עובדי משרד החוץ מחריפים את העיצומים; משלוח ביטחוני לטורקיה תקוע בנתב"ג

מטען חלקי חילוף רגישים של התעשייה האווירית אמור היה להישלח לפני 10 ימים, אך במשרד לא חותמים על המסמכים בשל העיצומים

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

העיצומים של עובדי משרד החוץ הביאו בימים האחרונים לעצירת חלק מהייצוא הביטחוני מישראל. כך, למשל, משלוח של חלקי חילוף רגישים של התעשייה האווירית לצבא טורקיה תקוע כבר עשרה ימים בנמל התעופה בן גוריון.

המטען הביטחוני אמור היה להמריא בטיסה מיוחדת לטורקיה. לפני כשבוע וחצי פנתה התעשייה האווירית למשרד החוץ בעניין, וציינה כי מדובר בחוזה שנחתם עם ממשלת טורקיה ומחייב אספקה במועד. ואולם, כבר אז הודיעו אנשי משרד החוץ כי בשל העיצומים לא יחתמו על המסמכים הרלוונטיים לארגון הטיסה.

אתמול פנו אנשי התעשייה האווירית פעם נוספת למשרד החוץ ושוב נענו בשלילה. המועד האפשרי הבא של הטיסה הינו מחרתיים, אולם במשרד החוץ אמרו כי אין סיכוי שהטיסה תצא לפועל בשלב זה. "העיכוב יוצר אי-נעימות רבה מאוד עם הטורקים, שהיחסים עמם מתוחים ממילא", אמר גורם במשרד החוץ.

חרף העובדה שהדיפלומטים הישראלים מחריפים את עיצומיהם מדי כמה ימים ומשתקים לאט לאט עוד ועוד פעילויות חיוניות של מדינת ישראל בחו"ל, בשלב זה לא נראית כל פריצת דרך לקראת סיום העיצומים. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר החוץ, אביגדור ליברמן, מסרבים בינתיים להתערב בנושא והמגעים בין העובדים למשרד האוצר מוקפאים.

אתמול שיגר ועד עובדי משרד החוץ מברק לנציגויות ישראל בחו"ל ולדיפלומטים במטה בירושלים ובו הנחיות להחרפה נוספת בעיצומים, שמכוונת נגד הפעילות של חברות ישראליות בחו"ל בתחום הביטחוני והמסחרי. משמעות המהלך היא שיתוק כל הייצוא הביטחוני מישראל, וכן חלק מהייבוא הביטחוני.

במברק נכתב כי משרד האוצר מסרב לשוב למשא ומתן כדי לפתור את המשבר, ולפיכך הונחו הדיפלומטים להפסיק את הסיוע לחברות ישראליות שעוסקות בייצוא של ציוד וידע ביטחוני. "יש להפסיק את כל הפרויקטים שנמצאים בטיפול ולא להתחיל שום טיפול בפרויקטים חדשים", נמסר, "ההנחיה תקפה לחברות ישראליות פרטיות וממשלתיות כאחד".

כמו כן הונחו הדיפלומטים הישראלים להפסיק את הסיוע לחברות ישראליות בתחום הכלכלי-מסחרי. "תופסק כל פעילות שמטרתה סיוע לחברות ישראליות בחו"ל בפתיחת שווקים, השתתפות בתערוכות וירידים וכל פעילות נלווית אחרת", נכתב במברק.

בנוסף במסגרת העיצומים ינותק כל קשר עם גורמים ישראלים שעוסקים בתחום הכלכלי כגון מכון הייצוא שכפוף למשרד התמ"ת, התאחדות התעשיינים, ארגוני יצואנים ויבואנים, גופים שעוסקים בהשקעות וביטוח סיכוני סחר חוץ וכל משרדי הממשלה שקשורים לתחום. "אנו מבקשים את שיתוף הפעולה המלא של כל העובדים גם בצעדים חדשים אלה", נכתב במברק.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ