דיווח: איטונג וטלדור הסכימו להחרים התנחלויות כתנאי לבנייה ליד רמאללה

ועדת הכלכלה מאיימת בסנקציות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

חברת הבנייה איטונג ויצרנית הכבלים טלדור הן ככל הנראה שתיים מהחברות שחתמו על הסכמים לשילובן בהקמת העיר הפלסטינית רוואבי הסמוכה לרמאללה. יזם העיר, בשאר מסרי אמר באחרונה ל-TheMarker כי כל ההסכמים להקמת העיר כוללים סעיף סטנדרטי, המחייב כל משתתף להימנע מרכישת מוצרים או שירותים שמקורם בהתנחלויות, מזרח ירושלים ורמת הגולן.

אתמול התכנסו חברי ועדת הכלכלה של הכנסת ודרשו מהמינהל האזרחי לחשוף את שמות החברות שנכנעו לדרישה הפלסטינית. יו"ר הוועדה, כרמל שאמה הכהן (ליכוד), אמר כי הוא מתכוון לפנות אל היועץ המשפטי לממשלה כדי שיבחן כיצד ניתן לעצור חרם מסוג זה.

הוועדה דרשה מהממשלה להציג בישיבתה הבאה את צעדי התגובה הכלכליים שניתן לנקוט נגד הרשות הפלסטינית, כל עוד נמשכת מדיניות החרם. "לפני שהמנופים של החברות יתחילו לבנות את רוואבי, מנופי ועדת הכלכלה יהפו את המהלך למאוד לא משתלם", אמר שאמה.

שמות שתי החברות פורסמו אתמול בגלי צה"ל. בטלדור סירבו להתייחס לידיעה. באתר האינטרנט של חברת איטונג פורסמה הודעה, בחתימת המנכ"ל ששון הר סיני, ובה התנערות כללית מחרמות - כולל על ההתנחלויות - ללא התייחסות ספציפית לסעיף החרם הסכם.

"איטונג מתנערת מכל חרם או רמיזה לחרם על תוצרת ישראלית וכל פעילות מסוג זה", כתב הר סיני. "איטונג נפלה קורבן למניפולציה נבזית של גורמים אינטרסנטיים, המונעים משיקולים זרים, שקשרו את שמה של החברה לחרמות, אשר הוטלו על תוצרת ישראלית".

בנוגע להסכם עליו חתמה לכאורה איטונג, ציין הר סיני כי "בבואה לעסקה לאספקת בלוקים לבניית העיר הפלסטינית רוואבי, נשאלה החברה היכן ממוקמים מתקניה. התשובה היתה - אשקלון ופרדס חנה. לא שיערנו כי תשובה תמימה זו תקשור את שמנו לחרם המגונה על מוצרי ההתנחלויות. אנו מגנים זאת בכל פה ובקול ברור. איטונג אינה שותפה לחרם כזה או אחר, ותמשיך לספק מוצריה לכל מקום בשטחי מדינת ישראל, לרבות ההתנחלויות".

"אנחנו לא מוכנים לכך, ולעולם לא נרכוש מוצרים או שירותים של ההתנחלויות", אמר מסרי, "אנחנו לא מתביישים בכך, אלא להפך - אנחנו גאים בכך. ההתנחלויות הן ישויות לא חוקיות. הסעיף הזה מופיע בהסכמים עם כל החברות שחותמות אתנו, מהשלב בו התחלנו את הפרויקט לפני כמה שנים".

בכירים במגזרים הממשלתי והפרטי ציינו אתמול, כי זכותה של כל חברה לחתום על הסכמים עסקיים כראות עיניה. לדבריהם, חתימה על סעיף הכולל חרם הוא אמנם מצב לא נעים, אולם אין כוונה אמיתית לנקוט הליכים נגד אותן חברות.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ