בג"ץ דן בעתירה נגד מינוי גלנט לרמטכ"ל

בג"צ דן בעתירה נגד מינוי גלנט כשברקע סדרת סכסוכים וועדות חקירה שצפויות להגביר את המתח בצמרת הביטחונית

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

סדרת הסכסוכים והמחלוקות בצמרת הביטחונית, שעמדה במוקד העניין של קברניטיה בשנה האחרונה, שוב תעלה הילוך בחודשיים הבאים. הסנונית הראשונה תגיע הבוקר, עם הדיון בבג"ץ בעתירת מפלגת התנועה הירוקה נגד מינויו של האלוף יואב גלנט לרמטכ"ל הבא. אבל זוהי רק ההתחלה. הנה מדריך מקוצר לעימותים שמוציאים מדעתם את הגנרלים והפוליטיקאים:

* הרמטכ"ל המיועד והקרקעות. גלנט אמור להיכנס לתפקידו החדש בעוד כחודש, ב-14 בפברואר. מפלגת התנועה הירוקה מבקשת לעצור את המינוי, בהסתמך על תחקיר שפרסם העיתונאי קלמן ליבסקינד ב"מעריב", שבו נטען שהרמטכ"ל המיועד השתלט על קרקעות ציבוריות ופרץ דרכים ליד ביתו במושב עמיקם. לטענת העותרים, ועדת טירקל לאישור מינויים בכירים לא בדקה כראוי את הגילויים בתחקיר בטרם אישרה בזריזות את מינוי גלנט.

אם יחליט בג"ץ להתערב במינוי במועד סמוך כל כך לחילופי הרמטכ"לים, תהיה זו התפתחות דרמטית. עם זאת, גם יריביו של גלנט במטכ"ל (ולא חסרים כאלה) מתקשים להאמין שהמינוי ייפסל. אפשרות ביניים, לנוכח ההליך המקוצר בוועדה, היא שהשופטים יחזירו את הדיון לעמיתם לשעבר, השופט בדימוס יעקב טירקל, בדרישה לעיון מדוקדק יותר בממצאים. אלא שכאן נכנס לתמונה שיקול נוסף, שבג"ץ אינו יכול להודות בו במישרין: החשש לפגוע במעמדו של טירקל, העוסק כיום במקביל גם בחקירת פרשת ההשתלטות על משט הסיוע לעזה (ע"ע).

* חקירת המשט. ועדת טירקל לבדיקת המשט תגיש את החלק הראשון של הדו"ח הסופי שלה במהלך השבועיים הקרובים. הוועדה תתייחס בחלק זה לשתי סוגיות עיקריות: מידת החוקיות של הסגר הימי שהטילה ישראל על הרצועה וחוקיותה של פעולת הקומנדו הימי לעצירת המשט במאי אשתקד, שבה נהרגו תשעה פעילים איסלאמים טורקים.

בממשלה מקווים כי הוועדה, לצד הביקורת שתמתח על היבטים שונים, תגבה את הטענה הישראלית כי היתה סמכות מלאה לפעול נגד כניסת ספינות לעזה באופן שאינו מתואם עם ישראל.

המלכוד: אם בג"ץ יאמר שטירקל לא עשה עבודה ראויה בפרשת גלנט, מה זה אומר על הכרעתו בפרשת המשט?

טירקל אינו היחיד שבודק את המשט. גם מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, אמור להשלים את הבדיקה שלו בחודש הקרוב ולהעביר טיוטה מהדו"ח לתגובת הגופים המבוקרים. במערכת הביטחון הועלו הערכות שהדו"ח ימתח ביקורת קשה על תהליך קבלת ההחלטות שקדם למבצע, הן בדרג המדיני והן בדרג הצבאי הבכיר.

פרשת הרפז

המבקר צפוי להשלים בחודש הבא גם את טיוטת הדו"ח בפרשת מסמך הרפז, שתעסוק בהרחבה גם בהליך מינוי הרמטכ"ל הבא וביחסים העכורים בין שר הביטחון, אהוד ברק, לרמטכ"ל המכהן, רב-אלוף גבי אשכנזי. לינדנשטראוס גם בודק את פרשת קרקעות גלנט, לאחר מידע שהעביר אליו השר מיכאל איתן, שאימץ את מסקנות תחקיר "מעריב".

המבקר נכנס כאן לשטח רגיש במיוחד. המתח בין ברק ואשכנזי עצום ושניהם מצפים מלינדנשטראוס לטיהור - ולגלגול האחריות על הצד היריב. בדרך כלל, חולפים שלושה-ארבעה חודשים בין הפצת הטיוטה למעורבים לפרסום הדו"ח הסופי. הפעם, ספק אם המבקר ייהנה מהפריבילגיה הזו. החוק אמנם אוסר פרסום טיוטת דו"ח, אבל זה לא מעניין במיוחד את הצדדים. אפשר להניח שהחומר המפליל מהטיוטה ימצא את דרכו לתקשורת, גם אם לא יוצג במישרין כמסקנות המבקר.

מריבות השר והרמטכ"ל

ברק ואשכנזי לא הניחו את החרבות בצד, בעודם ממתינים למסקנות המבקר. למען האמת, השניים אינם חדלים למצוא סיבות חדשות להתקוטט. בשבוע שעבר פרצה מריבת לשכות חדשה סביב אופי מסיבת הפרידה שמתכנן הצבא לאשכנזי, בערב שלפני חילופי הרמטכ"לים. בלשכת השר לא אהבו כנראה את רשימת המוזמנים הנרחבת לערב הצבאי וחששו שתאפיל על יתר האירועים המתוכננים עם כניסת גלנט.

בימים האחרונים הסתמן שהמחלוקת הזו שככה, אבל כעת צץ מוקד מתח אחר. בתוך כמה שבועות צפוי להתפרסם ספר ראשון על פרשת הרפז ויחסי ברק ואשכנזי. הרמטכ"ל המכהן, שלא נפגש עם המחברים, חושד שהספר יתמוך בגרסת ברק וגלנט ויסמן אותו כאיש הרע בפרשות השונות.

אם לא די בכך, בא מינוי דובר צה"ל הבא, אלוף-משנה (במיל') ליאור לוטן. אשכנזי כעס על האופן שבו פורסמה ההודעה על ידי לשכת השר, בלי ליידע אותו מראש ובלי להפיצה במקביל דרך דובר צה"ל. לכאורה, בלי שאשכנזי חתום על ההמלצה על המינוי, גם אין למינוי תוקף רשמי, משום שלגלנט כרמטכ"ל המיועד אין עדיין סמכות להמליץ לשר הביטחון על מועמד. אשכנזי יופיע מחר בוועדה לביקורת המדינה לדיון בדו"ח המבקר על ליקויים בתהליכי המינויים בצה"ל שפורסם לפני כמה חודשים - והוא עשוי להישאל גם על לוטן.

ועניין עקרוני קטן

ראש המוסד היוצא, מאיר דגן, הטיל בשבוע שעבר פצצה לדיון הציבורי הישראלי, כשחזה שאיראן לא תגיע ליכולת גרעינית לפני אמצע העשור והזהיר מפני יציאה נחפזת למלחמות מיותרות. אפשר לשער שראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר הביטחון ברק לא התלהבו מאבחנותיו של דגן (ב"ידיעות אחרונות" אף נטען אתמול שנתניהו נזף בדגן). מה שברור הוא שהאמירות הפומביות שלו סנדלו במידה רבה את שיקולי הדרג המדיני באשר להתקפה אפשרית על איראן בעתיד. אשכנזי, על פי רוב ההערכות, ראה עין בעין עם דגן בסוגיות הביטחוניות המרכזיות. נותר עוד חודש לראות אם הרמטכ"ל היוצא יבחר לנהוג כמו עמיתו מהמוסד בדברי הפרידה שלו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ