שר החוץ אביגדור ליברמן: מתקרנפי הימין מונעים ממנו לשלוט

ימים ספורים לאחר שאושרה הקמת ועדה שתחקור ארגוני שמאל קיצוניים, ירה שר החוץ לכל עבר. "הטיעונים נגד ישראל באים מתוך המדינה"

יהונתן ליס
מזל מועלם
בהכנת הידיעה השתתפו, ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
מזל מועלם
בהכנת הידיעה השתתפו, ג'קי חורי

שר החוץ אביגדור ליברמן תקף היום (שני) גורמים במחנה הימין וכינה את התנהגותם "התקרנפות". לדברי ליברמן, "בגלל אותם מתקרנפים, הימין אף פעם לא שולט גם כשהוא מנצח".

בדברים שנשא בפתח ישיבת סיעת ישראל ביתנו, התייחס שר החוץ למחלוקת סביב הקמת ועדת חקירה פרלמנטרית, שתדון בתופעת הדה-לגיטימציה כלפי צה"ל בעולם מצד ארגונים ישראלים. "ראיתי בסוף השבוע הכפשות, דיס-אינפורמציה וניסיונות לסתימת פיות", אמר ליברמן. "אנשים ניסו ליצור מצגת שווא בלי עובדות. החקירה שלנו לא כוללת את יוזמת ז'נווה ולא את שלום עכשיו, שהם לגיטימיים, ואין כוונה לבחון ארגון שעוסק באמת בפוליטיקה או זכויות אדם, אלא בארגונים שמטרתם להרתיע את צה"ל מלהאבק בטרור".

לדברי שר החוץ, "כשמסתכלים על העובדות, שואלים למה הם לא מוחים על גלעד שליט. הם תמיד טוענים שישראל לא צודקת. מדובר בארגונים של סייעני טרור, שמטרתם להחליש את צה"ל ומדינת ישראל".

ליברמן. התקרנפות של הימין. תצלום: אמיל סלמן

ליברמן, שסיעתו ישראל ביתנו הובילה את המהלך בכנסת, הודיע עם אישור ההחלטה במליאה כי "המהלך החשוב יאפשר לאזרחי ישראל לדעת באמת מי עומד מאחורי הגופים שפוגעים בחיילי צה"ל". היום, כאמור, הוא חזר והדגיש את חשיבות הנושא, ותקף את המתנגדים לו במערכת הפוליטית. "כמות המחאות בסוף השבוע היתה חסרת פרופורציות. מבחינתי, זה מוכיח עד כמה אנחנו צודקים. הבעיה הבסיסית שלנו היא שכולם אומרים בעולם שהטיעונים נגד ישראל באים מתוך המדינה ומעיתון 'הארץ', מארגון 'יש דין' או 'יש גבול' או יש בטיח. גם העצרת באיסטנבול נגד ישראל נתנה במה לישראלי לשעבר, דרור פיילר. הארגון שמנסה לעצור ישראלים בלונדון נהנה מאותו מקור מימון כמו הקרן החדשה. הבדיקה הזו נחוצה. יש פה ארגונים שבינם לזכויות אדם אין שום דבר".

בסיום דבריו, תקף ליברמן את הפוליטיקאים מהצד הימני של המפה הפוליטית. "יש פה תופעה של התקרנפות שבאה גם מהימין. אנשי המחנה הלאומי המתקרנפים הצביעו יחד עם טיבי וחנין זועבי. בגלל אותם מתקרנפים, הימין אף פעם לא שולט, גם כשהוא מנצח. בגללם הימין הפך לחבורה של פיינשמקרים". למרות שלא ציין שמות, ההערכה במערכת הפוליטית היא כי ליברמן כיוון את דבריו נגד יו"ר הכנסת ראובן ריבלין, והשרים מיכאל איתן ובני בגין, שהביעו התנגדות להצעה.

לבני: יש רוח רעה ששוטפת את הארץ

גם סיעת קדימה עסקה בנושא, והודיעה מאוחר יותר כי תתנגד להמשך קידום ההצעה. לדברי יו"ר הסיעה ציפי לבני, "יש רוח רעה ששוטפת את הארץ. מי שמעלה את הלהבות על פי רצונה ובציניות רבה היא ממשלת נתניהו-ליברמן. אני מתקוממת מפעילות הארגונים, אבקר את פעילותם ואפעל נגד מעורבות זרה אבל חובתנו לעמוד מול הגל. לעצור את הרוח הרעה אינו רק תפקיד של השמאל אלא של כל מי שמחויב לישראל ולערכים שלה".

במפלגות ובארגוני השמאל דחו את דברי ליברמן. ח"כ חיים אורון, יו"ר מרצ, אמר כי "ליברמן יצא מרוסיה הסובייטית, אבל זו לא יצאה ממנו. ההסתה, השיסוי ורדיפת יריבים פוליטיים הפכו זה מכבר לחם חוקו ועיקר סדר יומו של ליברמן. הוא מתעב את השיטה הדמוקרטית ופועל בשיטתיות לחורבנה".

הקרן החדשה לישראל מסרה בתגובה כי, "ההסתה, השקרים והשנאה ששר החוץ של מדינת ישראל מפיץ צריכים להדאיג את כל אזרחי המדינה. דבריו היום חושפים כי ועדת החקירה שהוא הקים כבר למעשה עשתה את עבודתה ומסקנותיה ידועות מראש. ליברמן ממשיך לדרדר את תדמיתה של ישראל כמדינה דמוקרטית ומציג אותה כמשטר הרודף את החברה האזרחית. ברור כי ליברמן אינו מבין את תפקידם של ארגוני זכויות אדם ואת מקומם החשוב במסגרת כל דמוקרטיה מתפקדת".

מארגון יוזמת ז'נווה, ששר החוץ קרא שלא לחקור את פעילותו, נמסר כי "תעודת ההכשר שליברמן נותן לנו היא למעשה אות קלון ובוודאי רק זמנית, עד אשר יציע לחקור את כל מי שלא חושב כמוהו".

מהאגודה לזכויות האזרח נמסר בתגובה: "אחרי שהסית נגד ערבים, השר ליברמן פנה להסתה נגד ארגוני זכויות אדם, ועכשיו מסתבר שאפילו מקרב חברי כנסת מהימין הוא מוצא בוגדים פוטנציאליים. פעם אחר פעם, שר החוץ מוכיח כי הוא איננו מבין כיצד פועלת חברה אזרחית במדינה דמוקרטית. תפקידם של ארגוני זכויות אדם הוא להעביר ביקורת, להציב מראה ולהצביע על כשלים אפשריים של הרשויות בכל ימות השנה, וביתר שאת בשעה שהתותחים רועמים. מי שמבקש להשתיק את הביקורת מזמין עליו את האסון הבא".

ח"כ טאלב א-סאנע אמר בתגובה כי "התבטאויות ליברמן מוכיחות שוב כי הפשיזם אינו יודע גבול, וכי ההסתה נגד הערבים לא תעצור שם. זה התחיל עם הערבים ומיד הגיע לארגונים ולעמותות של השמאל, ולכל בעל דעה שאיננה מתיישבת עם עמדת ישראל ביתנו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ