נתניהו החליט: רפורמת הגיור שמקדמת ישראל ביתנו תוקפא לחצי שנה נוספת

רה"מ כבר דחה את ההצבעה על חוק הגיור האזרחי בשישה חודשים לאור מחאת הקהילות היהודיות בארה"ב. בתמורה להקפאה, לא יקדמו התנועות הרפורמיות והקונסרבטיביות הכרה בגיוריהן

יאיר אטינגר
יהונתן ליס
השתתף בהכנת הידיעה:
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר
יהונתן ליס
השתתף בהכנת הידיעה:

ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט להקפיא בשישה חודשים נוספים את קידום חוק הגיור האזרחי שיזמה ישראל ביתנו. בתמורה, התנועות הרפורמיות והקונסרבטיביות יימנעו בתקופה זו מעתירה לבג"ץ להכרה בגיוריהן. חוק הגיור האזרחי, שמעניק את הסמכות לביצוע גיורים לרבנות הראשית, עורר סערה בקרב הקהילות היהודיות בעולם ובייחוד בארה"ב עם אישורו בוועדת החוקה של הכנסת. בעקבות המחאה החליט אז ראש הממשלה לדחות את ההצבעה על הצעת החוק לשישה חודשים. כעת, כאמור, קבע נתניהו כי הדיון בחוק יידחה בחצי שנה נוספת.

ההקפאה סוכמה ביממה האחרונה בין מזכיר הממשלה צבי האוזר ויו"ר הסוכנות היהודית נתן שרנסקי. בין שני הצדדים סוכם על "הקפאת כל מהלך חד צדדי בין נציגי התנועות היהודיות לבין נציגי הממשלה עד לתאריך ה-10 ביולי 2011". המשמעות של צעד זה היא שהממשלה לא תקדם את החוק, שיזם ח"כ דוד רותם ואושר כבר לקריאה ראשונה. במסגרת ההקפאה יימנעו התנועות הרפורמיות והקונסרבטיביות מקידום ההכרה בגיורים שלהם בבג"ץ. כעת, הגיורים שמבצעות תנועות אלה אינם מוכרים בישראל.

ביולי האחרון הודיע ראש הממשלה נתניהו כי הצעת חוק הגיור לא תעלה להצבעה במליאת הכנסת. עם אישור החוק בוועדת החוקה, טען יו"ר הסוכנות כי הדבר צפוי לחבל במערכת היחסים עם יהדות התפוצות. לדבריו, "כשמכירים בגיור אורתודוקסי, ולא בזרמים האחרים, הדבר הזה גורם ליהדות התפוצות לחוש שמוציאים אותם מהחוק". עוד הוסיף שרנסקי כי "זו טיפשות. ראש הממשלה צריך לנקוט עמדה חד משמעית בנושא ולדאוג שהחוק הזה לא יעבור".

יוזם החוק ח"כ רותם אמר ל"הארץ" כי הסכמת ראש הממשלה אינה מחייבת אותו ואת סיעתו. "זו הצעת חוק פרטית. ברגע שיהיה לי רוב אגיש אותה להצבעה".

עו"ד יזהר הס, מנכ"ל התנועה הקונסרבטיבית, סיפר כי "לאחר התלבטות, החלטנו להיעתר להצעה להאריך את הקפאת ההליכים המשפטיים כנגד הקפאת החקיקה בשישה חודשים נוספים. עשינו זאת בלב לא קל, מתוך אמון מלא בעמדת ראש הממשלה לפיה במדינת היהודים אין לקבוע מסמרות בתחום הגיור בלא הסכמה רחבה של כל חלקיו של העם היהודי. בתקווה זהירה אנו מקדמים בברכה את ההחלטה לקיים הידברות מתמדת באמצעות 'שולחן עגול' במשרד ראש הממשלה, שייטפל בכל המקרים בהם סובלים מתגיירים מיחס לא שוויוני מצד רשויות המדינה, רק בשל יהדותם הלא אורתודוקסית".

החוק שנועד לחלץ את הגיור בישראל מהבוץ

סטירת לחי לרפורמים ולקונסרבטיבים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ