בעקבות הביקורת: צה"ל שוקל להציב בקרוב את כיפת ברזל בנגב

לפני כשנה דווח כי צה"ל מתכוון להשאיר את הסוללות בבסיס של חיל האוויר בדרום, ולפרוס אותן בשטח במקרה הצורך

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

צה"ל שוקל מחדש את עמדתו באשר לפריסת סוללות של "כיפת ברזל" ליירוט רקטות בנגב. על רקע ביקורת ציבורית שהושמעה, עשוי הצבא להחליט בכל זאת להציב את שתי הסוללות שקיבל לידיו בנגב. כעת מסתמן שהמערכות יוכרזו מבצעיות בקרוב.

בפברואר אשתקד דווח ב"הארץ" כי צה"ל אינו מתכוון להציב בנגב את שתי הסוללות שיוצרו ברפא"ל, אלא להשאירן בבסיס חיל האוויר בדרום ולפרוס אותן בשטח רק במקרה של הסלמה שתחייב זאת. תוכנית זו עמדה בניגוד להבטחות המקוריות של הדרג המדיני, לאחר פיתוח המערכת, כאילו תוצב סוללה להגנה על שדרות, עם הכרזת המערכת כמבצעית. ראשי רשויות בנגב, יחד עם שר הביטחון לשעבר, ח"כ עמיר פרץ (עבודה), מחו אז על השינוי בתוכניות של צה"ל וטענו כי המדינה אינה עומדת בדיבורה.

בחודש שעבר הודיע בג"ץ כי ידון בעתירה שהגישו תושבי עוטף עזה וראשי המועצות בנגב לחייב את המדינה להציב את מערכת כיפת ברזל ביישובי האזור. בעתירה טוענים התושבים כי באי-פריסת המערכת ביישובים אלא בבסיסי צה"ל מפרה הממשלה את החלטתה המקורית.

במקביל, חלו עיכובים בהכרזת המערכת כמבצעית. למרות ניסוי מוצלח שנערך בקיץ והעברת הסוללות שיוצרו לחיל האוויר, החיל ומפא"ת (המינהלת לפיתוח אמצעי לחימה במשרד הביטחון) עדיין מהססים בשאלה מתי להגדירה כמבצעית. בחודש שעבר התגלו במערכת בעיות שונות, שאמנם תוארו כלא מהותיות אבל בכל זאת גרמו לדחייה בהכרזה. העיכובים כבר עוררו כעס בצמרת המטכ"ל ועתה יש כוונה להאיץ את התהליך כדי להכריז על המערכת כמבצעית בקרוב.

פרויקט ההצטיידות סובל מ"צוואר בקבוק" נוסף: ההמתנה לסיוע המתעכב שהבטיח הממשל האמריקאי, בסך 205 מיליון דולר, שנועד לאפשר רכש כמה סוללות נוספות ובעיקר מאות טילי יירוט. בעיות באישור תקציב המדינה האמריקאי מאטות את העברת הסיוע לרכש "כיפת ברזל", שיגיע לכל המוקדם במארס הקרוב.

בשל כך, הורה באחרונה מנכ"ל משרד הביטחון, האלוף (מיל') אודי שני, לאנשי משרדו להתחיל בניהול המשא ומתן עם רפא"ל על פרטי הרכש הנוסף, כדי שכאשר יגיע הכסף האמריקאי - לא יחולו עוד עיכובים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ