"שבתי שביט, מאיר דגן הוא סופרמן חמום מוח?"

שיחת היום

יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן

שבתי שביט, היה ראש מוסד בשנים 1989-1995 ומכיר אישית את מאיר דגן, שפרש לאחר יותר משמונה שנים מתפקיד ראש המוסד, בקביעה כי לאיראן לא יהיה נשק גרעיני עד 2015.

מה ייחודו ששרי ממשלה, חברי כנסת, אנשי המוסד שזיכו אותו במחיאות כפים והזילו בדמעות בטקס הפרידה ופרשנים - רק משבחים ומדברים עליו בהערכה כה רבה?

"לגבי הפרשנים, אומר שפעמים רבות דעתם והערכותיהם נשגבות מבינתי. לגבי הפוליטיקאים, הדרג המדיני, שאמורים לדעת, הערכתם נובעת מהעובדה שבמבחן התוצאה הוא הצליח להגיע להישגים חשובים וידע למצות את הפוטנציאל הטמון באנשים ובארגון, ועזר למדינת ישראל להתמודד עם אחד האיומים היותר קשים שנשקפים לה".

אתה מתכוון לאיראן?

"כן כמובן".

האם הוא סופרמן?

"לא. סופרמנים יש רק בסרטים. הייתה לו היכולת לרתום את כל היכולות בארגון ושל האנשים המופלאים שעובדים שם בשילוב עם חידושי הטכנולוגיה של העשור האחרון".

כלום מנהלים קודמים של המוסד כולל אתה, לא רתמו ושילבו את היכולות האלה?

"כל ראש מוסד נושא את תיקו האישי על גבו והותיר את טביעת אצבעותיו בארגון".

לדגן יצאו מוניטין והוא רכש דימוי של איש מודיעין "עם סכין בין השיניים" בשל מבצעי התנקשות בעימאד מורניה, בגנרל הסורי סולימאן, באנשי חמאס מבצעים המיוחסים למוסד. האם הדימוי הזה מוצדק?

"יש שקיפות גדול יותר של פעולות המוסד מכפי שהייתה. הדימוי, הפרספציה הזו היא בהחלט נכונה אך הוא לא המציא את הגלגל והוא לא ייחודי לו. כבר היו דברים מעולם".

האם תוכל להאיר לנו צד באישיותו שפחות מוכר לציבור ושנתקלת בו בפגישותיכם?

"הסיפור שסיפר ראש הממשלה בטקס הפרידה ממנו מבטא היטב את תפישת עולמו ותפקידו. על אחד מקירות משרדו הוא תלה תמונה של סבו שהושמד בשואה. אם תולים תמונה כזו בבית זה ברור וטבעי. כשאדם בתפקידו טורח לתלות תולה תמונה כזו במשרדו והיא נתלתה כך שלא רק המבקרים במשרד יראו אותה אלא שהיא בקו הראייה שלו כל פעם שהתיישב ליד שולחנו, זו תזכורת לשליחותו. לי לא הייתה תמונה שהיא סמל".

האם יש לך תובנות שיכולות להסביר את אישיותו?

"אומרים שאנשים המשתייכים למועדון של נמוכי קומה מתאפיינים יותר בכוח רצון ונחישות ההחלטה שלהם גבוהה יותר. אני אומר זאת בהלצה אבל בכל בדיחה יש גרעין של אמת".

מה לדעתך ההישג הגדול של הארגון בתקופת הנהגתו?

"הייתה לו הערכה ששינתה את ההיערכות על האיום הגרעיני של איראן ומנעה מהאיום להתממש במועד מוקדם יותר משמדברים עליו כעת".

דגן עצמו מנה את כישלונותיו. אלה כללו להשיג מידע על גורלו שלרון ארד, העדר מודיעין על גלעד שליט אי היכולת להחזיר את גופתו של אלי כהן ונעדרי סולטן יעקוב. מה, לדעתך, היו הכישלונות בתקופתו?

"אני חושב שהוא לקח על עצמו משא גדול מדי כי אלה הם כישלונות של כל מערכת המודיעין על זרועותיה ולדורותיה זה עשרות בשנים ולא רק של אדם אחד או של המוסד".

אתה יכול להצביע על כישלון או אי הצלחה נוספים?

"אני לא חושב שאוכל להצביע על משהו שראוי להתפרסם. בסך הכל הוא השכיל למקד את כל המערכת שהוא היה אחראי עליה, לא רק הארגון ואנשיו, ולשכנע אותם שהאיום האיראני רציני וכך גם הטרור הבינלאומי"

אבל המוסד לא היה צריך לשכנע את העולם בנושא הטרור הבינלאומי שהרי מדינות רבות במערב במיוחד הן קורבנותיו?

"נכון. אך רוב העולם לא מספיק נחוש כדי לעשות בנושא זה מה שנדרש כדי להתמודד ולנצח. כך שגם בתחום זה של קשרי החוץ הוא השכיל למקד ולשכנע את העמיתים שלנו. הוא ניחן באבחנה נכונה בין עיקר לטפל. הוא לא בזבז אנרגיות על דברים שלא היו במרכז הצי"ח (ציון ידיעות חיוניות - סדר העדיפויות המודיעיני, י.מ.) ןהתמקד בעשייה בשני תחומים אלה".

ישראל לא לקחה אחריות על ההתנקשות המיוחסת למוסד במחמוד אל-מבחוח בדובאי. הפעולה הזו חיזקה או החלישה את מעמדם של המוסד וישראל?

"תשובתי מבוססת על הנחת היסוד בלי לייחס משהו שמישהו עשה או לא עשה. כקצין מודיעין בעברי כשאני מנסה להעריך מעשה הדבר הראשון הוא מבחן התוצאה. ובמבחן התוצאה המטרה הושגה וכל מי שהיה מעורב חזר בשלום הביתה".

בכל זאת אוסטרליה ובריטניה טענו כי גירשו משטחן דיפלומטים שפורסם כי היו נציגי המוסד באותן מדינות?

"ביחסים בין מדינות יש שני רבדים. הרובד הגלוי של משרדי חוץ ודיפלומטיה והצהרות, ויש רובד שנמצא מתחת לסף הרעש והראייה. אם בגלוי שומעים הסתייגויות, גינויים וסנקציות, זה לא אומר שהם אוטומטית מחלחלים לרובד השקט והחסוי, והמבין יבין".

האם באמירתו שקשיי תכנית הגרעין של איראן דוחים את יכולתה בכמה שנים, והערכתו שהשימוש באופן כללי בכוח הצבאי צריך להיות מושכל ורק במקרה של תקיפה נגדנו או כש"החרב מונחת על צוואר", אין בה כדי להחליש את כוח המיקוח של המערב במאמציו לרסן את איראן?

"אני לא יכול לשפוט הנחה זו. נכון שטוב שיש דימוי לישראל של: מסתובב במזרח התיכון חמום מוח ואם הוא לא יהיה בסדר הוא כבר יטפל בך. לדעתי, הערכתו כפי שקראתי לא כוונה לומר שאין לישראל יכולת צבאית לגבי איראן. אני מתרשם שהיא הייתה יותר פוזיטיבית, שמכלול האמצעים שהוא ציין אותם: הסנקציות הכלכליות, הלחץ המדיני, מניעת רכש, סיכול חשאי וניצול המיעוטים האתניים באיראן - כל אלה משפיעים ומחלישים את איראן".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ