ניר חסון
ניר חסון

דו"ח חריף שחובר על ידי נציגי מדינות אירופה בירושלים וברמאללה (רובם בדרגת קונסול), והוגש באחרונה לאיחוד האירופי, קובע כי על האיחוד להחריף את צעדי המחאה כלפי ישראל ולנהוג במזרח ירושלים כבירת פלסטין. זאת בהמשך למסמך בסוגיה שנכתב על ידי הקונסולים האירופים בבירה לפני כשנה. הדו"ח כולל שורה של המלצות להטלת סנקציות על ישראל.

הדיפלומטים ממליצים בין היתר כי פקידים ופוליטיקאים אירופים יסרבו להגיע אל משרדי ממשלה ישראליים מעבר לקו הירוק, וכי יסרבו לקבל שירותי אבטחה ישראליים בעיר העתיקה או במזרח ירושלים. עוד ממליץ הדו"ח לעודד את החרם הצרכני באירופה על מוצרי התנחלויות - כולל מוצרים המיוצרים על ידי ישראלים במזרח ירושלים. כמו כן, לבחון את האפשרות למנוע את כניסתם של "מתנחלים אלימים" למדינות האיחוד. הקונסולים ממליצים גם שנציגים אירופים בירושלים יפעלו להשבת משרדי אש"ף למזרח ירושלים.

בחלקו הראשון של הדו"ח מנתחים הדיפלומטים את המצב במזרח ירושלים בשנים האחרונות, ובהשוואה למסמך מהשנה שעברה. בין ההתפתחויות השליליות בבירה מונים הדיפלומטים את המשך התרחבות ההתנחלויות בעיר, המשך מדיניות הריסת בתיהם של הפלסטינים ופינוי משפחות מבתיהן, חוסר השוויון בחינוך והחוסרים בשירותים רפואיים לאוכלוסייה הפלסטינית. כל אלו, קובע הדו"ח, מהווים לא רק פגיעה הומניטרית, אלא גם מחלישים את האחיזה הפלסטינית בעיר. "ולכך יש משמעויות פוליטיות נרחבות שמעוררות דאגה רבה", קובע הדו"ח.

הדו"ח מתייחס גם לשימוש שעושה עמותת אלע"ד, בשיתוף גורמים ממשלתיים, בחפירות ארכיאולוגיות בסילוואן כדי לחזק את הנוכחות היהודית במקום. שיתוף הפעולה הממשלתי עם העמותה, גורס הדו"ח, מהווה הוכחה חותכת לתמיכה של ממשלת ישראל בפעולות ההתנחלות במזרח העיר.

עוד מצוין לרעה החוק שעבר לאחרונה בכנסת וקובע כי יידרש רוב מיוחד לפינוי שטחים במזרח ירושלים. מסקנת הקונסולים היא שפעולות ישראל בעיר "נוגדות את תהליך השלום" ו"מעצימות את הסכסוך". על פי הדו"ח, "אם המגמות הנוכחיות במזרח העיר לא ייפסקו במהירות, האפשרות שמזרח ירושלים תהפוך לבירת המדינה הפלסטינית הופכת לבלתי ישימה". ההליך הזה, קובע הדו"ח, "מסכן משמעותית את הסיכוי לפתרון שלום על בסיס שתי מדינות".

חלקו השני של הדו"ח מכיל, כאמור, שורה ארוכה של המלצות חריפות לסנקציות על מדיניות ישראל. בין היתר כי במסגרת ביקורי בכירים אירופים יש להחרים עסקים ישראליים הפועלים במזרח ירושלים (כגון מלונות וחברות הסעה), ולהימנע מביקור באתרים ארכיאולוגיים הנשלטים על ידי מתנחלים (כגון הגן הלאומי עיר דוד). עוד נקבע כי יש למנוע יצוא, במסגרת הסכמי הסחר בין ישראל לאירופה, של מוצרים שיוצרו על ידי מפעלים ישראליים במזרח ירושלים, ולפעול להעלאת המודעות הציבורית באירופה למוצרים המיוצרים בהתנחלויות - כולל מתן הנחיות לתיוגם. עוד קובע הדו"ח, כי יש ליידע את הציבור האירופי בדבר הסכנה הכלכלית שבקניית נדל"ן במזרח ירושלים.

ראשי המשלחות בירושלים וברמאללה ממליצים עוד כי נציגים אירופים יהיו נוכחים בכל מקרה של הריסת בתים או פינוי משפחות פלסטיניות מביתן. בנוסף הם ממליצים כי הנציגים יהיו נוכחים גם בהליכים משפטיים הנוגעים להריסת בתים או למעצר פעילים פלסטינים בשל פעילות פוליטית לא-אלימה במזרח העיר.

עותק מהדו"ח הגיע גם לידי אסף שרון, פעיל תנועת סולידריות - תנועת השמאל החדשה שצמחה מתוך ההפגנות נגד ההתנחלות בשכונת שייח' ג'ראח. "הדו"ח מראה שוב שהעולם לא קונה את המריחות והטיוחים של ישראל", אמר בתגובה. "המדיניות האווילית של ייהוד מזרח ירושלים הרסנית לכולנו".

פרשנות: כשאין מו"מ מדיני, נגמרת העלמת העין מערעור הסטטוס-קוו בירושלים

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ