מחקר: הגז המדמיע בשימוש צה"ל עלול להיות קטלני

על רקע הפגנה סוערת בבלעין בשישי, בצה"ל ממשיכים להכחיש שמפגינה מתה משאיפת גז, אבל מחקר שנערך בחיל הרפואה בעבר מעורר תהיות

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
אנשיל פפר

צה"ל ממשיך להכחיש באופן רשמי שמותה של האזרחית הפלסטינית ג'וואהר אבו רחמה, שמתה בשבוע שעבר בבלעין, לא נגרם משאיפת גז מדמיע.

מפקד כוחות צה"ל ביהודה ושומרון, תת אלוף ניצן אלון סתר את טענות הפלסטינים כי אבו רחמה מתה עקב שאיפת גז מדמיע שירה צה"ל במהלך הפגנה נגד הגדר. לדבריו, "היא כנראה מתה כתוצאה מסיבוכים אחרים, בשילוב עם בעיות בטיפול הרפואי שהיא קיבלה בבית החולים הפלסטיני". לדברי תא"ל אלון, המידע שהגיע במשך השבוע מהצד הפלסטיני חיזק את ההערכה של צה"ל על כך שאבו רחמה לא מתה כתוצאה משאיפת הגז המדמיע.

תא"ל אלון דיבר על יד הכפר בלעין, בזמן ההפגנה השבועית נגד גדר ההפרדה. להפגנה באו כ-500 איש, מספר הגדול בהרבה ממספר המפגינים הבאים מדי שבוע. בהפגנה נפגעו כמה חיילים קל מאוד מאבנים, ושני פלסטינים נזקקו לטיפול רפואי ראשוני בשל שאיפת גז מדמיע.

הפגנה סוערת במיוחד בסוף השבוע. תצלום: מוטי מילרוד

למרות דבריו של תא"ל אלון, מחקר שפרסמו רופאים מחיל הרפואה לפני שבע שנים על השפעות הגז המדמיע מסוג CS, קובע כי "המנה הממיתה החיצונית המשוערת בבני אדם גדולה פי 800-5,600 מהמנה המפזרת ביעילות מפגינים". ועם זאת, הם כותבים במאמר כי "במקרים קיצוניים בהם ריכוז החומר גבוה, עלולה להיות פגיעה קשה יותר בריאות ואף קטלנית". לסיכום הם כותבים ש"למרות ניצולו השכיח לפיזור הפגנות, אין זה חומר לא מזיק, ובריכוז גבוה קיים פונטציאל לפגיעה קשה יותר".

המאמר הופיע בכתב העת "רפואה" ובמקביל הופיע מאמר דומה בכתב העת Toxology. במאמר קובעים הרופאים כי התרבה השימוש במטול "רינגו" המסוגל לירות שישה רימונים בקצב מהיר כך שהם נופלים במקום מקובץ וגורמים לענן סמיך של גז מדמיע. על פי טענות הפלסטינים, אבו רחמה נקלעה לענן כזה.

מדובר צה"ל נמסר ש"כוחות צה"ל העושים שימוש במטול המכונה 'רינגו' פועלים בהתאם להוראות המקצועיות המחייבות ביחס לשימוש בנשק. גז ה-CS פחות רעיל מחומרי מדמיעים אחרים. עקב כך, זהו החומר המדמיע הנפוץ לשימוש בעולם".

רופאים שהשתתפו בכתיבת המאמר, עמם שוחח "הארץ", העדיפו שלא להתייחס אליו בטענה ש"מדובר במאמר ישן שכבר לא רלוונטי לתנאים של היום". אחד הרופאים אמר ש"המאמר מבוסס על עבודה שנעשתה לפני שנים בחיל הרפואה, שאישר את האופן בו צה"ל השתמש אז בגז מדמיע וקבע שהוא לא מסכן חיים. אם השתנתה הצורה בה משתמשים בגז, במיוחד אם מדובר בריכוזים גבוהים בהרבה, צריך לעשות בדיקה מחודשת".

מדובר צה"ל נמסר כי "כותבי הסקירה הדגישו כי הטיפול באנשים החשופים לחומר CS הוא פשוט, וכל צוות רפואי יכול להתמודד עם נפגעי החומר באמצעים פשוטים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ