ביקורת גבולות | קדימה מימינכם

בעוד לבני טוענת לסתירה בין העמדות של קדימה לאלה של ישראל ביתנו - מצביעים חברים בסיעתה בעד החלטות שמתאימות למועצת יש"ע | מחסום ווטש מדווח על הדאגה העמוקה של משטרת ישראל כלפי הפלסטינים

עקיבא אלדר
ביקורת גבולות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עקיבא אלדר
ביקורת גבולות

יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני, הדפה באחרונה ניסיון נוסף של הנשיא שמעון פרס לשכנעה להצטרף לממשלת נתניהו. לבני טוענת, שישיבתו של מנהיג ישראל ביתנו אביגדור ליברמן במשרד החוץ אינה מתיישבת עם המצע המדיני של קדימה. הפרוטוקולים של הכנסת מלמדים, שקדימה דווקא הולמת כמו כפפה לאגרוף של ליברמן. בשבוע שעבר אחדים מחברי סיעת קדימה הצביעו בידיים, אחרים ברגליים, בעד שתי החלטות שמתאימות להנהלת מועצת יש"ע.

ההחלטה הראשונה, החמורה והמעשית יותר, לא זכתה לתשומת הלב הראויה; מדורי הכלכלה דיווחו שהכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת החוק לסבסוד משכנתאות באזורי העדיפות הלאומית. על פי ההצעה, שיזמה סיעת ש"ס, המדינה תעניק סבסוד למשכנתה בסך 800 שקל בחודש לזכאי סיוע לדיור שירכוש דירה באזור פיתוח א'. זכאי שירכוש דירה באזור פיתוח ב' יקבל החזר משכנתה חודשי של 475 שקל. על הצעת החוק חתמו 29 חברי כנסת מסיעות הימין הקיצוני, ש"ס והליכוד, וגם אחד מהעבודה ואחד ממרצ. קדימה תרמה תשעה חותמים - כשליש מבין 28 חברי הסיעה.

לכאורה, לפנינו יוזמה "חברתית" ראויה, קונסנסואלית, שתכליתה לעודד מגורים בפריפריה ולסייע ליישובים במצוקה. לא בדיוק. על פי החלטת ממשלת נתניהו מסוף 2009, אזור פיתוח א' כולל את רוב ההתנחלויות (90 מתוך כ-120) בגדה. אפשר למצוא שם את אריאל, חברון, יצהר, תקוע, התנחלויות בקעת הירדן ועוד עשרות יישובים השוכנים מחוץ למה שמכונה "גושי ההתנחלויות" (כולל נוקדים, התנחלות הבית של ליברמן).

במקרה "הטוב" הח"כים של קדימה (רוחמה אברהם-בלילא, שלמה מולה, אלי אפללו, יעקב אדרי, עתניאל שנלר, מגלי והבה, יואל חסון, אריה ביבי ויוליה שמאלוב-ברקוביץ') לא טרחו לבדוק את מפת אזורי העדיפות הלאומית. במקרה הרע, קדימה היא מפלגת ימין שנקלעה בטעות לאופוזיציה.

האפשרות השנייה מקבלת חיזוק מהתנהגות המפלגה בהצבעה על ההצעה של ישראל ביתנו להקים ועדת חקירה פרלמנטרית שתחקור את פעילות ארגוני זכויות האדם, המזוהים עם השמאל. שלושה ח"כים (שנלר, שמאלוב-ברקוביץ' ורוברט טיבייב) הצביעו בעד ההצעה (שעברה ב-41 קולות נגד 17), ארבעה הצביעו נגד (מולה, מאיר שטרית, זאב בוים, גדעון עזרא ונחמן שי).

לכל השאר, בהם בכירים כציפי לבני, שאול מופז, אבי דיכטר, דליה איציק ורוני בר-און, היו עיסוקים חשובים יותר מאשר לעצור את אחת היוזמות הסהרוריות שידעה הכנסת. ללבני היתה הצתה מאוחרת. אתמול היא הודיעה בכנסת, שאף פעילות הארגונים מקוממת אותה והיא תפעל נגד מעורבות זרה - היא תתנגד לקידום ההצעה שאותה כינתה רוח רעה. "להגנתם" של אנשי קדימה ייאמר, שגם סיעת העבודה לא הצטיינה; רק שלושה חברים (יצחק הרצוג, שלום שמחון וראלב מג'אדלה) הטריחו עצמם לאולם המליאה. גם איברהים צרצור וטאלב א-סאנע (רע"מ-תע"ל), מוחמד ברכה ועפו אגבריה (חד"ש), וג'מאל זחאלקה וסעיד נפאע (בל"ד) נעדרו מההצבעה.

דניאל בן סימון מהעבודה ואילן גילאון ממרצ אמרו, כי לא היו ערים לכך שחוק סבסוד המשכנתאות חל גם על ההתנחלויות והודיעו, כי הם מושכים ידם מההצעה. חברי כנסת מקדימה שנקלעו בטעות לחוק עידוד ההתנחלויות, מוזמנים בזאת לדווח על תיקונו של הליקוי.

השוטרים מתנכלים?

אחד הגופים שצפויים לקבל זימון לוועדת החקירה המקרתיסטית הוא ארגון "מחסום ווטש", שמנסה להפוך את חייהם של תושבי השטחים לקצת יותר נסבלים. לא בטוח כלל שהמתנדבות יפקירו את משמרתן במחסומים, כדי לספר לחברי הכנסת איזה שימוש הן עושות בכספי התרומות. כשירות לכנסת, מוגש להלן לראשונה תקציר מהמוצר האחרון שהופק מן הסתם, רחמנא לצלן, בעזרת "כסף אירופי": "מורה נבוכים להתנהלות משטרת ישראל בשטחים הכבושים".

המסמך נכתב על בסיס תצפיות של מתנדבות מחסום ווטש בכבישי הגדה ובמחסומי הדרכים במשך שבע שנים. הוא מתאר התנהגות אדנותית ומפלה כלפי האוכלוסיה הפלסטינית; מערכת עונשים ענפה נגד שוהים לא חוקיים, שכל רצונם להביא לחם הביתה; התנכלות לנהגים פלסטינים, לרבות החרמת מסמכים גורפת ואילוץ התושבים להתגנב לירושלים כדי לחלצם. הדו"ח מתאר את מסלול המכשולים של הפלסטינים במשפטי התעבורה במחנה עופר.

מתנדבות הארגון מדווחות על נטייה של אנשי משטרת התנועה לוודא את בטיחותם של כלי רכב בעלי לוחיות זיהוי פלסטיניות. עד כדי כך הם דואגים לשכנים, שנוסעים פלסטינים קיבלו דו"ח על אי חגירת חגורת בטיחות בשעה שישבו במכונית שהמתינה במחסום, כשהמנוע כבוי. הדו"ח מספר על פלסטינים שקיבלו דו"חות על אי חציית כביש במעבר חצייה, כשאין מעבר חצייה בטווח של קילומטרים. נהגי מוניות שמעלים ומורידים חקלאים בשולי הכביש, מאחר שמפרץ החניה היחיד באזור משמש תחנת אוטובוס של המתנחלים, חוזרים גם הם הביתה עם קנסות שמנים.

מחברות הדו"ח מציינות, כי התופעות המתוארות בו הובאו במשך השנים בפני כל דרגי המשטרה והמינהל האזרחי, כולל המפכ"ל וראש המינהל. התשובות הפליגו בשבחי "עבודת הקודש של השוטרים", טענו שהפלסטינים משקרים ואף מנצלים את תמימותן של המתנדבות.

תגובת משטרת מחוז ש"י לדו"ח: "הממצאים אינם עולים בקנה אחד עם העובדות בשטח. עם זאת, הדו"ח הועבר לעיון הגורמים הרלוונטיים ולאחר בדיקתו יהיה ניתן להגיב באופן פרטני".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ