כשאין מו"מ מדיני, נגמרת העלמת העין מערעור הסטטוס-קוו בירושלים

המלצות דו"ח הקונסולים מלמדות על שינוי דרמטי לרעה במדיניותה של הקהילה הבינלאומית כלפי ישראל בכלל ומזרח ירושלים בפרט

עקיבא אלדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עקיבא אלדר

פעילי שלום שעוקבים מקרוב אחרי תהליך "ייהוד מזרח ירושלים" מעידים כי מאז נתקבל סגן נשיא ארה"ב, ג'ו ביידן, במארס שעבר בירושלים בתוכנית בנייה חדשה בשכונת רמת שלמה, חלה ירידה ניכרת בהיקף הבנייה ליהודים בגדה המזרחית של העיר.

בד בבד ראש העיר, ניר ברקת, אישר-התלונן שראש הממשלה, בנימין נתניהו, לוחץ-מאיים עליו שיגנוז את התוכניות המגלומניות שלו למחוק שכונות ערביות במזרח העיר כדי להקים תחתן מרכזי תיירות וקניות. זאת אף זאת, במשא ומתן שהוא ואנשיו ניהלו עם ראשי הממשל האמריקאי על הקפאת הבנייה בשטחים, נתניהו ויתר על הבהרה שההסדר לא יחול על מזרח ירושלים.

ההמלצות מרחיקות הלכת בחומרתן של דו"ח הקונסולים הכלליים של מדינות האיחוד האירופי ולשונו החריפה, אינן מלמדות אפוא על שינוי דרמטי לרעה במדיניותה של ישראל כלפי ירושלים; הן מלמדות בראש וראשונה על שינוי דרמטי לרעה במדיניותה של הקהילה הבינלאומית כלפי ישראל בכלל ומזרח ירושלים בפרט.

את השינוי הזה מומלץ לקרוא יחד עם הדיווחים היומיים על עוד מדינה שהודיעה על הכרה במדינה פלסטינית בגבול ה-4 ביוני 1967. כידוע, קו הגבול הזה עבר ממערב לכפר סילוואן שנהפך אצלנו ל"עיר דוד" ואפילו ממערב לכותל המערבי.

זה ההקשר של המלצת הקונסולים כי אירופה "תתחיל להתייחס למזרח העיר כאל בירת פלסטין". זה מה שקורה כשהמשא ומתן תקוע וכאשר שר החוץ הישראלי מכריז שגם כשהוא מתנהל, אין זה אלא חזיון שווא.

כל עוד ישראל נהנית מן הספק בנוגע לנכונותה לנהל משא ומתן רציני על עתיד השטחים ומזרח ירושלים, האירופים, כמו שאר העולם, מוכנים להעלים עין ומחצה מערעור הסטטוס-קוו בעיר הבירה היחידה בעולם שיש בה קונסולים רבים - אך אף לא שגריר אחד.

כדי שלא להכביד יתר על המידה על ממשלות ישראל, הם "שכחו" את ההתחייבות של ישראל במסגרת "מפת הדרכים" משנת 2003, לאפשר לפלסטינים לפתוח עוד באותה שנה את לשכת המסחר ומוסדות פלסטיניים אחרים שנסגרו במזרח ירושלים ("בהתבסס על ההתחייבויות שמוסדות אלה יפעלו בתיאום מלא עם הסכמים קודמים בין הצדדים").

ספק רב אם האיחוד האירופי יחליט לאמץ את ההמלצות המעשיות של הקונסולים, כמו החרמת סחורות המיוצרות על ידי מפעלים ישראליים השוכנים במזרח ירושלים, או הכנת רשימות שחורות של מתנחלים אלימים כדי לאסור את כניסתם למדינות האיחוד.

במקרה הרע, מבחינתה של ממשלת נתניהו, הדו"ח יפיק עוד דיון במועצת השרים ו/או מועצת אירופה. במקרה הרע יותר, הם יפרסמו עוד הודעת גינוי נגד מדיניות הבנייה וההריסות של ישראל במזרח ירושלים.

מאז שהנשיא בוש המציא עבורם את הקוורטט כפרס ניחומים על תפקידם השולי בתהליך המדיני, האירופים מצטיינים בעיקר בהצהרות. לכל היותר - באיומי סרק.

המלצות הקונסולים יישלפו מהמגירה אם וכאשר נשיא ארה"ב ברק אובמה ירמוז לנשיא צרפת ניקולא סרקוזי, לקאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל ולראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון, שהוא לא יכעס אם השכנים מאירופה ימחישו לישראלים מה קורה למי שאיבד את אמונו של הדוד מאמריקה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ