השב"כ חזר בו; אינו תומך בשלילת אזרחות ממורשעים בעבירות טרור

חודשיים לאחר שתמך הארגון בהצעת החוק של דוד רותם, שינה השב"כ את עמדתו וקבע כי ההצעה חסרה "מנגנונים מאזנים ראויים"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

השב"כ חזר בו היום (שני) מתמיכתו , לפיה לבית המשפט או לרשות מנהלית תהיה סמכות לבטל את אזרחותו הישראלית או לשלול את מעמד תושב הקבע של אדם שעסק בפעילות טרור או ריגול. לדעת השב"כ, הצעתו של רותם "חסרה מנגנונים מאזנים ראויים".

למרות הסרת התמיכה של השב"כ, ובתום דיון טעון וסוער בוועדת הפנים של הכנסת, בסופו של דבר עברה ההצעה להמשך חקיקה ברוב של 4 מול 3. יושב ראש הוועדה דוד אזולאי נמנע בהצבעה.

במכתב ששיגר הארגון לוועדת הפנים של הכנסת נכתב, בין השאר, כי "אבקש להביא לידיעתך כי לאחר שקילת מכלול הנסיבות, החלטנו שלא לתמוך בהצעת החוק של רותם. להבנתנו, החוק בנוסחו הנוכחי מספק מענה הולם לצורך המתעורר לשלול את אזרחותו באופן המגשים הן את הרתעת היחיד והן את הרתעת הרבים".

בדיון הקודם שהתקיים בנושא באוקטובר אמר היועץ המשפטי של הארגון כי "עקרונות ההצעה לסמכות שלילת האזרחות כוללים מרכיב של הרתעה בכל הקשור למקרים של פגיעה בביטחון. הסמכות צריכה להיות בידי בית המשפט, בצורה כזו או אחרת".

השב"כ הבהיר היום לאחר ההחלטה "כי לא חל כל שינוי בעמדת השב"כ בנושא, שכן בדיון שהתקיים בועדת הכנסת ב-26/10/10, ציין נציג האגף המשפטי, כי השב"כ שוקל את ההצעה וטרם התקבלה הכרעה סופית באשר לעמדת השב"כ כלפי הצעת החוק".

"בלוף פוליטי"

חבר הכנסת ניצן הורוביץ ממרצ אמר בדיון ש"החוק הזה חסר טעם ומיותר. זהו בלוף פוליטי. למדינה יש כבר סמכות לשלול אזרחות ונעשה בה שימוש בשורה ארוכה של קטגוריות מאז קום המדינה. אזרחות היא זכות מולדת המוקנית לעד במדינה מסוימת. אדם שהורשע בריגול ובגידה ממילא יושב בכלא לשנים ארוכות כך ששלילת האזרחות לא מעלה ולא מורידה".

לתהייתו של חבר הכנסת ג'מאל זחאלקה אם החוק יחול גם על יגאל עמיר, ענה דוד רותם ש"לא, כי זה לא המקרה, הוא לא בגד במדינה". חבר הכנסת דב חנין שאל את יוזמי ההצעה: "מה הטעם בחוק הזה אם גורמי הביטחון מתנגדים לו?"

רותם ופאינה קירשנבאום ניסו למזער את הנזק מהמכתב וטענו כי השב"כ "אינו מתנגד להצעה, אלא לא תומך בה". לבקשת חבר הכנסת חנין, תיערך הצבעה חוזרת בעניין במועד מאוחר יותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ