בנימין נתניהו ביקש להיפגש עם המלך עבדאללה, הירדנים התחמקו

עוזי ארד העביר את הבקשה אך הירדנים שהתאכזבו ממה ששמעו בפגישה עמו סבורים כי אין טעם לפגישה לאור הקיפאון במו"מ

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

היועץ לביטחון לאומי עוזי ארד, שביקר בירדן לפני שבוע ימים, העביר לראש לשכת מלך ירדן, נאסר לוזי, בקשה רשמית מראש הממשלה בנימין נתניהו לפגישה עם המלך עבדאללה השני. לדברי מקור מדיני בירושלים, הירדנים לא השיבו בחיוב לבקשה וציינו כי יבחנו אם לוח הזמנים של המלך יאפשר זאת.

במהלך ביקורו הקצר בירדן נפגש ארד עם לוזי, עם שר החוץ נאסר ג'ודה ועם יועצו המדיני של המלך עבדאללה השני, מוסטפא סאפדי. הביקור נועד לשמש בעיקר לצורכי "תחזוקה של היחסים" וכדי לבקש מהירדנים ללחוץ על יו"ר הרשות מחמוד עבאס (אבו מאזן) לשוב לשולחן המשא ומתן.

ארד עדכן את הירדנים על פגישתו של נתניהו עם נשיא מצרים חוסני מובארק וביקש לארגן פגישה דומה בימים הקרובים עם המלך עבדאללה. דיפלומט ערבי שעודכן בפרטי ביקורו של ארד ציין כי הירדנים התאכזבו ממה ששמעו מארד. "הוא לא אמר שום דבר חדש", אמר. לאור זאת, התשובה הירדנית לבקשה לפגישה היתה מנומסת אך מסויגת. הירדנים ציינו כי יבחנו את העניין בהתאם ללוח הזמנים העמוס של המלך. אף על פי שהירדנים לא דחו את הבקשה בצורה מפורשת, משמעות הדברים היתה ברורה: הירדנים לא סבורים שיש טעם לקיים פגישה בעיתוי הנוכחי לאור הקיפאון המדיני ואינם סבורים שיש לנתניהו הצעות חדשות להתקדמות בתהליך השלום.

כמה ימים לאחר מכן, ביום חמישי, יצא נתניהו לשארם א-שייח' ואכן נפגש עם הנשיא מובארק. לדברי דיפלומט ערבי, גם המצרים יצאו מאוכזבים מהפגישה עם נתניהו. לאחר שבקשתו לפגישה עם המלך לא נענתה בחיוב, התקשר נתניהו למלך הירדני עם חזרתו ממצרים, עדכן על שיחותיו עם מובארק וביקש, הפעם באופן אישי, לפגוש את המלך. לאחר השיחה פרסמה לשכתו של המלך עבדאללה הודעה לעיתונות ובה תיאור של השיחה ללא כל אזכור לאפשרות של פגישה בין השניים. ההודעה התמקדה בדברים שאמר המלך לנתניהו בנוגע לתהליך השלום.

מלשכת ראש הממשלה נמסר אתמול כי "נתניהו שוחח עם מלך ירדן ביום חמישי וסיכם איתו להיפגש בהקדם. נודיע על מועד הפגישה בימים הקרובים".

מתחילת כהונת נתניהו היו יחסיו עם מלך ירדן מתוחים ביותר. השניים נפגשו כמה שבועות אחרי שנתניהו נכנס לתפקידו אולם לאחר מכן שרר נתק של כמעט שנה. בסוף חודש יולי 2010 נפגשו בפעם השנייה בזכות מאמצי תיווך של נשיא ארה"ב.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ