביישובים בנגב ובגליל, אזורים בהם מתגוררים יותר ערבים ובדווים מאשר במרכז הארץ, יותר לערוך ועדות קבלה". לדבריו, "יו"ר הכנסת מנצל את מעמדו, בניגוד לתקנון וללא כל סמכות, על מנת לעכב את ההצבעה על החוק, זאת בשל העובדה שהבטיח לגופי שמאל שהחוק לא יעבור".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ