אשכנזי שמע על מינוי דובר צה"ל אחרי העיתונאים

ההודעה על מינוי לוטן פורסמה ללא תיאום עם הרמטכ"ל, בניגוד למקובל במקרים מסוג זה

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

ההודעה על מינויו של אלוף-משנה (מיל') ליאור לוטן לתפקיד דובר צה"ל הבא פורסמה ללא תיאום עם הרמטכ"ל המכהן גבי אשכנזי, ובניגוד לנוהל המקובל במינויים כאלה. לפחות בשלב זה, נראה שלמינוי אין עדיין תוקף רשמי כיוון שאשכנזי לא נטל חלק בהליך.

לשכת שר הביטחון הודיעה ביום רביעי בערב כי השר אהוד ברק אישר את המלצת הרמטכ"ל המיועד, יואב גלנט, למנות את לוטן לתפקיד. עד היום היה מקובל כי הודעות כאלה מתפרסמות על ידי דובר צה"ל, או לפחות במקביל - על ידי שתי הלשכות.

הפעם, הועברה ההודעה לעיתונאים מלשכת השר מבלי שהתקיים הליך פורמלי של יידוע הרמטכ"ל, הדובר הנוכחי תא"ל אבי בניהו או אלופי צה"ל. לשכת הרמטכ"ל קיבלה הודעה מאנשי גלנט, כנראה במקביל למועד שבו הופצה הודעת השר לכלי התקשורת. אשכנזי עצמו שמע על כך רק כעבור כחצי שעה.

מאחר שגלנט טרם נכנס לתפקידו, הנוהל המקובל הוא שעליו לפנות לאשכנזי ולאחר הסכמה ביניהם מועברת פנייה ללשכת השר המאשר את המינוי. כך נעשה בחודשיים האחרונים לגבי מינוי אלופים חדשים וכן מינוי עוזריו של הרמטכ"ל המיועד. לכן, לכאורה, נראה שלמינוי לוטן אין עדיין תוקף רשמי. בערוץ 2 דווח כי אשכנזי עשוי לא לאשר את המינוי, כל עוד הוא מכהן כרמטכ"ל. עם זאת, ספק אם אשכנזי יבחר לפתוח בעימות נוסף עם ברק וגלנט בסוגיה. דו"ח מבקר המדינה מ-2007 מתח ביקורת על אופן בחירת דובר צה"ל, ולא ברור אם לקחיו הופקו במקרה של לוטן.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ