תקריות אלימות בגדה ובעזה: הסלמה שמקדמת פיוס

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הסלמה נרשמה בסוף השבוע בגבול רצועת עזה. חייל צה"ל נהרג וארבעה חיילים נפצעו שלשום בערב מירי בשוגג של חבריהם, בעת מרדף אחר חוליית מחבלים ליד גדר המערכת. בתקרית אחרת אתמול, נפצע קשה פועל תאילנדי ושני פועלים נוספים נפצעו בינוני וקל מירי פצצת מרגמה פלסטינית על קיבוץ במועצה האזורית שער הנגב. אתמול נפצע קל אדם מפגיעת קסאם באזור נתיבות. צה"ל צפוי להגיב נגד מטרות של חמאס ברצועה, אולם בשלב זה לא נראה כי הדברים יובילו להתלקחות כוללת. בגדה המערבית נהרגו שני פלסטינים מירי צה"ל, והתעוררה מתיחות בין ישראל לרשות בעקבות החלטה פלסטינית לשחרר ממעצר שישה בכירים בזרוע הצבאית של החמאס.

הג'יהאד האיסלאמי נטל אחריות גם לירי המרגמות אתמול. גורמים בכירים בצה"ל אמרו כי ישראל רואה בחמאס אחראי לכל המתרחש ברצועה ולכן הצבא יגיב בתקיפת מטרות של הארגון. בד בבד, אמרו, תפגע ישראל גם באחראים לירי המרגמות. עם זאת, הערכת המודיעין שלפיה החמאס מבקש להימנע מהסלמה כוללת נותרה בשלב זה בעינה.

בגדה המערבית נהרגו ביומיים האחרונים שני פלסטינים. מספר ההרוגים הפלסטינים מתחילת השנה עלה לארבעה, שלושה מהם אזרחים שלא היו מעורבים בפיגועים. זו עלייה משמעותית במספר ההרוגים, אחרי חודשים של שקט ביטחוני יחסי. ביום שישי נהרג בחברון פלסטיני בן 67 מירי בשוגג של חיילים, בעת מבצע למעצר מחבלי חמאס. במחסום בקעות בצפון בקעת הירדן ירו חיילים למוות אתמול בצעיר שהתקרב לעברם כשברשותו, לפי צה"ל, מטען צינור.

התקריות שבהן נהרגו אזרחים מעלות את המתח בין הצדדים ומתווספות לכעס הישראלי על הרשות, בשל שחרור ששת בכירי החמאס בשבוע שעבר. אולם, גם בגדה - עוד יותר מהרצועה - קיים אינטרס משותף של הצדדים למנוע הסלמה ולכן סביר להניח שייעשה מאמץ של ישראל והרשות להרגיע את הרוחות.

התקרית בחברון משקפת את הקושי הגובר של הנהגת הרשות להצדיק בפני הציבור בגדה את התיאום הביטחוני ההדוק עם ישראל. היא אירעה כשכוח מיחידת המסתערבים דובדבן בא לעצור את ואיל ביטאר, פעיל חמאס שהיה מעורב בעבר בפיגועים, כמה שעות לאחר ששוחרר מכלא הרשות. החיילים הבחינו בעמר אל-קוואסמה, ששהה בקומה השנייה (כשביטאר היה בקומה הראשונה). על פי אחת מעדויות החיילים, הוא רץ לעברם (או שמא הכניס יד לכיסו) והם ירו עליו והרגו אותו. בני המשפחה סיפרו כי הוא נפגע מ-14 קליעים מטווח קרוב. בצה"ל הודו אתמול כי בפעולה מסתמנים ליקויים רבים, הן בשל מודיעין לא מדויק שהועבר כנראה לכוח והן בשל תגובה נחפזת מצד הלוחמים עצמם. בשנים שלאחר הסכם אוסלו נהגו בצה"ל לדבר על "הרב"ט האסטרטגי", זה שתפקודו במחסום או במבצע המעצר עלול להצית תבערה. 2011 החלה עם כמה מקרים כאלה.

בהלווייתו של קוואסמה, שהתקיימה אתמול בצהריים, השתתפו כ-5,000 איש. היה זה מפגן אחדות נדיר, כשנציגי הרשות הפלסטינית ומנגנוני הביטחון שלה צעדו יחד עם בכירים בחמאס, בהם יו"ר הפרלמנט השייח עזיז דוויק, וקראו יחד קריאות נגד הכיבוש הישראלי.

אלא שבמקרה זה, מעבר לטעות של החיילים בעת המעצר, גם התנהלות הרשות תרמה לתוצאות התקרית. קשה להבין מדוע בחרה הרשות להסתכן בשחרור ששת פעילי החמאס, המבוקשים בידי ישראל, ואיך לא צפתה שצה"ל יעצור אותם מיד. ייתכן שהרשות ביקשה להעביר פה מסר לישראל כי התיאום הביטחוני נמצא בסכנה לנוכח המבוי הסתום במשא ומתן המדיני. ואולם, סביר יותר להניח שהיה כאן מסר מצד יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן) לחמאס, מחווה של רצון טוב לנוכח המשבר עם ישראל.

שחרורם של השישה בא לאחר שיחות טלפון שקיבל עבאס מראש הלשכה המדינית של החמאס חאלד משעל וראש ממשלת חמאס בעזה איסמעיל הנייה, שבהן ניחמו אותו על מות אחיו בדמשק. בד בבד, נעשים ניסיונות של פוליטיקאים פלסטינים עצמאיים להביא לפגישה בין בכירים בחמאס ובפתח.

בשלב זה, קשה להצביע עדיין על החלטה אסטרטגית של אבו מאזן והרשות לנסות שוב מהלך לפיוס עם החמאס. ואולם, כבר לא ניתן לפסול את האפשרות שמשהו בחזית הפנים-פלסטינית מתחיל לזוז. בשבוע שעבר פרסם בכיר הפתח מרוואן ברגותי קריאה לחמאס מתוך הכלא הישראלי, לעשות צעדים אסטרטגיים לקראת פיוס. במקביל, קרא לציבור הפלסטיני להסלים את ההתנגדות העממית לכיבוש. ייתכן שברגותי, שבעבר כבר הוביל כמה יוזמות פיוס בין חמאס ופתח - יחד עם שלל "הרב"טים האסטרטגיים" שפעלו בגדה השבוע - יצליחו לאחות במקצת את הקרע בין הארגונים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ